I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Кобельчук Н. М.

Бердянський державний педагогічний університет, Україна

СТАЛИЙ РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВ МАСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ  

В УМОВАХ КОНКУРЕНЦІЇ

 

Український ринок мастильних матеріалів стрімко зростає. За підсумками минулого року споживання збільшилося в півтора раза, збільшився випуск продукції українських нафтомаслозаводів, іноземних торговельних марок стало набагато більше. Нині масла в Україні продають під 72 брендами, при тому, що кількість національних виробників не перевищує 14-ти.

Підвищилися вимоги до якості продукції, багато споживачів почали купувати дорогі, але якісні масла. Тому поліпшилася вітчизняна фасована продукція, яка поступово витісняє імпортну.

Сьогодні ринок перенасичений мастильними матеріалами. Такої кількості брендів, як в Україні та східноєвропейських країнах (приміром, у Польщі), не знайти. Обсяг споживання масел в імпортерів не зростає, але зростають продажі у вартісному вираженні, бо почали купувати дорожчі масла. В Україні приріст продажів у вартісному відношенні за минулий рік становив 25–30

Вжиток якісних моторних масел в Україні зростає вельми динамічно, особливо останніми роками, випереджаючи зростання як автомобільного парку країни, так і парку техніки спеціального призначення. Українські споживачі поступово відмовляються від безіменної продукції і все більше вважають за краще заливати в двигуни і інші вузли своїх машин відомі бренди.

У сфері продажів моторних масел домінують 5–7 брендів, а три чверті продажів припадає на торгові марки Esso, Shell, Liqui Molly, Mobil, Castrol, BP, ТН, Fina, Elf, Total, Chevron, Ravinol, Aral, Texaco, Teboil, OMV, «Лукойл». З вітчизняних «моторних брендів» найбільш ходовими залишаються «Славол», «Юніойл», «Азмол», «Агринол», «Леол»,«Маст»,.

Незважаючи на високу якість та відповідність міжнародним стандартам, вітчизняні марки поки що не можуть конкурувати з ними, оскільки власники нових і престижних іномарок вибирають «свою фірму», рекомендовану компанією – виробником автомобіля. Лідерами в продажу масел є визнані компанії Mobil, Shell і Castrol.

Найвищі показники зростання об'ємів продукції, що реалізовується, мають виробники СНД. Серед українських постачальників з фірмовими брендами і власними ноу-хау лідирують декілька компаній, серед яких перш за все слід назвати «Азмол» і «Леол». Ці торгівельні марки зайняли на ринку змащувальних матеріалів досить міцні позиції. Кожна з них має свою мережу збуту і представництва в різних містах України. Конкуренція між ними, не дивлячись на різницю в обсягах випуску продукції, досить відчутна. А разом вони, як вітчизняні виробники, конкурують із зарубіжними. Тому їх продукція тепер нічим не гірше, а деколи і краще імпортною.

Зокрема, за торішнього зростання споживання в тоннах на 52,2 %, у грошовому еквіваленті ринок зріс на 59,8 %. Частка імпортних масел на ринку зросла з 52 % 2010 року до 58 %. Відбувся перерозподіл часток в сегменті імпортованої продукції. Приміром, масла з країн далекого зарубіжжя поставлялися в тому самому обсязі, що й раніш, а з держав Східної Європи та Прибалтики (передусім Польщі, Угорщини, Словаччини, Литви й Чехії) завезено на 3,5 %, держав СНД (насамперед Росії й Білорусі) на 2,5 % більше.

У вітчизняній структурі споживання автомобільних масел переважають індустріальні масла та мастила. Якщо в Німеччині частка індустріальних марок становить 14,8 %, то в Україні – 39,4 %. На моторні масла припадає 54,9 %, ще 5,7 % – на пластичні мастила. Із розширенням автопарку і згортанням нерентабельних машинобудівних виробництв, за прогнозами, співвідношення споживання індустріальних і моторних масел буде наближатися до європейського. Ще одна особливість українського ринку, характерна для всіх пострадянських територій, – значна частка (близько 70 %) споживання низькоякісних моторних масел групи SA і SE, тоді як для Великої Британії цей показник не перевищує 5 %.

Протягом останніх років нефтемаслозавод «Азмол» стабільно працює в збиток.

Однак, для живучості в умовах невизначеності ринкового середовища і посилювання конкуренції цього недостатньо, тому що виникає потреба в досягненні нових, більш міцних станів, стійких до впливу зовнішнього середовища. Такий підхід забезпечує не тільки його функціонування, але й розвиток як системи.

Проаналізувавши стан ПАТ «Азмол» можна зробити висновок, що підприємство на кінець звітного року знаходиться у кризовому фінансовому стані, у нього повністю відсутній власний капітал, і значні збитки від діяльності «покриті» за рахунок позикових коштів. З 2008 року підпрємство значно зменшило дохід та з прибуткового перетворилося на збиткове.

Основними причинами погіршання фінансового стану досліджуваного підприємства, на наш погляд, є:

-     жорстка конкуренція на внутрішньому ринку України з вітчизняними підприємствами, а також зарубіжними гігантами (Shell, Esso, Mobil, Omnilub),

-     висока ціна на нафту

-     реалізація значної частини продукції через посередників;

-     зміна керівництва підприємства.

  Для виходу підприємства з глубокої кризи необхідно провести для нього фінансову санацію, або, приєднати його до іншого аналогічного підприємства.