I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Колеснікова В. В., Кукушкіна Л. М., Кукушкін Д. В.

Сєвєродонецький хіміко-механічний технікум

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

ПЕРСПЕКТИВИ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА ПІВНІЧНО-ЗАХІДНОГО СУБРЕГІОНУ

 

Невід’ємними складовими сучасного підприємництва є малий та середній бізнес, на який покладаються функції прискорення структурної перебудови економіки, підвищення організаційної ефективності використання національних ресурсів. Однак в Україні державна підтримка розвитку малого підприємництва поки що не віднесена до основних напрямів у розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

Мале підприємництво підтримується тільки на регіональному рівні. Участь місцевих адміністрацій в його розвитку незначна, хоча за своєю природою цей рівень управління найбільш близький і доступний підприємцям. З цього виникає необхідність змістити акценти державної підтримки малого підприємництва на місцевий рівень . Все вище приведене визначило вибір теми дослідження, його актуальність і практичне значення.

Об'єкт дослідження перспективи розвитку малого підприємництва в Україні.

Мета дослідження полягає в розкритті суті і значення такої форми підтримки підприємництва як інкубація бізнесу , або надання допомоги суб’єкту підприємницької діяльності, що починає власний бізнес.

Сьогодні в Україні залишаються невирішеними чимало проблем розвитку малого підприємництва, до яких,зокрема,належать:

1) надмірний розвиток корупції та бюрократизму;

2) високий рівень оподаткування, що ставить під сумнів прибутковість діяльності малих підприємств, підвищує вірогідність банкрутства;

3) відсутність ефективних механізмів кредитування та страхування суб’єктів малого бізнесу, незахищеність банківських установ від різноманітних видів ризику, пов’язаних із кредитуванням малих підприємств;

4) недоступність бізнес-освіти для персоналу малих підприємств, відсутність соціальних гарантій;

5) політична та економічна нестабільність, а також суперечливість та ускладненість законодавства.

Проблема, вирішенню якої присвячено дослідження: як створити умови для сприяння розвитку і підтримки малого підприємництва в країні.

Діяльність із налагодження результативного й ефективного механізму формування та реалізації державної політики підтримки малого бізнесу в Україні, безсумнівно, вимагає творчого запозичення та використання світових досягнень у цій сфері, насамперед досвіду країн з розвинутою ринковою економікою.

Як свідчить світовий досвід, одним із найуспішніших шляхів розвитку і підтримки підприємництва є інкубація бізнесу, або надання підтримки суб’єкту підприємницької діяльності з метою спрощення, полегшення та прискорення входження його в ринок і досягнення бажаного підприємницького ефекту. Підтримка, яка забезпечується інкубацією, значною мірою допомагає початківцям набути необхідного професіоналізму щодо обраної сфери діяльності, сприяє подоланню ринкових і штучних бар’єрів під час створення бізнес-структури та на початковому етапі розвитку. І якщо, за статистикою, самостійно виживають у середньому близько третини створених фірм, то серед тих, хто скористався підтримкою бізнес-інкубаторів, як правило, стають успішними понад 85 % учасників.

Бізнес-інкубатори – це структури, що надають допомогу новим компаніям на етапі їх організації та становлення. Основна мета бізнес-інкубаторів в інтерактивному процесі – надихати людей на організацію власної справи, створювати умови, що сприяють розвитку нових компаній і підприємництва, підтримувати їх у розробленні новаторських продуктів, надавати їм приміщення, засоби інфраструктури і т. ін. Головний акцент у діяльності бізнес-інкубаторів робиться на стимулюванні розвитку місцевої і регіональної економіки та створенні робочих місць. Бізнес-інкубатори необхідні для зміцнення й розвитку початкуючих підприємств. Вони опікують молоді фірми, допомагаючи їм виживати і рости під час початкового періоду діяльності, коли вони найбільш уразливі. Для невеликих міст Північно-Західного субрегіону області,який охоплює міста Лисичанськ, Рубіжне, Сєвєродонецьк , а також Кремінський район Луганської області, поява такого новоутворення, як бізнес-інкубатор, є дуже важливою для перспектив розвитку малого підприємництва, оскільки тільки практичний досвід роботи в напрямі становлення бізнесу спроможний надати реальну допомогу тим, хто насправді зацікавлений в організації успішної власної справи.

Проект Агентства США з міжнародного розвитку ( USAID ) «Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність» ( USAID ЛІНК ) оголосив про початок реалізації в Україні своєї нової ініціативи – сприяння комерціалізації наукових розробок. Він передбачає програму заходів з підвищення рівня обізнаності учасників, пошуку й підбору партнерів («match- making ») і фінансування нових партнерств між українськими науково-дослідними закладами та малими й середніми підприємствами (МСП).

Однак говорити про зрілі форми українських бізнесів-інкубаторів як перспективи інноваційного розвитку малого підприємництва в Україні ще не приходиться. Незважаючи на офіційну державну підтримку, (наприклад, розпорядження Кабінету міністрів 2001 року про всебічну підтримку місцевою владою діючих і існуючих бізнес-інкубаторів) ця ідея ще не знайшла широкого застосування і належного розвитку.