Павлик І. Л.
ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Україна
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ ТОРГІВЛІ: ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ТА РЕЗЕРВИ ПІДВИЩЕННЯ
Конкурентоспроможність проявляється виключно в умовах конкуренції, виступає одночасно рушійною силою і формою боротьби між суб'єктами господарювання. Конкурентоспроможність є багатовимірною властивістю, що визначається багатоаспектністю самого явища конкуренції. Це означає, що підприємство не може зосереджувати зусилля лише на одному з конкурентних чинників – вони мають враховуватися одночасно, з урахуванням взаємної залежності і часу.
У зв'язку із цим виникає проблема оцінки рівня конкурентоспроможності, пошуку шляхів її підвищення. Управління конкурентоспроможністю має забезпечити стійкість та подальший розвиток торгівельних підприємств.
Конкурентоспроможність є важливим чинником успіху торгівельного підприємства. Його керівництво (власник) має знати, чого бажають покупці, і надавати товари та послуги для задоволення їх потреб, відстежувати виникнення нових потреб споживачів, а також появу нових конкурентів та нових технологій.
Вирішення завдань з управління конкурентоспроможністю торгівельних підприємств вимагає виявлення проблемних сфер його діяльності, обґрунтування відповідних управлінських рішень,спрямованих на підвищення конкурентоспроможності цих підприємств.
Нині значна кількість дослідників приділяє увагу питанням дослідження конкурентоспроможності товару, окремих підприємств.
Ефективна реалізація конкурентоспроможних товарів та послуг – це показник стійкості підприємства, його уміння ефективно використовувати свій науково-технічний, трудовий, фінансовий потенціал.
Конкурентоспроможність визначається відносно конкретного ринку чи до конкретної групи споживачів.
При встановленні, забезпеченні і підтримці рівня конкурентоспроможності підприємств торгівлі вплив, взаємодія і прояв різноманітних суб'єктивних і об'єктивних чинників є виключно складним.
Конкурентні переваги відграють значну роль у формуванні конкурентоспроможності підприємств торгівлі. Конкурентна перевага підприємства – це його висока компетентність у будь – якій сфері діяльності.
Для визначення конкурентних переваг потрібно орієнтуватися на запити споживачів та бути впевненим у тому, що споживачі володіють інформацією про підприємство. Конкурентні переваги надають підприємствам можливості мати вищу рентабельність, ніж конкуренти та закріпити статус лідера.
Конкурентні переваги не є постійними. Для їх завоювання та збереження потрібно вдосконалювати усі сфери діяльності підприємства, доречним є постійний моніторинг дій конкурентів та вивчення змін попиту на споживчому ринку.
Створення і використання конкурентних переваг підприємства це тісно взаємно пов'язані між собою процеси. Для забезпечення конкурентоспроможності підприємству необхідно володіти певним набором внутрішніх конкурентних переваг. Базою оцінки конкурентних переваг є здатність підприємства реалізувати поставлені завдання з урахуванням умов зовнішнього середовища.
Чинники конкурентних переваг поділяються на: зовнішні та внутрішні; тривалі та тимчасові; галузеві, міжгалузеві та регіональні; створені для забезпечення нових методів задоволення потреб споживачів; імовірні та стійкі; створені реагувати на зміни у конкурентному середовищі.
Кількісну оцінку чинників конкурентоспроможності підприємств торгівлі можна представити у наступному вигляді:
– конкурентоспроможність товару;
– фінансовий стан підприємства;
– ефективність маркетингової діяльності;
– рентабельність продаж;
– імідж підприємства;
– ефективність менеджменту.
Оцінка конкурентоспроможності сприяє пошуку шляхів підвищення ефективності діяльності підприємства. Забезпечення підвищення конкурентоспроможності підприємств торгівлі має стратегічний характер і можливе лише при наявності ефективної системи планування.
Рівень конкуренції підприємств торгівлі постійно підвищується – з'являються нові форми торгівлі і нові технології, змінюються потреби покупців.
На конкурентоспроможність мають вплив: кон'юнктура ринку, фінансова стійкість, рівень впровадження інновацій, кваліфікація та мотивація персоналу, технічна оснащеність, рівень конкуренції з боку інших учасників ринку.
Конкурентоспроможність підприємства – це можливість ефективної господарської діяльності і її прибуткової реалізації в умовах конкретного сегменту ринку.
Підприємство має забезпечувати себе певними відмінностями, що надасть йому можливостей обійти своїх конкурентів та у майбутньому зберегти лідируючі позиції на ринку.
Одним з головних елементів забезпечення підприємств торгівлі товарними запасами є виявлення і дослідження джерел закупівлі, вибір постачальників і каналів товароруху. Підприємства торгівлі мають орієнтуватися у стані економіки регіону, потребах ринку у товарах.
Інтенсивність зростання конкурентоспроможності підприємств торгівлі забезпечується за рахунок залучення нових покупців, можливостей споживання товарів по новому, гнучкої цінової політики, розвитку збутової політики, розвитку сервісних послуг, залучення споживачів підприємств – конкурентів, розвиток ефективного маркетингу, підвищення рентабельних ринкових сегментів та освоєння нових.
Таким чином, метою підвищення конкурентоспроможності підприємства торгівлі є забезпечення життєздатності та сталого функціонування підприємства за будь – яких економічних, політичних, соціальних та інших змін у його зовнішньому середовищі.