II Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения». Том 1

Бондар О.Є.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Україна

СТВОРЕННЯ СТРАТЕГІЇ УСПІШНОГО НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНІЙ МОВІ

Останнім часом проводиться багато досліджень з приводу ефективності навчання за допомогою різних стратегій. Для того, щоб мати уяву як працює стратегія успішного навчання іноземній мові, розглянемо наступні рекомендації.

На початку навчання студентам пропонується самостійно заповнити опитувальний лист (анкету), відповіді на який дадуть вчителю розуміння, чому деякі види роботи можуть бути успішними або ні. Наступну анкету можна використати як зразок:

1. Я не заперечую, якщо з мене сміються, коли я говорю. (А) – Я ніяковію, якщо з мене сміються, коли я говорю. (Б)

2. Мені подобається випробувати нові слова та структури, в яких я не зовсім впевнений. (А) – Мені подобається використовувати тільки ті слова та структури, в яких я повністю впевнений. (Б)

3. Я почуваюсь впевненим в моїх здібностях щодо успішного оволодіння іноземною мовою. (А) – Я почуваюсь не дуже впевненим щодо моїх здібностей в успішному оволодінні мовою. (Б)

4. Я хочу вивчити цю мову тому, що я особисто виграю з цього. (А) – Я вивчаю цю мову тому, що хтось інший вимагає цього. (Б)

5. Мені дійсно подобається працювати з іншими людьми в групі. (А) – Мені краще працювати самому, ніж з іншими людьми. (Б)

6. Мені подобається «поглинати» мову та отримувати загальну «суть» того, про що говориться або написано. (А) – Мені подобається аналізувати всі деталі мови та точно розуміти про що говориться або написано. (Б)

7. Якщо треба оволодіти великою кількістю матеріалу, я намагаюсь робити це поетапно. (А) – Мене дуже дратує велика кількість матеріалу, який представлений за один раз. (Б)

8. Я не намагаюсь свідомо контролювати себе, коли говорю. (А) – Я контролюю себе дуже сильно та свідомо. (Б)

9. Коли я роблю помилки, я намагаюсь аналізувати їх. (А) – Коли я роблю помилку, це мене дратує, тому що це символізує про моє погане володіння мовою. (Б)

10. Я знаходжу шляхи продовжувати вивчати мову поза межами класної кімнати. (А) – Я розраховую на вчителя та аудиторні види роботи для моєї успішності. (Б)

Під час обговорення результатів опитування можна дійти висновку, що відповіді (А) зазвичай є показниками успішного підходу до вивчення мови.

Надалі давайте розглянемо десять правил, які сприяють успішному оволодінню іноземною мовою, та за допомогою рекомендованих технік побудуємо стратегію успішного навчання іноземній мові:

1. Поборіть страх.

Рекомендована діяльність: грайте в ігри на вгадування та комунікаційні ігри; співайте пісні; ставте рольові п’єси та пародії; використовуйте групові форми роботи; смійтеся разом зі студентами; дозвольте студентам розділити страхи в маленьких групах.

2. Заохочуйте прийняття ризику.

Рекомендована діяльність: хваліть студентів за щирі зусилля випробувати нове в мові; використовуйте вправи на швидкість без виправлення помилок; давайте позакласні завдання пов’язані з використанням мови.

3. Будуйте впевненість у собі.

Рекомендована діяльність: говоріть студентам у повній мірі (вербально та невербально), що ви дійсно вірите в них; давайте завдання скласти список їхніх переваг та досягнень з вашого курсу.

4. Розвивайте внутрішню мотивацію.

Рекомендована діяльність: нагадуйте студентам про користь вивчення іноземної мови; розказуйте їм про необхідність іноземної мови в їхній майбутній роботі.

5. Пориньте у спільне навчання.

Рекомендована діяльність: вчіть студентів ділитися своїми знаннями; розігруйте змагання між студентами; навчіть їх думати про свою групу як про команду.

6. Залучайте до роботи праву півкулю головного мозку.

Рекомендована діяльність: використовуйте фільми, відео та аудіо записи на уроках; робіть вправи на швидке проглядання текстів; пишіть швидкі письмові роботи.

7. Уникайте двозначності.

Рекомендована діяльність: заохочуйте студентів ставити вам або один одному питання, якщо вони щось не зрозуміли; давайте теоретичне пояснення просто та коротко; не давайте багато правил за один раз.

8. Тренуйте інтуїцію.

Рекомендована діяльність: хваліть студентів за правильні здогади; не завжди пояснюйте помилки, тільки виправляйте їх.

9. Наладьте зворотній зв'язок в обробці помилок.

Рекомендована діяльність: зробіть аудіо запис відповідей студентів та надайте їм можливість ідентифікувати їхні помилки; дозвольте студентам вловити та виправити помилки інших студентів.

10.Ставте свої власні цілі.

Рекомендована діяльність: заохочуйте студентів складати план самостійної роботи на поточний тиждень, а також планувати довгострокові зобов’язання.

Таким чином, якщо уважно розглянути запропоновані правила, то можна помітити, що кожне правило співвідноситься з номером пункту вищезгаданої анкети. Для того, щоб використати правила у навчальному процесі, пропонується побудувати стратегічну компетенцію та відповідно її використовувати. Дуже важливо, щоб студенти також взяли на себе відповідальність за майбутній успіх навчання та зробили стратегічні інвестиції в процес оволодіння іноземною мовою.