К. е. н. Кузьменко О. К.
ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Україна
МЕХАНІЗМ УПРАВЛІННЯ ПОТЕНЦІАЛОМ РОЗВИТКУ ТОРГОВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Перехід економіки України на ринкові відносини поставив конкурентоспроможність у ранг визначальних критеріїв оцінки потенціалу суб’єктів господарювання. Особливість сучасності полягає в тому, що категорія конкурентоспроможність набуває якісно нових рис через зміну конкурентного оточення та інституціональних умов їх реалізації. Однією з цих умов є механізм управління розвитком підприємства. Механізм управління розвитком підприємства є частиною загальної системи управління підприємством, від якого залежить загальний результат діяльності суб’єкта, його конкурентоспроможність. Цей механізм складається з 12 етапів: 1) формування та аналіз цілей підприємства; 2) оцінка поточного стану рівня розвитку підприємства; 3) аналіз і оцінка загального потенціалу підприємства: діагностика, моніторинг; 4) підтримка існуючого потенціалу; 5) визначення резервів; 6) формування вектору розвитку; 7) формування концепції змін; 8) в изначення шляхів та формування механізму реалізації змін; 9) реалізація стратегії розвитку; 10) проведення контролінгу; 11) економічна політика проведення змін; 12) формування політики розвитку.
Перший етап процесу формування включає визначення об’єктів та суб’єктів управління, що здійснюють конкретні дії, а також цілі, які переслідують дані суб’єкти. Цей етап реалізовується на основі сформованої системи цілей розвитку торговельного підприємства [1], а саме, фільтрування спочатку: цілей господарсько-фінансової діяльності; цілей щодо розвитку підприємства; цілей проектів розвитку підприємства.
На другому етапі оцінюється поточний стан та рівень розвитку підприємства, виконується аналіз чинників, що впливають на об’єкт і на виконання поставлених завдань і цілей . Оцінка поточного стану та рівня розвитку підприємства, його ресурсної бази проводиться на основі різноманітних методів фінансового аналізу, а отримані результати будуть визначати обсяги, глибину та напрями впливу суб’єктів управління на діяльність чи хід роботи торговельного підприємства.
Етап «Аналіз і оцінка загального потенціалу підприємства» виконується за допомогою методики інтеґральної оцінки показника розвитку підприємства. Отже, на основі цієї оцінки, здобуття конкурентних переваг відбувається ще, за рахунок набору наявних та прихованих ресурсів, що становлять економічний потенціал, факторів споживчого інтересу до підприємства і стадій життєвого циклу, на якому перебуває підприємство на даний час. Лише після врахування цих факторів, підприємство може обрати відповідну стратегію управління економічним потенціалом та забезпечити відносно довготермінову конкурентну перевагу. За умови, що оцінка існуючого загального потенціалу та потенціалу розвитку підприємства задовольняє вимогам зовнішнього середовища, проводяться заходи щодо підтримки існуючого потенціалу та контролінг результативності, ефективності та рівня досягнення успіху, якщо ні – моніторинг (рис. 1). Основною метою такого моніторингу є можливість отримання керівництвом підприємства інформації про стан потенціалу підприємства та можливості його ефективної реалізації [2, с. 26].
Наступний етап – «Формування концепції змін» – відбувається за рахунок формування матриці вибору стратегій розвитку з урахуванням таких принципів, як орієнтація на довгострокові цілі; забезпечення взаємозв'язку сукупності елементів економічної стратегії, за допомогою яких буде досягатися стратегічна мета діяльності підприємства; багатоваріантність напрямів розвитку; комплексність розробки стратегії.
Етап «Визначення шляхів та формування механізму реалізації змін» відбувається за рахунок визначення того, яким чином підприємство буде реалізовувати свої зміни, тобто шляхом: реструктуризації; нововведення та інноваційних перетворень; реінжиніринг бізнес-процесів. Таким чином, у результаті виконання 7-го та 8-го етапів механізму сформовано цілі, стратегічні напрями та перспективи розвитку підприємства, узгоджено цілі розробленої стратегії розвитку із загальною стратегією підприємства.
Успіх реалізації розробленої стратегії розвитку торговельного підприємства залежить від діючої системи контролю. На цьому етапі визначається результативність, ефективність та рівень досягнення успіху торговельним підприємством за допомогою моніторингу економічної політики проведених змін, який включає: аналіз та оцінку рівня розвитку торговельного підприємства; визначення досягнутих результатів реалізації стратегії розвитку та їх порівняння зі встановленими стандартами; коригування стратегії та формування коригуючих заходів.
Рис. 1. Схема моніторингу та реалізації потенціалу підприємства (розробка автора) [2, с. 26]
Таким чином, використання розглянутого механізму управління потенціалом розвитку торговельного підприємства дозволить здійснити на високому рівні аналіз та вибір варіанту стратегії розвитку підприємства, що значно посилить його конкурентні позиції в умовах нестабільного зовнішнього середовища.
Список використаних джерел:
1. РогозаМ.Є. Моделі розподілу ресурсів у стратегічному управлінні підприємством / М.Є.Рогоза, О.К.Кузьменко // Проблеми економічної кібернетики: ХІІ Всеукраїнська наук.-метод. конф., 3–5 жовтня 2007 р. – Л., 2007. – С. 65–66.
2. РогозаМ.Є. Моделювання механізму нарощування потенціалу розвитку підприємства / М.Є.Рогоза, О.К.Кузьменко // Проблеми економічної кібернетики: матеріали ХV Всеукраїнської наук.-метод. конф., 4–8 травня 2010 р. – Луганськ; Євпаторія: [б. в.], 2010. – С. 168–169.