К. е. н. Бакова І. В.*, Фальковська Н. С.*, Асташкова Г. О**
*Одеська національна академія зв’язку імені О. С. Попова, Україна
** Школа № 1 гуманітарно-естетичного профілю, м. Одеса, Україна
ФАКТОРИ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ УКРАЇНИ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ
Сучасний освітній процес характеризується процесами інтернаціоналізації та інтеграції освіти, що призводять до перегляду освітніх парадигм з перспективою створення єдиного відкритого освітнього простору. Ідея створення єдиного освітнього європейського простору та практичний інструментарій і технології його запровадження були результатом багаторічних пошуків освітян Європи [1, с. 43], та була націлена на створення інтелектуального потенціалу країн, який займається розвитком наукомістких технологій, визначає їх роль і місце у світовому рейтингу конкурентоспроможності, їх економічний і науковий потенціал. В сучасному світі вартість інтелектуального продукту в міжнародному економічному обміні майже сягає вартості товарної маси. Враховуючи те, що наукомісткі технології досить швидко застарівають, стає зрозумілою необхідність розвивати освіту та науку, розвивати власні наукомісткі технології, впроваджувати їх в усі сфери громадянської діяльності, а також шукати можливості підвищення конкурентоспроможності вищої освіти за умов глобалізації. Наука і освіта стають ключовими факторами економічного розвитку і посилення конкурентоспроможності провідних країн світу- США, Японії та країн ЄС, дослідження в цих країнах показали, що прибутки держави безпосередньо залежать від інтелекту нації. В Україні згаданої критичної маси поки ще немає, хоч ситуація в цілому виглядає краще, ніж раніше. Роль освіти в Україні така ж сама, як і в усьому світі, тільки зараз в світі вона дає більш якісну віддачу. Якщо людина отримує якісну освіту, вона отримує якісно новий рівень життя, працюючи, реалізуючи себе і, звичайно, держава теж буде знаходитися на новому якісному рівні. Україні доводиться конкурувати з найбільш розвиненими країнами. Беручи до уваги неминучу подальшу відкритість України для міжнародної конкуренції у всіх сферах економіки, вступ до СОТ, одним зі стратегічно важливих довгострокових факторів конкурентоспроможності України на наш погляд може бути конкурентоспроможність її бізнес-освіти. Рівень освіти у вищих закладах освіти ( ВНЗ ), її розвиток та якість повинні відповідати існуючим міжнародним стандартам і кращій світовій практиці. Представники сучасного бізнесу (і не тільки українського), які професійно орієнтуються у цих стандартах, з кожним роком збільшують фінансування навчання своїх посланців: студентів – навчатися в українських ВНЗ , менеджерів – підвищувати там кваліфікацію за гнучкими програмами MBA [2, с. 95]. Найбільш популярні тенденції сучасної освіти – це навчання протягом життя. Зміст освіти старіє і на це повинна реагувати вища освіта. Треба створювати такі програми, модулі яких можна було б швидко змінювати, адаптувати до сучасних умов
Розширення міжнародних зв’язків України та її інтеграція у світову спільноту в галузі підготовки висококваліфікованих фахівців як для внутрішнього, так й зовнішнього ринку праці потребує активного вивчення іноземних мов студентами. Сучасне суспільство потребує спеціалістів, які вільно володіють іноземною мовою як на побутовому, так і на професійному рівнях. Вирішення проблеми оптимізації та інтенсифікації вивчення іноземної мови у ВНЗ зумовлює необхідність пошуку нових конструктивних ідей в цьому напрямку. Сьогодні існує тенденція до скорочення кількості аудиторних годин та збільшення годин, які відводяться для самостійного опрацювання матеріалу. Роль викладача як основного джерела інформації поступово трансформується. Він перетворюється на організатора, консультанта, керівника й експерта самостійної роботи студентів. Ефективним засобом вивчення іноземної мови стають сучасні інформаційні технології, використання персонального комп’ютера, який як засіб вивчення іноземної мови, має безліч переваг: забезпечує навчання інтерактивними формами діяльності, дозволяє використовувати мультимедійні засоби, не суперечить здійсненню моделювання навчальних дій викладача та студентів, сприяє створенню ситуацій для ефективного спілкування, а також характеризується високим рівнем продуктивності у навчальному процесі. Слід зазначити, що використання сучасних комп’ютерних технологій забезпечує користувача можливостями швидкого пошуку необхідної інформації, доступу до різноманітних її джерел, сприяє економії часу і зусиль, що суттєво впливає на процес раціоналізації навчальної діяльності.
