Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

Суховий А.В.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

БІЗНЕС-ПЛАН ВІДКРИТТЯ ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ ДИТЯЧИХ ІГРАШОК

В бізнес-плані описано реалізацію ідеї відкриття інтернет-магазину для отримання прибутку від продажу дитячих іграшок. Оскільки ринок електронної комерції розвивається швидкими темпами та темпи росту продажів дитячих товарів в мережі інтернет є дуже швидкими порівняно з темпами росту інших галузей, проект є перспективним та економічно вигідним.

Ринок іграшок та дитячих товарів істотно постраждав під час кризи. Розвиваючі ігри, наприклад, стали купувати на 15% менше, м'які іграшки – на 30%, обсяги купівлі іграшок для новонароджених впали на 5%.

Незважаючи на це, порівняно з іншими секторами торгівлі ринок дитячих іграшок майже не постраждав. На сьогоднішній день річний оборот ринку складає в середньому 2,5 млрд. дол. З них 400 млн. дол. належить дитячим іграшкам. Щорічно спостерігається зростання на 15-20%. Більшість товарів (80%) імпортується в Україну, здебільшого з Китаю.

Проект передбачає відкриття саме інтернет-магазину, тому що сфера електронної комерції в Україні демонструє швидкі темпи зростання. На рисунках ми бачимо темпи росту ВВП, роздрібної торгівлі та електронної комерції по відношенню до попереднього року в США та Європейському Союзі. Економічні показники українського ринку більш складно оцінити через значний процент тіньових операцій та відсутність прозорого руху фінансових активів. Темпи росту в Україні за 2010-2011 роки складали близько 40-50%. За оцінками експертів ринок електронних продажів України відстає у своєму розвитку від ринку США та ЄС на 3 роки. Тобто розвиток буде продовжуватись та сфера є перспективною.

Рис. 1. Темпи росту ВВП, роздрібної торгівлі та електронної комерції в США

Рис. 1. Темпи росту ВВП, роздрібної торгівлі та електронної комерції в США

Рис. 2. Темпи росту ВВП, роздрібної торгівлі та електронної комерції в ЄС

Рис. 2. Темпи росту ВВП, роздрібної торгівлі та електронної комерції в ЄС

Стосовно цільової аудиторії сприятливими є наступні фактори: діти (особливо у підлітковому віці) є активними користувачами мережі інтернет; дорослі прагнуть задовольнити примхи та потреби своїх дітей в більшій мірі, ніж свої власні. За статистикою українські родини купують іграшки хоча б 1 раз на 3-4 місяці. Магазин буде орієнтований на досить широку аудиторію, буде використаний принцип: чим молодше кінцевий споживач бренду, тим в більшій мірі потрібно орієнтуватись на дорослих в просуванні продукту, отже підхід буде диверсифікований, щоб охопити аудиторію, що здатна приймати рішення та спонукати батьків до купівлі, так і та аудиторія, для якої товари будуть обиратися батьками.

Асортимент на початку буде складатись із таких товарних категорій: інтерактивні іграшки для розумового та фізичного розвитку, плюшеві іграшки, головоломки, машинки, конструктори, настільні ігри. Найпопулярнішими серед українських покупців є перша та друга категорії (47,6% і 45,8% відповідно), отже на початку на них буде зроблений акцент (рис. 3).

Рис. 3. Популярність товарних категорій дитячих іграшок, 2012 рік

Рис. 3. Популярність товарних категорій дитячих іграшок, 2012 рік

За статистичними дослідженнями найвагомішими факторами, що впливають на прийняття рішення про купівлю іграшки є її зовнішній вигляд та ціна. 37,5% респондентів готові заплатити від 25 до 75 грн. за одну іграшку. Кожен четвертий вважає, що максимальна ціна іграшки повинна бути вів 75 до 100 грн. Середньостатистична родина витрачає близько 50 дол. в місяць на дитячі іграшки. Отже потрібно врахувати це при використанні інструментів мерчандайзингу в інтернет-магазині.

Основними конкурентами є наступні гравці ринку: www.mamamarket.uawww.kindermarket.com.uawww.kids-shop.com.uawww.antoshka.com.uawww.ihrashky.ua.

Конкурентні переваги проекту:

· фокусування на обмеженій кількості найбільш популярних товарних категорій на етапі запуску з подальшим розширенням асортименту;

· висока середня маржа (40-50%);

· більш низькі ціни (на 5-10%) та зручніші інструменти підбору товарів ніж у конкурентів, що працюють оффлайн.

Планується реєструвати компанію як товариство з обмеженою відповідальністю. Витрати на запуск можна поділити на 2 частини: витрати на запуск проекту на його підтримку та розвиток.

Таблиця 1

Статті витрат на запуск проекту

Стаття витрат

Сума, грн

Розробка інтернет-магазину

190 000

Розробка дизайну

40 000

Розробка програмної частини

150 000

Залучення трафіку на сайт (1 рік)

1 360 000

Контекстна реклама (Google Adwords, Yandex Direct)

1 200 000

SEO-оптимізація

100 000

Email маркетинг

60 000

Оплата праці (1 рік)

596 160

Заробітна плата

432 000

Соціальні відрахування

164 160

Юридична реєстрація

15 500

Закупівля товару

1 825 000

Всього

3 987 160

Ключовими показниками ефективності інтернет-магазину є наступні:

· відвідуваність: за перший рік в середньому 1 460 000 відвідувань;

· середня маржа на заказі: 40%;

· виручка від реалізації: 2 920 000 грн. на рік;

· коефіцієнт конверсії: 2%;

· період окупності проекту: 1 рік 5 місяців.