I Международная научно-практическая конференция "Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов" ВТОРОЙ ЭТАП (20-21 сентября 2012 года)

К.е.н. Міхєєнко К.С.

Донецький національний університет, Україна

ВПЛИВ ОПТИМІЗАЦІЇ БІЗНЕС ПРОЦЕСІВ НА капіталізацію підприємств

 

Трансформаційні умови господарювання, наслідки світової фінансової кризи, інтернаціоналізація бізнесу, розвиток інформатизації, необхідність формування стійких конкурентних умов та швидкої адаптації до діючої конкурентному середовищі радикально вплинули на діяльність українських підприємств. Сучасний бізнес-простір характеризується виникненням швидких змін в різних аспектах діяльності будь-якого підприємства. На перший план виносяться питання нарощування капіталізації, так як капіталізоване підприємство має високу ринкову вартість і може бути успішно продано на ринку, зростання капіталізації виступає показником зміцнення фінансового стану суб'єктів господарювання, а також умовою зміцнення їх фінансової стійкості, чинником підвищення ефективності діяльності. Рішення завдання збільшення капіталізації підприємств є одною з найважливіших умов підтримки економічного зростання, що обумовлює необхідність пошуку шляхів подальшого розвитку та активізації діяльності підприємств шляхом нарощування капітальної бази, що підтверджує актуальність даного дослідження.

Теоретичні аспекти капіталізації господарюючих суб'єктів розкриваються в роботах вітчизняних і зарубіжних вчених О.І. Амоші, І.О. Бланка, Н.Ю. Брюховецької, І.П. Булєєва, О.В.Сталінської та ін.

Однак аспекти підвищення капіталізації підприємства з позиції ефективності та дієвості його бізнес-моделі залишаються нерозкритими.

Узагальнення підходів до визначення сутності категорії «капіталізація підприємства» дозволяє стверджувати, що дане поняття включає оцінку вартості капіталу підприємства і дозволяє максимально наблизити результат оцінки до підвищення його ринкової вартості. У свою чергу це залежить від багатьох параметрів: величини поточного і майбутнього доходу, грошового потоку, темпів його зростання, конкурентної позиції на ринку, застосування міжнародних стандартів фінансового обліку, рівня публічності та прозорості обліку, гудвілу. Забезпечення високої якості перерахованих параметрів може забезпечити високу капіталізацію бізнесу.

Показник капіталізації для підприємств багатьох країн світу став ключовим показником ефективності діяльності компанії, а її підвищення – основною метою роботи міжнародних корпорацій.

Останнім часом все більше компаній України прагне до залучення коштів не шляхом кредитування у фінансово-кредитних інститутах, а шляхом розміщення облігаційних позик та випуску акцій на міжнародних фондових майданчиках. Вимоги до публічної компанії, таким чином, стають дедалі жорсткішими, зокрема, вимоги до прозорості бізнесу, інформаційної відкритості, ведення звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності.

Рішення даної задачі пов'язано з реорганізацією методів і стилів управління, не дозволяють підприємствам підвищувати конкурентоспроможність і ефективно функціонувати в умовах інтенсивного потоку змін і високої варіації розмірів замовлень і партій продукції, що випускається. Однак, як показує аналіз ряду українських підприємств, реорганізація системи управління у багатьох випадках виявляється безуспішною. На наш погляд, існують дві основні причини даної ситуації. По перше, – це невдалий вибір моменту проведення змін, який має визначати початок реорганізації вже в разі виникнення загроз переростання нестабільності на підприємстві в гостру кризу. По друге, – це недостатнє опрацювання сценаріїв розвитку системи управління бізнес-процесами на базі комплексного використання сучасних методологій управління та інформаційних технологій (ІТ), в основі яких закладено процесний і системний підходи.

Процесний підхід, розроблений Робертом Капланом і Робіном Купером, заснований на тому, що цінність (вартість) будь-якого підприємства створюється у внутрішніх бізнес-процесах. Основні бізнес-процеси є рушійною силою стратегії підприємства. Опис і моделювання бізнес-процесів допомагає описати і змоделювати, яким чином стратегія може бути реалізована. Компанія повинна визначити основні бізнес-процеси, що виділяють її серед аналогів і є найбільш важливими з точки зору споживчої цінності для клієнтів. Постійне вдосконалення основних бізнес-процесів підвищує ефективність компанії і визначає її конкурентоспроможність.

Управління вартістю компанії для менеджменту – це постійний виклик. Особливо, у часи економічного спаду і ринкової невизначеності. Як знайти правильне співвідношення між очікуваннями інвесторів і стратегічним зростанням компанії для збільшення її капіталізації?

Необхідна унікальна методика та аналітичні інструменти, які дозволять знайти оптимальне співвідношення між поточною та майбутньою вартістю бізнесу, визначивши правильні стратегій зростання, злиттів і поглинань, операційні і фінансові стратегії, зорієнтувавши їх на головні показники ринку капіталу. Для створення та впровадження механізмів управління, спрямованих на збільшення вартості вашої компанії, керівництву необхідно вирішити наступні ключові завдання формування вартості для акціонерів і збільшення капіталізації бізнесу: аудит фінансової звітності та її адаптація до концепції економічного прибутку; формування факторної бізнес-моделі створення акціонерної цінності; розробка системи вимірів і показників (BSC); адаптація її до завдань управління вартістю компанії; система компенсацій і опціонів для менеджменту компаній; поліпшення інвестиційних процесів та практик прийняття інвестиційних рішень. Дані фактори зумовлюють і іншу, не менш важливу в сучасній управлінській науці проблему – формування ефективної бізнес-моделі, яка б «працювала» на зростання капіталізації підприємства.

Управління бізнес-процесами, орієнтованими на високу ефективність і продуктивність, дозволяє підприємству зробити клієнтам привабливу пропозицію споживчої цінності. Системний підхід до управління, заснований на управлінні бізнес-процесами, дозволить підприємству реалізувати стратегію максимально ефективним способом.