I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

К. т. н. Устименко В. А., Гомєс Іглесіас О. О.

Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій

і управління, Україна

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ СЕРЕДНІХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Кардинальні зміни, які відбуваються в житті споживачів і промислових підприємств примусили їх по новому оцінити ринок будівельної продукції. Особливого значення набули не тільки високі технічні і функціональні характеристики продукції, а і можливість зменшення витрат на використання енергоносіїв. Різноманітна конструкція, характеристика і спосіб використання таких товарів як пластик, алюміній, дерево, скло дали можливість підприємствам виробникам орієнтуватись на різні сегменти споживачів.

Будівництво і реконструкція старого житлового і промислового фонду викликали бурхливий розвиток ринку нових послуг – монтажу сучасних енергозберігаючих віконних і дверних конструкцій. Дослідження мережевої діяльності бізнесових структур були проведені з метою відродження факторів підвищення їх конкурентоспроможності. Мета роботи – визначення та дослідження актуальних питань конкурентоспроможності бізнесових структур ринку дерев’яної і метало пластикової будівельної продукції.

Найсуттєвішими характеристиками таких товарів за умов достатнього їх асортименту є ціна, якість і імідж, що формується на основі емоційно – суб’єктивних оцінок споживачів. Вони і були вибрані для оцінки конкурентоспроможності бізнесових структур. Крім того сюди були включені додаткові характеристики монтажної діяльності та сервісне обслуговування конструкцій. На імідж продукції та фірми в питаннях конкурентоспроможності впливають соціальне та політико-правове середовище. Дослідження соціального і економічного середовища в країні показує на повільне зростання економічного добробуту населення. Водночас збільшилось зростання валової доданої вартості державних установ та середніх промислових підприємств. Перед цими закладами постало питання реконструкції старих та нових офісних і виробничих приміщень. Середні підприємства-виробники дерев’яної та металопластикової будівельної продукції мали можливість освоїти нові ринкові сегменти споживачів своєї продукції. Маркетингові дослідження показують на сезонність попиту на металопластикову продукцію: взимку значний спад, влітку та восени – різке збільшення замовлень. При чому, зниження обсягів продаж в зимовий період для приватного сегменту знизився майже на 30 %, в той час як на промисловому ринку – не більше 10–15 %. Слід відмітити, що місткість споживчого ринку середніх підприємств, складає до 60 % від загальної місткості.

На конкурентоспроможність бізнесових структур, які співпрацюють з іноземними постачальниками профілю та фурнітури виробів, впливає і зростання курсу Euro . Внаслідок чого на 10–12 % зросла ціна на продукцію. Тому велике значення відіграє пошук замовників як на споживчому так і на промисловому ринку, а також тісний контакт з ринком будівництва житлового, офісного і промислового фонду. На розширення обсягу робіт поки, що впливає ринок відсутності вітчизняного високотехнологічного обладнання для виробництва сучасних метало пластикових і дерев’яних конструкцій. На конкурентоспроможність структур суттєво впливає можливість освоєння ними більшого обсягу складної високотехнологічної продукції з високими показника ми шумоізоляції, тепло збереження, морозостійкості і довговічності.

В останній час в Україні зросла організація та виробництво вітчизняної продукції. Цікаво, що водночас потік іноземного металопласту не зменшився, що свідчить про далеко не повне задоволення попиту на ринку. Маркетингові дослідження споживачів з використанням методів анкетування та спостережень дали можливість визначити оптимальні строки виконання заказу та найбільш сприятливі форми оплати для споживачів. Н айбільш прийнятним терміном виконання робіт є строк 1–2 тижні, а найбільш прийнятною формою оплати є оплата з відстрочкою платежу. Це як правило, відноситься до компаній з обсягом від 1000 до 3000 кв. м . віконних конструкцій. Використання указаних результатів досліджень в практиці дає можливість виробничим бізнесовим структурам підвищити свою конкурентоспроможність і імідж.

Проаналізувавши результати досліджень конкурентоспроможності середніх підприємств виробників дерев’яної і металопластикової будівельної продукції на ринку України можливо зробити наступні висновки і рекомендації:

-     конкурентоспроможність бізнесових структур будівельної галузі залежить в першу чергу від іміджу підприємств та їх продукції;

-     за рахунок даних повільного зростання валового прибутку підприємств і громадян попит на продукцію зростає і в ньому вирішальну роль відіграють фірми які ведуть цінову політику і обслуговування відповідно сучасних вимог ринку;

-     на конкурентоспроможність бізнесових структур впливають такі фактори як ширина асортименту, ціни, використання високотехнологічних імпортних елементів і ступінь відповідальності за своєчасність виконання заказів та якість обслуговування.

 

Список використаних джерел:

1.              Бугайчук Т. В. Маркетингові дослідження: навч . посіб . / Т. В. Бугайчук , В. А. Устименко. – Х.: Торнадо, 2008. – 280 с.

2.              Портер М. Стратегія конкуренції / М. Портер. – К.: Основи, 2007. – 258 с.

3.              Вютрих Х. Конкурентоспособность глобальних предприятий / Х. Вютрих , В. Винтер // Проблемы теории и практики управления . – 2005. – № 3 – С. 96–101.

4.              Джеймс. Э. Поведение потребителей / Э. Джеймс. – СПб .: Интер-пресс , 2009. – 296 с.