К. е. н. Басюркіна Н. Й.
Одеська національна академія харчових технологій, Україна
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ АГРОПРОДОВОЛЬЧОГО РИНКУ ЯК ЗАПОРУКА ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Від стану і конкурентоспроможності агропродовольчого ринку країни, основними постачальниками якого в розвиненій економіці є власне сільське господарство, харчова і переробна промисловість, залежить продовольча безпека країни. Ринок сільськогосподарської продукції України має величезні можливості зростання в абсолютному вимірі і заміщення або витіснення багатьох позицій імпорту. За даними ООН, Україна входить в трійку світових лідерів по динаміці виробництва сільськогосподарської продукції, а саме зерна (після Бразилії і Росії). Це виробництво стає ще привабливіше, якщо врахувати динамічне зростання цін на продовольство в 2010–2012 рр. у світі і в Україні. П ісля кризи 2008–2009 рр. сільське господарство України виявилося єдиним видом економічної діяльності, де було зафіксоване зростання обсягів виробництва (+0,1 %). У 2008 р. капітальні інвестиції в галузь склали рекордні 3,2 млрд. дол. США (7,2 % від загального обсягу інвестицій в країну) [1] . У 2010–2012 рр. спостерігалося збільшення ділової активності саме в цьому секторі, яке пояснюється наявністю величезного потенціалу, а також невеликою кількістю спекулянтів в порівнянні з іншими видами діяльності. Крім того, сільське господарство є найбільш резистентним до світових економічних коливань .
У 2010 р. в Україні господарствами всіх категорій було отримано 39,2 млн. т зернових культур, що на 14,8 % менше, ніж в 2009 р., проте вище за середній значення за 10 років (36,7 млн. т). Зокрема, виробництво пшениці зменшилося на 19,4 %, що зумовлено зниженням врожайності зернових культур (на 4,1 ц/га або на 6,9 %). У 2011 р. урожай зернових досяг 42 млн. т. В той же час зростання обсягів виробництва тваринницької продукції в 2010 р., навпаки, збільшилось на 4,5 пунктів, що є найбільшим показником з 2006 р. Останньому сприяло заміщення імпорту продукцією вітчизняних підприємств і зміцнення позицій великих українських агрохолдингов на зарубіжних ринках [2].
На готові харчові продукти доводиться 43,1 % від загального обсягу імпорту продукції сільського господарства і харчової промисловості, живі тварини і продукти тваринного походження – 21,7 % [2]. Ситуація в сільському господарстві і забезпеченні продовольством позначилась на рівні споживання населенням основних продуктів харчування: в 2010 р. проти 2009 р. збільшилось споживання м'яса і м'ясопродуктів на 4,6 % і склало 52 кг на одну людину, яєць – на 6,6 % (290 штук), овочів і баштанних продовольчих культур – на 5,1 % ( 144,1 кг ), плодів, ягід і винограду – на 5,3 % ( 48 кг ). Проте споживання молока і молочних продуктів зменшилося і склало 206 кг в рік, або 97 % від показника попереднього року, хліба і хлібопродуктів – 111 кг (99,4 %), картоплі – 127,5 кг (95,9 %), риби – 14,5 кг (96 %), цукру – 37 кг (97,6 %), масла – 14,6 кг (94,8 %) [2]. Споживання основних продуктів харчування в Україні нижче, ніж в розвинених країнах, проте збільшується досить швидкими темпами (за останнє десятиріччя споживання м'яса збільшилося на 60 %, молока і молочних продуктів – на 30 %, фруктів – на 20 %) [2], що відкриває перспективи для розвитку потужностей існуючих і створення нових аграрних і переробних підприємств.
Останніми роками Україна займає одну з лідируючих позицій на світовому ринку зернових культур, в 2009/10 маркетинговому році залишилась в трійці основних експортерів зерна, відвантаживши на експорт 21,2 млн. т. зернових – другий рекордний обсяг після 2008/09 маркетингового року [1]. У зв'язку з неврожаєм в 2011 р. урядом України були введені квоти на експорт зернових, що обмежило обсяги їх поставок з України. З липня 2011 р. вони були скасовані, але експортери встигли потерпіти збитки від необдуманих урядових рішень. У 2012 р. скасовано мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, яке послужило поштовхом для подальшого розвитку аграрного сектору.
Сьогодні в Україні для виробників сільськогосподарської продукції створено режим найбільшого сприяння, їм надаються податкові переваги і пільги, держава впроваджує стимулюючі програми, здійснює компенсації за кредитами сільськогосподарських виробників та ін.
Через перераховані тенденції і особливості, агропромислові підприємства України оцінюються досить високо. Для іноземних інвесторів головними чинниками високої конкурентоспроможності і привабливості сільгосппідприємств України є низький рівень виробничих витрат в агропромисловому секторі в порівнянні з європейськими країнами, родючі вітчизняні чорноземи, високий потенціал росту врожайності і високі ціни на сільськогосподарську продукцію.
Перспективи розвитку агропродовольчого ринку в Україні до 2015 р., які сприятимуть підвищенню його конкурентоспроможності, такі: перманентне збільшення обсягів внутрішнього споживання і експорту продовольства; позитивна тенденція заміщення імпорту власним виробництвом; сприятлива кон'юнктура на світових ринках упродовж тривалого періоду часу із-за росту попиту на азіатському ринку і м'якій грошовій політиці світових центробанків зробить позитивний вплив на розвиток українського аграрного сектору; покращення умови діяльності сільськогосподарських підприємств завдяки державній підтримці; посилення конкуренція завдяки привабливості аграрного сектору України; підвищення конкурентоспроможність українських продуктів.
Зважаючи на високу родючість чорнозему України, сприяння сільгосппідприємствам з боку держави, значного дорожчання зернових в минулі роки, а також наростаючої світової «продовольчої» кризи, бачимо величезні перспективи підвищення привабливості і конкурентоспроможності сектору вирощування зернових і інших культур. На нашу думку, агропродовольчий ринок має величезний потенціал зростання конкурентоспроможності, у тому числі для повного заміщення імпорту власною продукцією, яка вже на старті має значні переваги перед іноземною (це стосується в першу чергу продукції тваринництва, наприклад, свіжого м'яса, плодоовочевої продукції).
Список використаних джерел:
1. Агросектор України. Огляд. Компанія з управління активами «НІКО» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kua.niko.ua
2. Україна у цифрах – 2011. Державний комітет статистики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua