Карась О.С.
Тернопільський національний економічний університет, Україна
РОЗВИТОК ІНФРАСТРУКТУРИ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ В УКРАЇНІ ДО ЧЕМПІОНАТУ ЄВРО 2012
Україна увійшла в ТОП-3 найбільш туристично привабливих країн світу за версією путівника «Lonely Planet». Видання, яке належить BBC Worldwide, представило перелік 10 країн, які варто відвідати в 2012 році. Відповідне голосування провели серед найвідоміших туристичних експертів.
«Lonely Planet» описує Україну, як «найбільшу загадку Європи» і господарку майбутнього Євро-2012. Саме завдяки силі футболу Україна готується вразити безпрецедентну кількість гостей своїм шармом.
Україна є співорганізатором Євро-2012 і чотири приймаючі міста, а сааме: Київ, Львів, Харків та Донецьк, були вибрані таким чином, щоб максимально зацікавити футбольних фанатів у відвідуванні країни в подальшому [1].
Транспортна система України представлена практично усіма видами наземного, водного та повітряного транспорту. За довжиною мережі залізниць Україна посідає друге місце у Європі. Вигідне географічне розташування України обумовлює проходження її територією чотирьох Пан’європейських транспортних коридорів (табл. 1), шести коридорів Організації співробітництва залізниць та транспортного коридору Європа – Кавказ – Азія (рис. 1).
На рис. 1 подано схему проходження стратегічно важливих транспортних коридорів територією України.
• Центральна Європа – країни СНД;
• Південна Європа, Близький Схід, Африка – країни СНД;
• Скандинавія, Балтика – Близький Схід, Закавказзя, Центральна Азія;
• Північна Європа – Середня Азія, Китай, Далекий Схід.
Одним із ключових пріоритетів транспортної політики нашої держави є подальша потужна розбудова транспортної інфраструктури, яка б сприяла реалізації транзитного потенціалу України. Повноцінне розкриття транспортного потенціалу кожної держави можливе лише за умов тісної взаємодії з сусідніми країнами.
Транспортні коридори, які функціонуватимуть в Україні до Євро-2012, активні у розвитку залізничного транспорту і найближчим часом в Україні буде електрифіковано 4,5 тис. залізничних колій, що значно покращить як екологічну ситуацію, так і дозволить зменшити використання кількості палива [5].
Участь України в організації ЧЄ-2012 підвищила інвестиційну привабливість країни, тому Міністерством інфраструктури було сформовано перелік 17 першочергових інвестиційних пропозицій на загальну суму 2,24 млрд. дол. США, активно ведеться робота з підготовки до проведення аукціону з метою залучення інвесторів для фінансування необхідних бізнес-проектів. Крім коштів інвесторів, до процесу підготовки залучені й гроші світових фінансових структур: Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку та інших. За кредитні кошти у поточному році здійснюється 20 проектів, обсяг кредитів по яких становить 4757,28 млн. дол. Серед них завершена реалізація по 5 проектах ЄБРР на суму 344,38 млн. дол., знаходяться в стадії реалізації 4 проекти на суму 630,4 млн. дол., у стадії підготовки – 8 проектів на суму 3120 млн. дол., у стадії ініціювання – 2 проекти на загальну суму 662,5 млн. дол. [6].
Рис. 1. Схема стратегічно важливих транспортних напрямків,
що проходять територією України [2]
Рішення проблем на державному рівні Укрзалізниці передбачається Концепцією Державної програми реформування залізничного транспорту України по удосконаленню залізничних перевезень на найближчі роки та перспективу. Відповідно до цієї програми передбачається взаємодія департаменту з державою, тому що без державних інвестицій залізниця не зможе вирішити усіх проблем.
У 2011 році на виконання Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу Укрзалізниця інвестувала 5,3 млрд грн. [7] .
Робота з підготовки залізничної інфраструктури здійснюється з багатьох напрямків. На напрямках впровадження швидкісного руху пасажирських поїздів Львів – Здолбунів, Здолбунів – Шепетівка – Коростень – Київ, Київ – Полтава – Харків, Полтава – Красноград – Лозова, Лозова – Донецьк були виконані наступні ремонтно – колійні роботи:
– модернізація та капітальний ремонт пристроїв автоматики;
– телемеханіки і зв’язку;
– модернізація пристроїв електропостачання та будівельно-монтажних робіт.
Таблиця 1. Міжнародні транспортні коридори України
Транспортні коридори |
Маршрут |
Країни учасниці |
Протяжність |
1. Пан-європейський транспортний коридор №3 |
Берлін (Дрезден) – Вроцлав -Львів-Київ |
Німеччина, Польща, Україна |
1640 км |
2. Пан-європейський транспортний коридор №5 |
Трієст – Любляна – Будапешт – Братислава – Ужгород – Львів |
Італія, Словенія, Угорщина, Словаччина, Україна |
1595 км |
3. Пан-європейський транспортний коридор №7 |
Дунайський (водний) |
Австрія, Угорщина, Югославія, Болгарія, Румунія, Молдова, Україна |
1600 км |
4. Пан-європейський транспортний коридор №9 |
Гельсінкі – Санкт-Петербург – Вітебськ – Київ(Москва) – Одеса (Кишинів) – Пловдів – Бухарест – Александрополіс (з 4-ма відгал.) |
Фінляндія, Росія, Україна, Білорусь, Молдова, Румунія, Греція |
3400 км |
Розроблено автором на основі джерел [3; 4].
