I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Д. політ. н. Гедікова Н. П.

ДЗ   «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського», м. Одеса

НАПРЯМКИ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ

ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ УКРАЇНИ НА РИНКУ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ

 

Ринок освітніх послуг був і залишається привабливим для споживачів, оскільки він забезпечує реалізацію двох важливіших функцій: соціальну – яка спрямована на розвиток особистості, її самореалізацію і покращення суспільного добробуту та економічну – значення якої полягає у формуванні професіоналізму майбутнього спеціаліста, як суб’єкта виробництва і підготовці наукових кадрів.

Ринок освітніх послуг містить у собі певну полярність, суть якої полягає, з одного буку, – у бажанні споживачів отримати вищу освіту заради диплома, з іншого, – у освоєнні спеціальних компетенцій (знань, вмінь, навичок суспільного і професійного характеру), які пов’язані безпосередньо з предметом професійно-кваліфікаційної, творчої діяльності. Дана тенденція в усі часи мала свій прояв, але в сучасних економічних умовах інформація і знання займають домінуюче місце, оскільки вони « як безпосередня продуктивна сила , стають найважливішим фактором сучасного господарства [ 1, с. 319 – 320]» .

Стратегічні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики подальшого розвитку нашої країни, включаючи стратегії розвитку вітчизняної вищої освіти в рамках її входження в загальноєвропейський освітній простір, в досконалення технологічних основ суспільного виробництва, розвиток нових виробничих форм, глобальний характер трансформаційних процесів в усіх сферах життєдіяльності людини та багато інших факторів, по-перше, розширюють можливості вищих навчальних закладів у наданні освітніх послуг споживачам, по-друге, встановлюють високі вимоги до якості їх надання, по-третє, модифікують роль і значення суб’єктів ринку освітніх продуктів з урахуванням вимог суспільства. Відповідно, зазначені чинники змістовно наповнюють вітчизняний ринок освітніх послуг і, в той же час, обумовлюють характер і критерії оцінки підвищення конкурентоспроможності як освітянської діяльності вищих навчальних закладів, так і професійної підготовки споживачів освітньої продукції.

Аналіз наукових джерел дозволяє виявити різноманіття підходів щодо визначення поняття «конкурентоспроможність освітянського закладу», розробки методів, показників і факторів, які її визначають. Конкурентоспроможність освітянського закладу – це міра привабливості наданих освітніх послуг , що здатна максимально і результативно задовольнити потреби споживачів у підготовці до майбутньої професійної діяльності, ефективно використовувати можливості , наявні в соціально - економічній системі, оперативно виявляти і засвоювати нові регіональні сегменти вітчизняного, європейського та світового ринку освіти.

Забезпечення конкурентоспроможності вищих навчальних закладів в наданні освітянських послуг обумовлюється умовами внутрішнього і зовнішнього середовища. « П ід зовнішніми чинниками розуміється все те , що задає формальні правила діяльності ВНЗ на даному регіональному, національному або світовому ринку . .. Внутрішні чинники – це можливості ВНЗ щодо забезпечення власної конкурентоспроможності ( стратегічний потенціал) [ 3 ] ».

Конкурентоспроможність вищого навчального закладу на ринку освітніх продуктів забезпечується, з одного боку, завдяки таким чинникам:

-     якісний рівень освітньої діяльності вищого навчального закладу та умов, що його забезпечують;

-     здатність гнучко реагувати на постійно мінливі умови внутрішнього і зовнішнього середовища;

-     інформаційно-методичне та фінансове забезпечення навчального процесу;

-     економічна стійкість вищого навчального закладу;

-     кадровий потенціал вищого навчального закладу і професійна компетенція викладацького складу;

-     легітимність освітніх послуг, що надаються вищим навчальним закладом, відповідно до державних стандартів і вимог щодо їх змісту;

-     орієнтування освітньої установи у своїй діяльності як безпосередньо на освітній процес , так і на науково - дослідну та інноваційну діяльність, а також виховну роботу .

З іншого боку, конкурентоспроможністю випускників на сучасному ринку праці, з них виділяють:

-     кваліфікація, професійна компетентність випускників, рівень отриманих знань;

-     мотивація випускників;

-     культура випускників (цінності і рівень розвитку);

-     поведінкові характеристики (поведінка на ринку праці), життєва орієнтація (наявність плану життя і кар’єри, визначення життєвих цілей і цілей працевлаштування) [2].

Основні напрямки підвищення конкурентоспроможності вищих навчальних закладів України на ринку освітніх послуг, на нашу думку, можуть бути сформовані наступним чином :

-     здійснення взаємопов’язаних дій органів влади усіх рівнів , громадськості ( бізнесу) і вищих навчальних закладів ;

-     забезпечення активної участі держави в цілях підвищення конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості сфери освіти ;

-     індивідуалізація навчання за допомогою підвищення самостійності учнів ;

-     підвищення різноманітності об’єктної структури експорту освітніх послуг за допомогою комплексної взаємодії всіх суб’єктів ( держави, громадськості , ВНЗ) .

Ефективність забезпечення практичної реалізації визначених напрямків може бути досягнута завдяки випереджального оновлення матеріально-технічної бази освіти, якісних перетворень освітянської і обслуговуючої інфраструктури, вдосконалення механізмів управління вищими навчальними закладами і при умові, що основним ініціатором у формуванні нормативно - правової бази у галузі вищої освіти виступатимуть вищі навчальні заклади.

Науково-практичне забезпечення вище викладених напрямків підвищить конкурентоспроможність вищих навчальних закладів на ринку освітніх послуг і тим самим на високому якісному рівні реалізує стратегію і завдання державної політики щодо задоволення освітніх потреб громадян України.

 

Список використаних джерел:

1.              Валлерстайн И. Анализ мировых систем и ситуация в современном мире / И . Валлерстайн; пер. с англ.: П. М. Кудюкина; под общ. ред. Б. Ю. Кагарлицкий. – СПб.: Университетская книга, 2001. – 416 с.

2.              Резник С. Д. Основы личной конкурентоспособности / С. Д. Резник, А. А. Сочилова. – М.: ИНФРА-М, 2009. – 251 с .

3.              Товышева И. З. Основные подходы к исследованию конкуренции и факторов конкурентоспособности образовательных услуг учреждений ВПО [ Електронний ресурс ] / И. З. Товышева // Управление экономическими системами. – 2011. – № 7. – Режим доступу: http://uecs.ru