Для ефективної навчальної роботи з використанням сучасних інформаційних технологій необхідне якісне дидактичне забезпечення – комплекс різних видів змістовної навчальної інформації на різних носіях (паперовому та електронному), розроблених відповідно до вимог педагогіки, психології та інших наук. Сьогодні відбувається швидкий процес інтеграції друкованої продукції в єдиний простір медіа-індустрії. Практично всі нові інформаційні технології перейшли на цифрову форму, вони обслуговуються комп’ютерною технікою, програмним забезпеченням професійного рівня, технічними засобами обробки зображень. Все це дозволяє більш динамічно побудувати процес вивчення матеріалу, підсилює його мотивацію, прискорює процес сприйняття і запам’ятовування.
Іншим багатим джерелом інформації і потенційним навчальним ресурсом у сучасному ВНЗ є Інтернет. Раніше Інтернет використовувався лише як джерело додаткових матеріалів для викладачів та студентів, проте все частіше в навчальному процесі ефективно використовується on- line підключення апаратури до мережі Інтернет. Сьогодні у глобальній мережі існує великий обсяг інформації, для студента важливим стає вміння орієнтуватися й ефективно її використовувати на заняттях, при виконанні творчих завдань, рефератів та проектів. Навчальні сайти містять різного виду завдання, які розроблені з урахуванням рівня знань студентів. Знання студентами іноземних мов полегшує пошукову діяльність в Інтернеті, допомагає їм зрозуміти інформацію. Вільне спілкування іноземною мовою в Інтернеті відбувається в режимі електронної пошти чи електронної конференції. Таке практичне застосування іноземної мови створює автентичну ситуацію діалогічного мовлення [ 3, с. 117].
У теперішній час оцінка якості підготовки спеціалістів включає національно-регіональні компоненти. Перша визначає обов’язковий мінімум змісту та оцінку рівня підготовки випускників, встановлюється згідно державного стандарту по конкретному напрямку і спеціальностям. Друга компонента відображає регіональні особливості підготовки фахівців. Для врахування вимог підприємств певної країни можна запропонувати третю компоненту системи оцінки якості підготовки фахівців, яка буде доповнювати перші дві та враховувати вимоги до працівників підприємств з боку відповідної галузі. У жорстоких умовах конкуренції вузів можна розглядати комплексну оцінку з точки зору ефективності управління та організації навчальної діяльності ВНЗ . Для одержання повної картини необхідно оцінювати її за критеріями замовників (учнів, батьків, роботодавців). При цьому комплексна оцінка якості освіти, що надається певним ВНЗ , повинна врахувати такі фактори, як кількісний та якісний склад предметів, що вивчаються, методичне забезпечення навчального процесу, впровадження педагогічних інновацій [ 4, с. 347], тощо.
Отже, вирішення проблем підвищення конкурентоспроможності сучасних ВНЗ ґрунтується на впровадженні в їх діяльності низки факторів: досягнень науково- технічного прогресу, й перш за все інформаційно-комунікативних технологій та Інтернету, ґрунтовної іншомовної підготовки фахівців, а також потребує розробки нових організаційно методичних підходів щодо управління сучасними українськими закладами освіти.
Список використаних джерел :
1. Байденко В. И. Болонский процесс : проблемы , опыт , решения / В. И. Байденко . – М.: Исследоват . центр проблем качества подготовки специалистов , 2006. – 112 с.
2. Кольга B. В. Оцінка ефективності діяльності освітньої системи з рахуванням вимог споживачів / B. В. Кольга // Телекомунікації і інформатизація освіти. – 2006. – № 3. – С. 94–103.
3. Сидикова І. Комп’ютер поспішає на допомогу / І. Сидикова // Іноземні мови в навчальних закладах. – 2004. – № 1. – С. 116–119.
4. Ващенко Л. М. Управління інноваційними процесами в загальній середній освіті регіону: монографія / Л. М. Ващенко. – К.: Тираж. – 2005. – С. 332–365.