Черчата А. О., Щербак Д. В.
Придніпровська академія будівництва та архітектури, Україна
ВИКОРИСТАННЯ ЛОГІСТИЧНОЇ КОНЦЕПЦІЇ «ТОЧНО-В-СТРОК»
НА БУДІВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Кризові явища у будівельному комплексі дали потужний поштовх переосмисленню причин виникнення проблем і пошуку нових, вільних від докризових недоліків механізмів його подальшого розвитку.
Одним з сучасних інструментів управління будівельними підприємствами є система JIT «точно-в-строк» (точно-своєчасно). Система точно-своєчасно показує, що вона являє собою систему «втягнення у попит», тобто систему придбання і виготовлення продукції в дуже невеликій кількості «точно до моменту» споживання. Одна з задач впровадження системи – ризьке зниження запасів, які зберігаються на виробництві. Вимагаючи значних витрат на утримання, великі матеріальні запаси не надають можливості компанії стати конкурентоспроможною. З практичної точки зору головною метою системи своєчасного виробництва є уникнення будь-яких зайвих витрат, а головний критерій успіху у цій справі – наявність незначної кількості запасів або їх відсутність. Все, що сприяє досягненню цієї мети, може розглядатися як фактичне впровадження системи своєчасного виробництва. Невеликі запаси, які передбачає система своєчасного виробництва, повинні обов’язково бути високої якості. Така вимога надає можливість системі своєчасного виробництва забезпечувати високу якість продукції. У відношенні до процесу виготовлення системою передбачається, що компанія буде виготовляти лише такий обсяг продукції, який необхідно надати своїм дилерам або покупцям. Щодо закупівель передбачається, що постачальник буде постачати на будівельний майданчик комплектуючі, вузли та деталі точно до моменту будівельного процесу. У відношенні постачань система потребує вибору такого режиму транспортування, який може забезпечити доставку придбаних вузлів та матеріалів на місце розвантаження невеликими партіями і точно на момент обслуговування процесу будівельного виробництва. Система своєчасного виробництва є найбільш узгодженою з попитом. Покладений в її основу принцип полягає в необхідності виготовляти продукцію лише тоді, коли на неї є покупець.
Для реалізації системи потрібно досягти наступних цілей:
- виключити збій порушення процесу виробництва;
- зробити систему гнучкою;
- скоротити час підготовки до процесу і усі виробничі терміни;
- звести до мінімуму матеріальні запаси;
- усунути необґрунтовані запаси.
При застосуванні в будівельний процес системи «точно-своєчасно» випливає наступне:
- повноцінне впровадження системи «точно-своєчасно» в будівельному процесі досить проблематичний через специфіку будівельного виробництва;
- елементи системи можуть бути впроваджені там, де їх застосування приведе до максимального економічного ефекту (покращення робочих місць працівників, крізний контроль якості, робота з постачальниками, навчання персоналу);
- необхідне додаткове обстеження організаційної структури підприємства та постачальників для визначення можливості, виду й обсягів змін на підприємстві.
Система «точно своєчасно» ставить перед собою мету максимальної інтеграції всіх логістичних функцій підприємства та його надійних партнерів-постачальників для мінімізації рівня запасів та матеріальних ресурсів в інтегрованій логістичній системі, забезпечення високого рівня надійності та якості продукції для максимального задоволення потреб користувачів. Шлях досягнення цієї мети – інтеграція всіх служб виробництва та ключових партнерів компанії для покращення загальної продуктивності виробництва, зменшення рівня запасів, мінімізація витрат. В результаті виробництво має працювати таким чином, щоб виконати виробниче замовлення максимально швидко, використовуючи для цього мінімум необхідних компонентів з заданою якістю, які доставляються в необхідній кількості в необхідний час та місце, при чому виробництво має використовувати для цієї задачі мінімум виробничих засобів, обладнання, матеріалів та людських ресурсів.
Така поставлена мета досягається за допомогою глибокої інтеграції всіх підрозділів підприємства, а також встановленням тісних зв’язків між компанією та її ключовими партнерами з зовнішнього оточення – насамперед, компаніями-постачальниками сировини та матеріалів.
Таким чином, для впровадження системи «точно своєчасно» необхідно проводити реорганізацію та інтеграцію внутрішньої та зовнішньої роботи підприємства по напрямкам:
- інтеграція з постачальниками: пошук надійних партнерів, які б задовольняли потребам системи та з якими можливо б було побудувати тісні, довготривалі та глибоко інтегровані зв’язки;
- інтеграція внутрішнього середовища компанії, аналіз його відповідності ідеології системи, встановлення невідповідностей, оцінка реалістичності досягнення цільової картини та затрат, необхідні для її досягнення.
При такому підході компанія набуває таких переваг:
- економія на ресурсах. При використанні обмеженого числа постачальників необхідні менші інвестиції і ресурси, наприклад час, транспортування і техніка;
- зниження витрат . Загальний об'єм матеріалів, що купуються, вищий, що кінець кінцем веде до зниження питомих витрат;
- економія на інструментах. Постачальники часто забезпечують інструментами своїх покупців. Концентрується тільки на одному постачальнику, можна заощадити на витратах на інструмент;
- встановлення довгострокових взаємин. Встановлення довгострокових взаємин з постачальниками збільшує довіру і зменшує ризик збоїв в постачаннях.