Також, продовжується будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві [8].
На сьогодні фахівцями Укрзалізниці та Південної залізниці проводяться роботи відповідно до умов укладених контрактів: з корейським виробником «Hyundai Rotem» на закупівлю 10-ти міжрегіональних двосистемних електропоїздів, з АТ «Шкода вагонка» на закупівлю 2-х міжрегіональних двоповерхових електропоїздів та з ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» на придбання 1-го міжрегіонального поїзда локомотивної тяги, а саме узгоджуються технічні вимоги та процедури проведення випробувань.
Відповідно до укладеного контракту з АТ «Шкода вагонка» на закупівлю двох міжрегіональних двоповерхових електропоїздів здійснено передплату на суму 216,0 млн. гривень.
В рамках підготовки залізничної галузі до проведення в Україні чемпіонату Європи 2012 року з футболу Укрзалізницею у 2011 році заплановано проведення навчання з професійного спілкування іноземними мовами для 2922 працівників пасажирського господарства, з них пройшли навчання – 2223.
У 2009 році розроблено та впроваджено в експлуатацію систему бронювання та продажу залізничних квитків через мережу Інтернет (АСС «е-Квиток»). З початку впровадження послуг:
- резервування місць – викуплено в касах 36887 замовлень на 57441 місце;
- оформлення проїзних документів з відкладеним друком (оплата проїзду за допомогою платіжних карток) – оформлено та оплачено 414697 замовлень на 598339 місць.
В системі українських залізниць йде удосконалення та розширення можливостей створеної системи бронювання та продажу залізничних квитків через мережу Інтернет на розробку програмного забезпечення формування фінансової звітності за результатами оформлення проїзду у міжнародному сполученні, розробку автоматизованих робочих місць (АРМів) ведення нормативно-довідкової інформації згідно з тарифом «Схід-Захід» та розробку програмного забезпечення повернення платежів у міжнародному сполученні [9].
Завдяки коштам Європейського банку реконструкції і розвитку ЄБРР вже розпочато реалізацію проекту «Розвиток залізничних шляхів України» на суму 51,88 млн. дол. США, «Впровадження швидкісного руху пасажирських поїздів на залізницях України» на суму 200 млн. дол. США, буде реалізовано проект «Оновлення рухомого складу залізниць» загальною вартістю 125 млн. дол. США під державні гарантії Уряду. По спільному проекту Укрзалізниці та Світового банку «Підвищення пропускної спроможності залізничного напрямку Знам’янка–Долинська–Миколаїв–Херсон–Джанкой» готуються необхідні документи для Кредитної та Гарантійної угод. По проекту «Будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через Дніпро в м. Києві на залізничній ділянці Київ – Московський – Дарниця » кредит на 700 млн. дол. США був наданий Дойче Банком АГ (Deutsche Bank), а загальна вартість проекту – 9,2 млрд. грн. [6].
Одним із ключових факторів, що позитивно впливають на обсяг перевезень залізничним транспортом, є стабільність роботи туристичних фірм та підприємств.
Пріоритетним напрямком інвестиційної діяльності залізничного транспорту є оновлення рухомого складу, модернізація діючого парку та залізничних колій, також передбачається інвестування в реконструкцію та будівництво об’єктів залізничної інфраструктури. Інвестування передбачено за рахунок власних, кредитних коштів та за рахунок амортизації власних засобів підприємств залізничного транспорту.
Список використаних джерел:
1. Обозреватель [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://sport.oboz.ua/football/ukraina-voshla-v-trojku-samyih-privlekatelnyih-turisticheskih-stran.htm
2. Бакаєв О.О. Міжнародні транспортні коридори – пріоритет української економічної перспективи / О.О. Бакаєв, С.І. Пирожков, В.Л. Ревенко // Соц.-екон. дослідж. в перехід. період. Україна в ХХІ ст.: концеп. та моделі екон. розв.: щорічник наук. пр. – 2001. – Вип. 23. – С. 474-491.
3. Ремига Ю.С. Аналіз тенденцій розвитку транспортної інфраструктури України / Ю.С. Ремига // Збірник наукових праць НАУ. – 2008. – № 20.– С. 263-273.
4. Бакаєв О.О. Міжнародні транспортні коридори – особливий пріоритет України на шляху інтеграції у світову економічну систему / О.О. Бакаєв, С.І.Пирожков, В.Л. Ревенко // Стратегічна панорама. – 1999. – № 4.
5. Міністерство інфраструктури України. Борис Колесніков: «Підготовка до Євро-2012 стала надзвичайно потужним стимулом для розвитку інфраструктури всієї України» від 25 жовтня 2011 року. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mtu.gov.ua/ uk/news/24205.html
6. Транспортна інфраструктура України – цивілізоване обличчя країни [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mintrans.gov.ua/uk/zmi/16442.html
7. Державна цільова програма підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року №107.
8. Офіційний портал кабінету міністрів України. Прес-служба Державної адміністрації залізничного транспорту від 7.11. 2011 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=244677617&cat_id=244276429
9. Міністерство інфраструктури України. Стан підготовки залізничного транспорту до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу від 11 жовтня 2011 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mtu.gov.ua/uk/ transport_railway/24090.html