Мамалига С. В., Захарчук І. С.
Вінницький національний аграрний університет, Україна
СУТНІСТЬ МАРКЕТИНГУ
Діяльність суб’єктів бізнесу в нинішніх умовах господарювання пов’язана з ринковими відносинами. І як відзначає Т. Л. Мостенська, ключовим чинником ефективності будь-якої організації в сучасних умовах виступає маркетинг [5, с. 7].
Термін «маркетинг» з’явився у Сполучених Штатах Америки в процесі пошуку місцевими фермерами ринку збуту для своєї продукції. Йшлося про оволодіння ринком – Market Getting. Пізніше в результаті контамінації цих двох слів утворилося одне – маркетинг (marketing).
Існують більше двох тисяч його трактувань. Основна проблема полягає в тому, що це поняття має кілька значень, поєднуваних тим самим англомовним терміном «маркетинг» [1, с. 12].
Сучасна економічна література наводить різні погляди на визначення маркетингу (табл. 1).
Таблиця 1. Дефініція сутності «маркетинг» в наукових дослідженнях
Автор (автори) |
Визначення |
Котлер Ф., Армстонг Г., Сондерс Д. [6, с. 34] |
Маркетинг – це соціальний і управлінський процес, за допомогою якого окремі особи і групи осіб задовольняють свої потреби за допомогою створення товарів і споживчих цінностей і взаємообміну ними |
Ламбен Ж-Ж. [3, с. 4] |
Маркетинг – це соціальний процес, спрямований на задоволення потреб і бажань людей і організацій шляхом забезпечення вільного конкурентного обміну товарами і послугами, що становлять цінність для покупця |
Мороз Л. А., Чухрай Н. І. [4, с. 10] |
Маркетинг – діяльність, спрямована на створення попиту та досягнення цілей підприємства через максимальне задоволення потреб споживачів |
Мостенська Т. Л. [5, с. 12] |
Маркетинг – система організації та управління господарською діяльністю, зорієнтована на потреби ринку та максимально можливе задоволення потреб і запитів споживачів |
Павленко А. Ф., Войчак А. В. [7, с. 11] |
Маркетинг – це аналіз, планування, реалізація і контроль за втіленням комплексу маркетингових рішень щодо продукту фірми, його ціни, системи просування і розподілу, а також надій і чекань фірми, тобто це ключ до досягнення цілей і задач, що виникають перед фірмою, що прагне завоювати цільовий ринок |
Приведені у табл. 1 трактування маркетингу підтверджують, що одні фахівці розглядають структуру цього терміна як дієслова market (продавати, збувати) і суфікса -ing, що вказує на активну діяльність. У дослівному перекладі marketing – збут, продаж. Інші, розглядають «market» як іменник «ринок», перекладають marketing як «створення ринку», «ринковедення», «діяльність у сфері ринку». У зв’язку з тим, що не знайшлося в літературі підходящого еквівалента, термін залишився не перекладеним, а відповідна наука і практика так і були названі – «маркетинг» [1, с. 12].
Причина великої розмаїтості визначень маркетингу, як відзначають М. І. Бєлявцев та Л. М. Іваненко, полягають у специфіці і масштабах проблем, розв’язуваних у процесі виробництва, збуту, реклами, технічного обслуговування і т. д. [1, с. 13].
Серед ключових понять маркетингу науковці виділяють: ринок, потребу, нестаток, запити та бажання, товар та послуги, обмін, угоду, споживчу цінність та задоволеність, покупку (рис. 1).
Рис. 1. Схема взаємозв’язку ключових понять маркетингу
(Джерело: Сформовано авторами за даними: [1, с. 21; 2, с. 15])
Аналіз й рисунка 1 свідчить, що нестатки, потреби і запити споживачів породжують бажання та створюють попит на певні товари і послуги. Залежно від задоволення потреб та купівельної спроможності споживачі здійснюють купівлю товарів. Купівля, в свою чергу, характеризується процесом обміну цінностями між покупцем і продавцем та зумовлює існування ринку.
Маркетинг як процес передбачає обмін між двома сторонами – продавцем та покупцем, кожна з яких отримує те, що їй потрібно: покупець – товари, послуги, а продавець – прибуток або інший фінансовий чи не фінансовий зиск [2, с. 16].
Проведені дослідження дали можливість визначити, що маркетинг – це система організації і збуту товарів та послуг, спрямована на задоволення потреб і запитів суб’єктів ринку, а також на одержання прибутку підприємствами на основі вивчення і прогнозування маркетингового середовища.
Серед основних завдань маркетингу можна виділити: виявлення існуючих і потенційних бажань та попиту на товари та послуги; організація науково-дослідних і проектно-конструкторських робіт для створення конкурентоспроможної продукції; планування і координація виробничої, збутової та фінансової діяльності фірми; організація і вдосконалення системи та методів збуту продукції; реалізація політики ціноутворення; комунікація маркетингу; аналіз маркетингової діяльності та контроль її здійснення.
Список використаних джерел:
1. Бєлявцев М. І. Маркетинг: навч. посіб. / М. І. Бєлявцев, Л. М. Іваненко. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 328 с.
2. Гаркавенко С. С. Маркетинг: підруч. / С. С. Гаркавенко. – К.: Лібра, 2002. – 712 с.
3. Ламбен Жан-Жак. Стратегический маркетинг. Европейская перспектива / Ж-Ж. Ламбен; пер. с франц. – СПб.: Наука, 1996. – 589 с.
4. Мороз Л. А. Маркетинг: підруч. / Л. А. Мороз, Н. І. Чухрай; за ред. Л. А. Мороз. – 2-е вид. – Львів: Львівська політехніка, Інтелект-Захід, 2002. – 244 с.
5. Мостенська Т. Л. Основи маркетингу: навч. посіб. / Т. Л. Мостенська. – К.: Кондор, 2005. – 240 с.
6. Основы маркетинга / [Ф. Котлер, Г. Армстонг, Д. Сондерс. и др.]. – 2-е европ. изд. – М.; СПб.; К.: Вильямс, 2000. – 944 с.
7. Павленко А. Ф. Маркетинг: навч-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. / А. Ф. Павленко, А. В. Войчак. – К.: КНЕУ, 1999. – 84 с.