VII Научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (14-15 июня 2012г.)

К.т.н . Крюковська О.А., к.т.н . Полетаєв В.П.

Дніпродзержинський державний технічний університет, Україна

ОЦІНКА БЕЗПЕКИ ПРАЦІ ПРАЦІВНИКІВ МЕТАЛУРГІЙНОЇ ГАЛУЗІ

 

Впровадження в сучасну практику металургійного виробництва нового типу господарювання, ґрунтованого на ринкових стосунках, припускає значну інтенсифікацію праці, підвищення її продуктивності, реалізацію якісно нового підходу до забезпечення безпеки праці, що базується на застосуванні економічних методів управління охороною праці. Сучасна оцінка безпеки праці представлена гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості і небезпеки чинників виробничого середовища, тяжкості і напруженості трудового процесу (далі гігієнічна класифікація).

В процесі праці людина вступає у взаємодію з предметами праці, знаряддями праці, іншими людьми. Крім того, на неї впливають різні параметри виробничого середовища, в якому здійснюється праця (температура, вологість, рухливість повітряного середовища, шум, вібрація, ін.). Усе це в сукупності характеризує певні умови, в яких працює людина. Від умов праці великою мірою залежать здоров'я і працездатність людини, її відношення до праці і результат діяльності. За умов праці що не відповідають нормативам можливе різке зниження продуктивності праці та створення передумов для виникнення травм і професійних захворювань.

У нормативній літературі регламентуються основні поняття в області охорони праці. Так, ДСТУ 2293-93 регламентує, що виробничий чинник, дія якого в певних умов може привести до травми або іншого раптового погіршення здоров'я працівника є небезпечним, а чинник, дія якого може привести до погіршення стану здоров'я, зниження працездатності працівника - шкідливим виробничим чинником [1]. Залежно від рівня і тривалості дії шкідливий виробничий чинник може перерости в небезпечний.

При виконанні робіт на людину короткочасно або тривало впливають шкідливі чинники. Ці чинники, що чинять роздільну або спільну шкідливу дію на людину в умовах виробництва, називаються виробничими шкідливостями . Результатом їх негативних дій можуть стати професійні захворювання. Поява професійних шкідливостей пов'язана з нераціональною організацією трудових процесів або з несприятливими умовами довкілля. Для окремих груп професій характерні певні професійні шкідливості і захворювання, що відповідають їм.

Тяжкість праці – характеристика трудового процесу, що відбиває переважаюче навантаження на опорно-руховий апарат і функціональні системи організму (серцево-судинну, дихальну та ін.), які забезпечують його діяльність.

Тяжкість праці характеризується: фізичним динамічним навантаженням; масою вантажу, що піднімається і переміщуваного; загальним числом стереотипних робочих рухів; розміром статичного навантаження; робочою позою; мірою нахилу корпусу; переміщенням в просторі.

Напруженість праці – це характеристика трудового процесу, що відбиває навантаження переважно на центральну нервову систему, органи чуття, емоційну сферу працівника. До чинників напруженості праці відносяться: інтелектуальні навантаження; сенсорні навантаження; емоційні навантаження; міра монотонності навантажень; режим роботи.

Знання санітарно-гігієнічних особливостей металургійного виробництва, а також виробничих шкідливостей , різних видів робіт, що виникають при виконанні, дозволяє розробляти і застосовувати комплекс профілактичних заходів, спрямованих на збереження працездатності і здоров'я робочих – металургів. Усі виробничі шкідливості металургійної галузі за характером дії на організм людини та їх наслідків можна підрозділити на 9 основних груп (табл. 1).

Наслідками дії як небезпечного, так і шкідливого виробничого чинника є: тимчасова втрата працездатності; постійна втрата працездатності (інвалідність першої, другої і третьої групи); летальний кінець. Тому необхідно проводити аналіз небезпек, шкідливостей і можливих наслідків при виконанні різних видів робіт. Завданням аналізу є встановлення причин і закономірностей, які викликали появу нещасних випадків і захворювань.

 

Таблиця 1. Класифікація шкідливих чинників та їх негативних наслідків

груп

Характер виробничих

шкідливостей

Наслідки

дій шкідливостей

Виконувані роботи

1

Порушення нормального

метеорологічного режиму:

переохолодження

перегрівання й т.п.

