VII Научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (14-15 июня 2012г.)

К.е.н . Калініченко Л.Л.

Українська державна академія залізничного транспорту, м. Харків

Кадрова безпека підприємств залізничного транспорту

 

Під кадровою безпекою необхідно розуміти такий стан індивідуумів, колективу підприємства, його людського потенціалу та системи управління персоналом при якому забезпечується ефективне використання економічного потенціалу та розвиток підприємства.

При вивченні колективної кадрової безпеки слід звернути на специфіку підприємств залізничного транспорту, де є і великі та малі колективи, а також постійні та тимчасові, і особливо важливим є те, що вони можуть бути сформовані як на стабільній, так і нестабільній основі. До останніх можна віднести поїзну бригаду.

Управління кадровою безпекою (забезпечення) пов’язано з нейтралізацією ризиків, попередженням виникнення загроз та кризових явищ, а також у забезпеченні ефективності управління персоналом за рахунок формування у персоналу властивостей, характеристик, що створюють умови захищеності інтересів, власників та самого персоналу від внутрішніх і зовнішніх загроз.

Щоб розкрити зміст управління кадровою безпекою слід розглянути його основні складові, до яких відносяться: мета, принципи, завдання, інструменти, механізми їх реалізації. Мета кадрової безпеки – мінімізація негативних ризиків і загроз, направлених проти підприємства, що витікають від власного персоналу. Мета кадрової безпеки на підприємствах залізничного транспорту в умовах трансформаційних змін полягає у створенні умов для формування конкурентоспроможного колективу та у попередженні й нейтралізації кадрових ризиків.

Мета повинна бути конкретизований в задачах. Задачі кадрової безпеки визначаються, по-перше, залежно від рівнів управління організацією, по-друге, залежно від типів загроз, і, по-третє, залежно від груп ризику. При формуванні задач, важливо врахувати, що кадрова безпека є комбінацією складових, пов’язаних між собою складними і часто завуальованими зв’язками.

Основні загальні задачі кадрової безпеки підприємств залізничного транспорту:

–       участь у формуванні кадрової стратегії підприємства, процесах планування людських ресурсів, інформаційній, фінансовій політиці, розвитку і оцінці персоналу;

–       формування вимог до співробітників підприємства щодо безпеки;

–       складання відповідної нормативної документації для співробітників служби управління кадрами;

–       складання нормативної документації для інших співробітників підприємства на користь дотримання кадрової безпеки;

–       проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи із співробітниками підприємства;

–       виявлення, попередження і припинення небажаних дій з боку співробітників підприємства, що можуть спричинити нанесення шкоди його інтересам ;

–       проведення заходів, направлених на недопущення осіб до заняття посадових позицій, зловживаючи якими, вони можуть завдати своїми діями шкоди підприємству;

–       моніторинг напрямків забезпечення кадрової безпеки.

Об’єктом системи кадрової безпеки на підприємствах залізничного транспорту є працівник як індивідуум, колектив, людський капітал, система управління персоналом.

Суб’єктом є працівники служби кадрової безпеки та управлінський персонал, що пов'язаний з реалізацією заходів кадрової безпеки.

Групи завдань забезпечення кадрової безпеки на підприємствах залізничного транспорту включають:

·        оцінку кадрової безпеки;

·        дослідження та виявлення ризиків кадрової безпеки, у тому числі тих, що визвано трансформаційними змінами;

·        розробку та реалізацію інструментарію забезпечення кадрової безпеки.

Механізм забезпечення кадрової безпеки має включати наступні підсистеми: підсистема оцінки кадрової безпеки, підсистема ідентифікації кадрового ризику, підсистема формування портфелю ризиків, підсистема моделювання заходів з нейтралізації ризиків, підсистема реалізації заходів з забезпечення кадрової безпеки.

Як об'єкт управління кадрова безпека підприємства володіє специфічними, властивими тільки їй особливостями. Її забезпечення і постійна підтримка є достатньо складним процесом в управлінні підприємством. Проте, не дивлячись на складність забезпечення кадрової безпеки, на новизну цього чинника для більшості українських підприємств, кадрова безпека підприємств є тим новим елементом сучасного менеджменту підприємств, без реалізації якого не можна забезпечити надійність персоналу та стійкий розвиток підприємств. Тому необхідним є індивідуальній підхід до оцінки кадрової безпеки виходячи з її видових особливостей, а також для формування найбільш повної інформації про кадрову безпеку підприємства слід дотримуватися комплексних комбінованих рішень, стосується це і критерію кадрової безпеки, що може розглядатися і як показник рівня реалізації трудового потенціалу.