VII Научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (14-15 июня 2012г.)

Ланова М.І.

Кіровоградський інститут комерції, Україна

ДОСЛІДЖЕННЯ РИЗИКІВ ФІНАНСУВАННЯ НА ПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ АПК

 

Ризики – неодмінна складова ділового життя, а управління ними – частина тієї масштабної роботи, яку будь-яке підприємство веде заради створення вартості. Управління фінансовими ризиками переробного підприємства є специфічною сферою фінансового менеджменту, яка останніми роками виділилася в особливу область знань – «ризик-менеджмент». Управління ризиками – одна з найважливіших областей сучасного управління, пов'язана із специфічною діяльністю менеджерів в умовах невизначеності, складного вибору варіантів управлінських дій [4, с. 348].

Процес управління фінансовими ризиками переробного підприємства включає чотири основні етапи: ідентифікацію, квантифікацію, мінімізацію та моніторинг.

Питаннями дослідження фінансових ризиків на підприємстві займаються такі відомі зарубіжні та вітчизняні вчені-економісти, як: Д. Муглер , Ж. Перар , М. Штейнер , І.Т. Балабанов , І.А. Бланк, М.С. Клапків , В.В. Ковалев , В.М. Шелудько В.Я. Месель-Веселяк , П.Т. Саблук , Г.Г. Кірейцев , Л.О. Коваленко, О.Є. Чорна, М.Я. Дем’яненко, П.А. Стецюк та інші.

Мета статті – дослідження процедури дослідження сутності фінансових ризиків як невід’ємної складової процесу управління фінансовими ризиками переробного підприємства.

Система дослідження фінансових ризиків має функціонувати в двох основних напрямках (включати дві підсистеми):

1. Дослідження зовнішніх ризиків.

2. Дослідження фактичних ризиків підприємства [2, с. 126].

Перша складова має враховувати, відслідковувати та контролювати зовнішнє середовище по відношенню до підприємства.

До зовнішніх належать ризики, які виникають у зовнішньому щодо переробного підприємства АПК середовищі і безпосередньо не залежать від його діяльності. Це, перш за все, політичні, правові, соціальні та загальноекономічні ризики, що з'являються внаслідок загострення економічної кризи у країні, політичної нестабільності, війни, заборони на платежі за кордон, консолідації боргів, введення ембарго, відміни імпортних ліцензій, стихійного лиха (пожежі, повені, землетруси), приватизації, націоналізації, неадекватного правового регулювання тощо.

Вплив зовнішніх ризиків на результативність роботи будь-якого суб'єкта економічної діяльності винятково високий, управління цими ризиками найбільш складне, а іноді й неможливе. Тому особливо важливим є побудова системи контролю за зовнішніми ризиками переробного підприємства АПК, що можуть істотно погіршити його фінансовий стан.

Для більшості великих вітчизняних підприємств, на нашу думку, необхідним є створення спеціалізованих відділів з дослідження (моніторингу) ризиків, адже перелік зовнішніх ризиків, що не є фінансовими, але можуть здійснити істотний вплив на діяльність підприємства досить широкий [3]:

– політично-правові – зміна діючих законодавчих і нормативно-правових актів у країні, зміна податкової політики, встановлення державних обмежень щодо ціни на готову продукцію тощо;

– загальноекономічні ризики – стрімке зростання рівня інфляції в країні, невиправдано високий рівень безробіття тощо;

– цінові ризики – зростання цін на сировину та матеріали;

– ринкові ризики – несприятлива кон’юнктура як на ринку сировини, так і на ринку готової продукції;

– регіонально-політичні ризики – погіршення політичних відносин з країнами-імпортерами готової продукції та експортерами сировини, обладнання, технологічних ліній тощо.

Основними задачами контролю зовнішнього середовища є:

1) моніторинг динаміки цін на сировину та необхідне для виробництва обладнання;

2) вивчення, аналіз та прогнозування динаміки валютних курсів;

3) аналіз ринкового середовища, моніторинг основних конкурентів підприємства;

4) детальне вивчення стану контрагентів та клієнтів підприємства з метою запобігання виникнення кредитного ризику, тобто ризику невиконання своїх зобов’язань.

Система контролю за внутрішніми ризиками на підприємстві має здійснювати перевірку відповідності фактичних ризиків цільовим та застосовувати адекватні заходи при виявленні невідповідності [1, с. 87].

Враховуючи процедуру з комплексного управління фінансовими ризиками переробного підприємства АПК система контролю внутрішніх ризиків має здійснювати:

1) постійний контроль за рівнем ліквідності та платоспроможності на підприємстві з урахуванням галузевих особливостей та внутрішніх потреб;

2) моніторинг фінансової стійкості – недопущення загрози банкрутству;

3) контроль за станом дебіторської заборгованості – аналіз динаміки простроченої заборгованості у загальній структурі;

4) попереднє оцінювання та прогнозування наслідків за операціями з використанням іноземної валюти, розробка методів мінімізації впливу валютного ризику на результати діяльності підприємства;

Таким чином, дослідивши методологічні та методичні аспекти управління фінансовими ризиками переробного підприємства АПК від стадії ідентифікації до стадії моніторингу можна зробити висновок про те, що цей процес є безперервним циклом.

Виходячи з цього, схема управління фінансовими ризиками переробного підприємства повинна мати наступний вигляд (рис. 1).

Рис. 1. Управління фінансовими ризиками на переробному підприємстві

 

Отже, процес дослідження фінансових ризиків переробного підприємства АПК повинна включати дві підсистеми:

– дослідження зовнішніх ризиків;

– дослідження внутрішніх ризиків.

Перша складова має враховувати, відслідковувати та контролювати зовнішнє середовище по відношенню до підприємства.

Система контролю за внутрішніми ризиками на підприємстві має здійснювати перевірку відповідності фактичних ризиків цільовим та застосовувати адекватні заходи при виявленні невідповідності.

Крім того, дослідивши методологічні та методичні аспекти управління фінансовими ризиками переробного підприємства АПК від стадії ідентифікації до стадії моніторингу можна зробити висновок про те, що цей процес є безперервним циклом.

 

Список використаних джерел:

1.              Альгин А.П. Управление в ситуации риска: учеб.-метод . пособие / А.П. Альгин . – СПб ., 2008. – 167 с.

2.              Вітлінський В.В. Ризик у менеджменті / В.В. Вітлінський , С.І. Наконечний. – К.: Борисфен-М, 1996. – 336 с.

3.              Вишнівська Б. Методи мінімізації фінансових ризиків / Б. Вишневська // Економіст. – 2007. – № 6. – С. 58–59.

4.              Крамаренко Г.О. Фінансовий менеджмент: підручник / Г.О. Крамаренко, О.Є. Чорна. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 520 с.