Обмороження,

ангіно неврози,

теплові удари,

хронічні артрити

Роботи на відкритому повітрі, роботи в

закритих приміщеннях або з обладнанням, що мають високу температуру поверхні

2

Відхилення від нормального

атмосферного тиску:

роботи при зниженому або

підвищеному тиску

Кесонна хвороба,

зовнішні

крововиливи

Роботи в кесонах, ремонтні роботи всередині печей, котлів, конверторів

3

Підвищений виробничий шум,

що перевищує гранично-

допустимі рівні гучності

Шумова хвороба,

пониження слуху,

глухота, хронічні

ларингіт

Роботи з пневматичним

інструментом, на

оброблювальних верстатах, поблизу

вібраційних машин чи гучного обладнання

4

Виробничі вібрації з параметрами, що перевищують санітарно-допустимі величини

Вібраційна хвороба,

ангіноневрози

Віброущільнення сумішей, робота з

віброінструментом, на машинах чи кранах з підвищеною вібрацією

5

Підвищена запиленість

повітря, наявність в повітрі

пилу, що містить шкідливі

компоненти

Пневмоконіози :

силікоз, антракоз

сидероз та ін.;

бронхіальна астма

Дроблення, помел і

транспортування сипких матеріалів, електрозварювання

6

Дія токсичних речовин і матеріалів (тривалий контакт з нафтопродуктами, з

дратівливими хімічними речовинами)

Гострі і хронічні

отруєння,

пневмосклерози,

ураження шкіри,

хімічні опіки

Обробні роботи,

покрівельні роботи, роботи на складах

7

Недостатнє освітлення,

зухвала постійна напруга зору

 

Послаблення зору,

підвищена

короткозорість,

зростання

вірогідності

травматизму

Виконання будь-яких робіт при недостатній природній та штучній освітленості

8

Тривала напруга окремих груп м'язів, незручні вимушені

пози, тривале стояння на

ногах, підняття тяжкості

Розширення вен,

тромбофлебіт,

неврити, хронічні

артрити, грижа

Важкі роботи, що виконуються вручну: навантажувально-розвантажувальні,

дорожні та ін.

9

Систематична дія променистої енергії високій інтенсивності

(інфрачервоне випромінювання,

струми високої частоти)

Хвороби очей: катаракта

кон'юнктивіти та ін.

Електро- і газозварювальні

роботи, магнітодефектоскопія , розлив сталі

 

Нещасному випадку завжди передує відхилення від нормального ходу виробничого процесу. Тому вивчення і аналіз травматизму дає можливість розробити профілактичні заходи, що усувають небезпечні і шкідливі умови праці.

Профілактика наслідків дії шкідливих чинників може бути здійснена шляхом проведення технологічних, медичних або містобудівних заходів.

Технологічні заходи полягають в зміні або вдосконаленні технологічного процесу, автоматизації і дистанційному управління виробничим процесом, вентиляції і кондиціонуванні повітря, ізоляції і герметизації технологічних комунікацій.

Медичні заходи проводяться шляхом попереднього або періодичного медичного огляду, профілактичного лікування і живлення, а також курортно-санаторного лікування. При цьому застосовуються колективні та індивідуальні засоби захисту людини, професійний відбір, навчання і інструктаж.

Містобудівні і об'ємно-планувальні заходи залежать від розміщення приміщень у будівлях, що окремо стоять, або в ізольованих секціях і блоках, розташованих в різних рівнях і аварійних і експлуатаційних шляхів сполучення.

Своєчасне виявлення небезпечних і шкідливих виробничих чинників дозволяє розробити ефективну систему заходів, реалізація яких призведе до відвертання дії на організм людини небезпечних і шкідливих виробничих чинників, що у свою чергу знизить тяжкість і напруженість виробничих процесів, підвищить продуктивність і якість праці.

 

Список використаних джерел:

1. ДСТУ 2293 (99) ССПБ . Охорона праці. Терміни та визначення основних понять.

2. ГОСТ 12.0.003-74 Опасные и вредные производственные факторы . Классификация .