I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

К. е. н. Полянська А. С.

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна

АНАЛІТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЯК ІНСТРУМЕНТ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Аналітична діяльність на підприємстві завжди займала ведучу позицію у процесах забезпечення безперебійної, ефективної та конкурентоздатної життєдіяльності. Основу аналітичної діяльності складають методи аналізу, які дозволяють пізнати сутність економічних явищ та процесів, що супроводжують та характеризують середовище функціонування підприємств та ґрунтуються на їх декомпозиції і вивченні в усьому різноманітті зв'язків і залежностей. Аналітична діяльність підприємства базується на сукупності методик та конкретних методів, які є традиційними та складають базис економічного та управлінського аналізу діяльності. Останнім часом поряд із «нормативними» методами аналітичної діяльності з'являються нові методичні підходи до оцінювання не тільки стану та тенденцій розвитку підприємств, але і середовища, в якому воно функціонує та розвивається. Глобальні світові процеси супроводжувались розробленням нових концепцій, прийомів, підходів розв'язання складних задач, які виникали у результаті ускладнення умов функціонування об'єкта з урахуванням невизначеності середовища та багатофакторних ризиків. Це зумовило необхідність розширення інструментарію аналітичної діяльності з метою дослідження умов функціонування господарюючих суб'єктів.

Метою даної публікації є узагальнення значення аналітичної діяльності у вирішенні завдання підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств та виділення основних методик, застосування яких значно розширює можливості його вирішення.

Сьогодні на більшості ринках функціонують технології, які виробляють подібні продукти. В таких умовах організаціям доводиться конкурувати за місце на ринку та прибутку за участі на ньому. Це зумовлює зростання вагомості таких концепцій управління як ефективність підприємства і ефективність діяльності, швидкого і оптимального прийняття рішення, управління доходами і витратами бізнес процесів підприємства. Ґрунтовну відповідь саме на питання, які лежать в основі сучасних концепцій управління підприємством дає аналітична діяльність. Аналітичну діяльність розглядають як широке використання даних, статистичного і кількісного аналізу, факторних і економетричних моделей, експрес-аналізу для розроблення управлінських рішень та їх реалізації [1, с. 7]. Аналітика може бути основою у розроблені управлінських рішень, які приймає людина або керувати автоматизованими системи прийняття рішень. Закордонні фахівці розглядають аналітику як особливу діяльність – «розумний бізнес» (intelligence business).

Основу аналітичної діяльності складає релевантна інформація, що стосується підприємства та її аналіз. Залежно від підходів і методів досліджень діяльності підприємства і його середовища та ступеня охоплення вирішуваних проблем необхідно звернути увагу на такі види аналізу у процесі аналітичної діяльності:

– системний аналіз, який враховує всю сукупність властивостей і характеристик досліджуваних об'єктів для вирішення завдань поточного функціонування та майбутнього розвитку. Класифікацію процедур системного аналізу здійснюють на основі виділення цільового, системного, інформаційного, системно структурного, організаційно-процедурного, техніко-економічного аналізу, які складають концептуальний функціональний простір дослідження умов функціонування системи, під якою ми розглядаємо підприємство [2, c. 93];

– ситуаційний аналіз, який розглядають як методику дослідження, яка призначена для вирішення конкретних управлінських завдань в умовах ситуації, що змінилась. Його проведення базується на основі системного аналітичного дослідження, що дає змогу всебічно оцінювати ситуацію і наслідки рішення, що приймаються, умінні генерувати й аналізувати альтернативні варіанти рішень в умовах невизначеності [3, с. 23].

– економічний аналіз як комплексний аналіз виробничо-фінансової діяльності, який готує інформацію для планування і прогнозування результатів діяльності, виступає засобом контролю за виконанням запланованих показників діяльності та аналізування чинників, що цьому перешкоджають.

Слід зазначити, що у вирішенні завдань підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств аналітикам доводиться поєднувати зазначенні види аналізу, формувати власну аналітичну базу досліджень, вишукувати способи оцінювання чинників, що пливають на формування конкурентного потенціалу підприємства та його реалізацію. І цю роботу необхідно проводити як на рівні окремого підприємства, так і на рівні зовнішнього середовища, яке головним чином формує непередбачувані і неконтрольовані підприємством небезпеки. А це, своєю чергою, звертає увагу на актуальність застосування ситуаційного аналізу, який зосереджують на двох різних моментах, які вимагають особливої уваги: зовнішніх обставинах, в яких працює підприємств, або макросередовищі ( macro-environment ); внутрішніх обставинах, або мікросередовищі ( micro-environment ), пов'язаного з основними видами компетенцій, сильними і слабкими сторонами, можливостями ресурсів [4, с. 273].

Таким чином, аналітична діяльність на сьогодні є визначальною передумовою успіху підприємства, оскільки поряд із визначенням його вагомості у зовнішньому середовищі та спроможності досягати високих конкурентних позицій у ньому, дозволяє дослідити внутрішній конкурентний потенціал на базі аналізування потенціалу перетворення сильних сторін та можливостей у конкурентні сили.

Список використаних джерел:

1. Thomas H. Davenport, Jeanne G. Harris. Competing on analytics: the new science of winning / Harvard business school publishing corporation, 2007

2. Згуровський М. З. Основи системного аналізу / М. З. Згуровський, Н. Д. Панкратова. – К . : Видавнича група ВНV, 2007. – 544 с.

3. Савицька Г. В. Економічний аналіз діяльності підприємства: навч . посіб . / Г. В. Савицька . – 3-тє вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2007. – 668 с.

4. Сазерленд Дж. Стратегический менеджмент. Ключевые понятия / Дж Сазерленд, Д. Кэнуэлл ; пер. с англ. – Днепропетровск: Баланс Бизнес Букс, 2005. – 440 с.