VII Научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (14-15 июня 2012г.)

Пісоцький А.А .

Полтавська державна аграрна академія, Україна

ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ РЕГУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ АГРАРНОГО ВИРОБНИЦТВА В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Головною умовою відтворення виробничого потенціалу та забезпечення економічного зростання аграрного виробництва, досягнення сталого розвитку аграрних підприємств і сільських територій є створення системи механізмів їх економічного регулювання як на регіональному, так і на загальнодержавному рівнях.

Економічний механізм аграрного виробництва характеризується певними чинниками впливу на діяльність сільськогосподарських підприємств. Основними з них є попит на продукцію та сировину на внутрішньому і зовнішніх ринках, механізм ціноутворення, наявність або відсутність державної підтримки товаровиробників, ступінь концентрації виробництва та її спеціалізація, рівень розвитку інфраструктури аграрного ринку тощо.

Проблема організації ефективного виробництва аграрної продукції в Україні полягає у тому, що за часів адміністративного управління економікою завдання створити ринкове середовище з притаманними йому законами вартості, рівноваги попиту і пропозиції та конкуренції просто не ставилося. На сучасному етапі відчуваються проблеми щодо ефективного формування й використання ресурсів у процесі виробництва продукції. Так, основні засоби сільськогосподарських підприємств Полтавської області мають високий ступінь зносу, більшість суб’єктів господарювання не мають змоги забезпечити оновлення техніко-технологічної бази виробництва через фінансово-кредитні механізми, подорожчання посівних і пально-мастильних матеріалів призводить до зростання собівартості виробництва й реалізації сільськогосподарської продукції при невідповідності державним закупівельним цінам. Система управління аграрним сектором Полтавської області потребує удосконалення та реорганізації організаційної структури, а персонал – постійного підвищення кваліфікації. Фінансові активи суб’єктів господарювання аграрної сфери регіону носять обмежений характер через відсутність власних оборотних коштів та неможливість доступу до кредитних ресурсів.

За даними Головного управління статистики у Полтавській області в 2010 році загальне виробництво продукції сільського господарства в області порівняно з 2006 роком збільшилося на 2,6%, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах – на 14,8%, у той час, як у господарствах населення знизилося на 8,3%. Проте, порівняно з попереднім роком, виробництво валової продукції сільського господарства значно зменшилось, передусім у сільськогосподарських підприємствах (за винятком виробництва продукції тваринництва). Тобто, незважаючи на ріст аграрного виробництва протягом 2006–2009 рр., який був зумовлений переважно збільшенням виробництва у сільськогосподарських підприємствах, у 2010 році обсяги виробництва продукції зменшилися, що відбулося внаслідок зменшення виробництва в тих же аграрних підприємствах.

Виробництво продукції рослинництва у 2010 р., порівняно з 2006 р. зросло на 7,5%, у тому числі у сільськогосподарських підприємствах – на 13,7%, у господарствах населення – на 1,3%. У розрізі окремих видів продукції найвідчутніше зросло виробництво плодів, зернових і технічних культур.

Ефективність ринкової системи господарювання в аграрній сфері залежить від активної регулюючої функції держави та продукування нею економічних умов для розвитку виробництва в підприємницьких структурах. З огляду на це, ефективність функціонування агроекономічної системи залежить від раціонального вирішення питань розвитку аграрної економіки на мікрорівні .

Розробку та реалізацію державної політики розвитку аграрного виробництва забезпечують органи державної виконавчої влади відповідно до своєї компетенції й повноважень у взаємодії з підприємницькими структурами, об'єднаннями підприємців, громадськими організаціями та спілками, фінансово-кредитними установами. Слід підкреслити, що в ефективному розвитку аграрного виробництва, насамперед, зацікавлений регіон. По-перше, значна частка цього сектора економіки орієнтована на регіональний ринок. По-друге, збільшення кількості та ефективності діяльності суб'єктів аграрного підприємництва сприятиме створенню нових робочих місць, тим самим полегшуючи проблему безробіття в сільській місцевості. По-третє, пропорційно росту кількості підприємств та їх ефективності, зі збільшенням обсягів виробництва зростають податкові надходження до місцевих бюджетів. Регіональна політика управління розвитком аграрного бізнесу виходить із того, що основні функції управління переносяться на регіональний та місцевий рівні.

Державна підтримка розвитку аграрного підприємництва на регіональному рівні є науковим інструментом довготермінового прогнозування, індикативного планування, засобом вирішення регіональних, державних та міжрайонних проблем. При цьому головний управлінський акцент повинен бути спрямований на розвиток інфраструктури, системи управління сільськогосподарських виробництвом, місцевою переробною промисловістю, сферою послуг, а також ефективним використанням місцевих ресурсів.

Проведене дослідження сучасного стану сільськогосподарського виробництва в Полтавської області свідчить про зміни обсягів діяльності суб’єктів господарювання аграрної сфери, що зумовлено ринковою кон’юнктурою. Економічні відносини в агропромисловому комплексі мають нестабільний характер взаємодії між суб’єктами виробництва та іншими контрагентами, включаючи державні органи різного рівня управління, що вимагає необхідності удосконалення механізму підтримки розвитку аграрних підприємств.