VII Научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (14-15 июня 2012г.)

Портна К.Л., Журба Т.С.

Інститут підприємництва «Стратегія», м. Жовті Води, Україна

СУЧАСНИЙ СТАН БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В УКРАЇНІ

 

Система бухгалтерського обліку призначена для спостереження, вимірювання, реєстрацію фактів господарською діяльністю. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів, а також з метою одержання прибутку. Для забезпечення користувачів інформацією про господарську діяльність слід безперервно вести бухгалтерський облік із дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Традиційно бухгалтерський облік ? інформаційна система, яка формується на макрорівні. Але така система не є автономною, вона ? складова частина системи менеджменту й виконує сервісну функцію управління. Тому першочерговим завданням науки та практики є створення такої моделі бухгалтерського обліку, яка б реально відображала господарську й фінансову діяльність підприємств України на сучасному етапі розвитку економіки.

Вагомий внесок у процесі дослідження сучасного стану й тенденцій розвитку бухгалтерського обліку в Україні внесли такі авторитетні вітчизняні учені, як М. Т. Білуха, В. І. Валуєв, З. В. Гуцайлюк , З. В. Задорожний, Я. Д. Крупка, В. В. Сопко, М. Г. Чумаченко , В. О. Шевчук, С. І. Шкарабан та ін.

Мета статті ? аналіз сучасного стану інформаційної системи адаптації бухгалтерського обліку до міжнародних стандартів, виділення ролі обліку в загальній системі управління, посилення ролі бухгалтера в управлінні виробництвом.

Бухгалтерський облік як система ? це сукупність елементів певної форми та змісту, які взаємно пов’язані між собою й об’єднані регулярною взаємодією.

Можна виділити такі елементи системи бухгалтерського обліку: носії інформації у вигляді документів, рахунки, подвійний запис, оцінювання господарських фактів, калькуляція, інвентаризація, бухгалтерський баланс, звітність, реєстри, форми обліку, спосіб обробки інформації.

Перехід України до ринкових умов господарювання й інтеграція її до світової економіки потребували реформування національної облікової системи відповідно до міжнародних стандартів. Тому сучасний стан бухгалтерського обліку характеризується проведенням облікової реформи.

Успішна інтеграція України в загальноєвропейський та світовий ринки неможлива без використання міжнародних стандартів, зрозумілих для іноземних партнерів.

Міжнародний бухгалтерський облік, на відміну від вітчизняного, протягом багатьох років обслуговує іншу господарську систему, зокрема ринкову. А в ринковій економіці діяльність підприємств спрямована на отримання прибутку та збагачення власників підприємств, тому і ведення бухгалтерського обліку здійснюється насамперед в інтересах власників підприємств.

Упродовж 1999–2008 років відбулися суттєві зміни в системі бухгалтерського обліку в Україні щодо її гармонізації з міжнародними стандартами. Проте застосування міжнародних стандартів фінансової звітності не є метою реформування бухгалтерського обліку, а, скоріше, інструментом забезпечення потреб користувачів у якісній інформації, що дає правдиву картину фінансового стану й результатів діяльності суб’єкта господарювання.

Однак реформа бухгалтерського обліку не супроводжується адекватними змінами в інших сферах, зокрема у статистиці, оподаткуванні, системі права. Сучасний стан бухгалтерського обліку в Україні можна охарактеризувати як симбіоз:

  1) адміністративних та ринкових концепцій;

2) національних і міжнародних стандартів;

3) юридичної й економічної моделі.

Упровадження в Україні міжнародних стандартів бухгалтерського обліку дає змогу отримати сприятливе економічне середовище насамперед для інвесторів, менеджерів, керівників компаній.

Виділимо суттєві моменти, які не вдалося поки вирішити під час реформи облікової діяльності в Україні:

1) недостатньо значною є роль бухгалтерського обліку в управлінні підприємствами;

2) наукова тематика досліджень з обліку обмежується майже дослівним перекладом відповідних закордонних стандартів та концепцій;

3) вітчизняний облік ще не досяг рівня інших країн;

4) недостатньо застосовується економічний аналіз у практичній роботі бухгалтерів;

5) підготовка українських бухгалтерів не завжди відповідає сучасним вимогам практики.

Отже, враховуючи вищевикладене, можна зробили такі висновки:

1. Передумовою подальшого розвитку бухгалтерського обліку в Україні є:

– перегляд теоретичних основ бухгалтерського обліку;

– диференціація вимог до фінансової звітності;

– відмова від уніфікації обліку та звітності;

– безперервна професійна освіта;

– активна позиція бухгалтерської спільноти;

– формування сучасної парадигми обліку та звітності.

2. Перегляд теоретичних основ бухгалтерського обліку означає перехід до вивчення сучасних теорій. Це вимагає перегляду таких категорій, як предмет й метод бухгалтерського обліку. Предмет будь-якої науки або діяльності невпинно змінюється. Тому уявлення, які були доречними або слушними вчора, уже сьогодні можуть стати неактуальними. Це ж стосується й методів обліку, які в умовах сучасних інформаційних технологій стають різноманітнішими та ефективнішими.

3. У сучасних умовах бухгалтер є виробником дуже важливого продукту – звітної інформації (податкової, фінансової, статистичної, управлінської). У цього продукту є чимало споживачів (власники, інвестори, кредитори, аналітики, податкові органи, менеджери, співробітники тощо), котрі, як і належить споживачам, зацікавлені в його високій якості. Висока якість, у свою чергу, вимагає високої кваліфікації виробника та використання сучасної технології.