Ярмош О. В.
Українська інженерно-педагогічна академія, м. Харків
СИСТЕМА ПОКАЗНИКІВ МОНІТОРИНГУ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
Стратегічний розвиток вищих навчальних закладів є невід’ємною складовою їх діяльності на ринку освітніх послуг в сучасних умовах. Керівництво будь-якого навчального закладу має сьогодні визначити перспективи подальшої діяльності, розширювати ринкову нішу та виходити на нову, проводити роботу щодо напрацювання ключових показників ефективності. Система ключових показників ефективності – Key Performance Indicators ( KPI ) – представляє собою систему оцінки, яка допомагає організації визначити досягнення стратегічних і тактичних (операційних) цілей, що дає організації можливість оцінити свій стан і допомогти в оцінці реалізації стратегії. Сьогодні технологія KPI в основному використовується в провідних міжнародних компаніях і має перспективи в діяльності ВНЗ України.
Звичайною світовою практикою під час підготовки стратегічних планів розвитку ВНЗ є проведення моніторингу системи показників за технологією збалансованих показників – balanced scorecard ( BSC ) [1]. BSC як концепція моніторингу була розроблена Kaplan та Norton у 1992 в якості основи для вимірювання ефективності діяльності корпоративного сектору з урахуванням стратегічних та нефінансових вимірників у додаванні до традиційних фінансових. BSC є системою стратегічного планування та управління, що використовується для порівняння ділової активності зі стратегічним баченням та моніторингу ефективності досягнутих результатів в просуванні візії, місії та стратегії діяльності організації.
Як зазначено в [1] в багатьох англомовних країнах досі важливу роль в питаннях формування стратегічних планів розвитку підприємства відіграє уряд. Тому системи показників знаходиться під сильним впливом національних цілей для всієї системи вищої освіти. В цьому випадку можемо стверджувати, що використання такої системи буде ефективним і для ВНЗ України, діяльність яких сьогодні також значно регламентується державними установами.
Основним інструментом формування стратегічних перспектив діяльності різних суб’єктів господарювання України залишається використання SWOT-аналізу, який враховує як сильні та слабкі сторони організації, так і вплив факторів зовнішнього середовища (для макросередовища найчастіше застосовують STEP-аналіз, що поєднує соціальні, технологічні, економічні та політичні фактори, а для мікросередовища – аналіз конкурентів, споживачів, підрядних організацій тощо). В діяльності ВНЗ зазвичай розглядають такі аспекти діяльності:
1) за місією, цілями та задачами;
2) за плануванням та ефективністю діяльності;
3) за керівництвом та менеджментом;
4) за реалізацією освітніх програм;
5) за кадровим потенціалом та ефективністю викладання;
6) за контингентом студентів;
7) за науково-дослідною роботою;
8) за матеріально-технічними та інформаційними ресурсами.
На противагу система збалансованих показників представляє собою структуру вимірюваних показників ефективності, що об’єднані в такі групи:
- задоволеність клієнтів;
- покращення внутрішніх процесів;
- створення можливостей для персоналу;
- фінансова перспектива.
З метою визначення вимірників зазначених показників в університетах світу проводиться моніторинг основних елементів стратегії організації.
Розглянемо, які показники використовують провідні університети на прикладі Единбурзького університету [ 1 ], що історично використовує фінансові вимірники, однак доповнює їх зазначеними показниками (табл. 1).
Таблиця 1. Приклад реалізації BSC розробки KPI в діяльності ВНЗ
ОРГАН І ЗАЦ ІЙНІ ПЕРСПЕКТИВ И Р ОЗВИТКУ |
ФІНАНСОВІ ПЕРСПЕКТИВИ |
Підтримка динамічного інституціонального профілю |
Економічно ефективне використання ресурсів |
1. Відсоток магістрантів, що навчаються на умовах повного дня. 2. Кількість проведених досліджень аспірантами. 3. Дохід від навчання аспірантів. 4. Кількість зареєстрованих на безперервне навчання. 5. Гнучкість навчальних планів. 6. Кількість заяв на дослідні гранти, що припадає на одного педагогічного працівника. 7. Відсоток нових призначень з подальшим просуванням серед жінок. 8. Кількість розвиваючих заходів, що припадають на одного співробітника. 9. Частка співробітників, що працюють на умовах строкового контракту. |
10. Відсоток із загального доходу, що припадає на інші джерела фінансування. 11. Надлишок справедливої вартості у відсотках від обороту. 12. Відсоток адміністративних витрат. 13. Непряма вартість досліджень як відсоток від загального доходу від досліджень. 14. Комерціалізація наукових досліджень у вигляді підписаних ліцензій. 15. Результати фандрейзингу: середня за 3 роки сума та кількість донорів. 16. Коефіцієнт ліквідності. 17. Використання ключових інформаційних ресурсів, забезпечених інвестиціями. 18. Вартість комунальних послуг, технічного обслуговування і витрат на обслуговування одного метра квадратного площі. |
ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ ЗАЦІКАВЛЕНИХ СТОРІН |
ВНУТРІШНІ ПЕРСПЕКТИВИ БІЗНЕСУ |
Залучення національних та міжнародних зацікавлених осіб |
Послідовні дії університету в реалізації місії та стратегії |
19. Кількість іноземних студентів. 20. Частка студентів, що досягли першого та вищих освітніх ступенів. 21. Новий набір : відсоток зарахованих абітурієнтів з державних шкіл, коледжів. 22. Частка зарахованих студентів з числа етнічних меншим від загальної кількості. 23. Результати аналізу друкованих видань : частка позитивних відгуків. 24. Відсоток викладачі, що мають 5 та 5* одиниць RAE оцінки. 25. Частка задоволених якістю навчання. |
26 Відсоток користувачів, задоволених інформаційними послугами. 27. Частка ресурсів для публікацій. 28. Загальний дохід від квадратного метра приміщень. 29. Капіталовкладення і планове технічне обслуговування від вартості нерухомості. 30. Загальна вартість майна як відсоток від загального доходу університету. 31. Проведені роботи для забезпечення вимог осіб з обмеженими можливостями. 32. Виведені з використання приміщення. |
Таким чином, під час розробки стратегічних планів діяльності вищих навчальних закладів пріоритетним інструментом виокремлення ключових показників ефективності є використання системи збалансованих показників, які сьогодні знайшли своє застосування у багатьох провідних навчальних закладах світу як результат переходу від цілей до показників ефективності діяльності.
Список використаних джерел:
1. Martin M. Constructing an indicator system or scorecard for higher education [ Електронний ресурс ] / Michaela Martin, Claude Sauvageo . – France : International Institute for Educational Planning, 2011. – 90 p. – Режим доступу : http:// www. unesdoc.unesco.org/images/0018/001824/182453e.pdf