I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Динько І. М.

Луцький національний технічний університет, Україна

НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ У   ПРОЦЕСІ АДАПТАЦІЇ ВІТЧИЗНЯНИХ СТАНДАРТІВ ДО МІЖНАРОДНИХ ВИМОГ

 

Система бухгалтерського обліку, яка існувала в умовах планової економіки, була обумовлена суспільним характером власності і потребами державного управління економікою. Головним споживачем інформації у цій системі виступала держава в особі галузевих міністерств і відомств, статистичні, фінансові і органи планування. Діюча система державного фінансового контролю вирішувала завдання виявлення відхилень від встановлених моделей господарювання. Зміна системи суспільних відносин, а також цивільно-правового середовища зумовили необхідність адекватної трансформації бухгалтерського обліку.

На сучасному етапі особливо актуальною стала проблема розробки концепції бухгалтерського обліку в Україні, що дасть змогу вивести його на передові позиції в світі. В основі такої концепції мають бути можливості впровадження низки теоретичних і практичних положень, що відповідають потребам управління держави в цілому та кожного підприємства зокрема, що дасть змогу піднести бухгалтерський облік як науку на рівень інших наук.

При формуванні концептуальних засад нової парадигми бухгалтерського обліку в Україні треба насамперед взяти до уваги той факт, що суттєво змінюється його місце в ринковій економіці. Очевидно, що, по-перше, реформування – це безперервний процес, постійних рух, і по-друге, основною його метою є формування об’єктивної, відкритої для бізнесменів і виробничих колективів інформаційної системи. На жаль, саме об’єктивності та відкритості сьогоднішній економіці України не вистачає.

Виходячи з цього, передусім, потрібно переоцінити основні функції бухгалтерського обліку: інформаційну, контрольну й оцінювальну.

Необхідною є також переоцінка процесу реформування системи бухгалтерського обліку в Україні шляхом як розробки концепції, так і проведення низки організаційних заходів, що дасть змогу усунути наявні невідповідності, і врешті-решт удосконалити систему бухгалтерського обліку.

Таким чином, шлях удосконалення бухгалтерського обліку на основі його цілісності, системності та дієвості – це збереження його концептуальних основ в межах чинного правового поля. Передумовою подальшого розвитку бухгалтерського обліку є насамперед:

-    уточнення та дотримання в умовах активного розвитку різноманітних облікових систем концептуальних основ і методологічної бази бухгалтерського обліку;

-    уніфікація методики визначення даних бухгалтерського обліку та показників фінансової звітності, термінології бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародної практики стандартизації;

-    гармонізація на основі міжнародних стандартів фінансової звітності та з урахуванням вітчизняних потреб і можливостей методики обліку підприємницької та непідприємницької діяльності (підприємств, фінансових установ, органів державного сектора);

-    безперервна професійна освіта, реалізація програми сертифікації бухгалтерів та аудиторів із забезпеченням прийнятних для широкого загалу умов та належного рівня оцінювання.

Аналіз міжнародних стандартів обліку дозволяє виявити відмінності вітчизняної системи бухгалтерського обліку від узагальненої міжнародної системи.

Порівняння складу фінансової звітності, яку повинна надавати організація, незалежно від виду діяльності та форми власності (табл. 1) свідчить: суттєвих відмінностей у складі фінансової звітності, яка надається відповідно до МСФЗ та за вітчизняними правилами немає.

 

Таблиця 1. Розкриття фінансової звітності згідно МСФЗ і українського законодавства

МСФЗ

Національне законодавство

Звіт про фінансовий стан на кінець періоду

Баланс (форма №1)

Звіт про сукупний дохід за період

Звіт про фінансові результати (форма №2)

Звіт про зміни у власному капіталі за період

Звіт про рух грошових коштів (форма №3)

Звіт про рух грошових коштів за період

Звіт про власний капітал (форма №4)

Примітки, що містять стислий виклад суттєвих облікових політик та інші пояснення

Примітки до річної фінансової звітності

Звіт про фінансовий стан на початок найбільш давнього порівняльного періоду

-

 

Щодо змісту основних принципів за МСФЗ та П(С)БО, вони є близькими, але групування їх має відмінності. Так, у Концептуальній основі МСФЗ [1] наведено два основоположні припущення – безперервності та нарахування, і відповідності доходів і витрат. У вітчизняному законодавстві наведено вказані принципи, але не як основоположні, а як пересічні у числі десяти принципів ведення обліку і складання звітності. Окремі принципи висвітлені у МСФЗ у числі якісних критеріїв фінансової звітності, об’єднання яких забезпечує надійність звітності. Такі якісні характеристики, як доступність, доречність, достовірність, порівнянність наводяться і у Концептуальній основі, і у П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» [3].

Підсумовуючи вищенаведене, зазначимо, що перехід України на міжнародні стандарти фінансової звітності є важливим кроком у процесі побудови взаємної довіри з міжнародною спільнотою. Збільшення «корпоративної прозорості» буде означати, що інвестиції в національну економіку стануть менш ризикованими для інвесторів. Проте, реформування можна буде вважати закінченим лише тоді, коли кожен бухгалтер буде на професійному рівні володіти основами МСФЗ, а керівники організацій – насправді зацікавленими у наданні достовірної та об’єктивної інформації. Це означає, що більш активно повинна проводитись робота з підвищення кваліфікації бухгалтерів.

У числі інших завдань адаптації вітчизняних стандартів до міжнародних вимог, слід відмітити необхідність врахування національних традицій, специфіки економічного розвитку України, а не звичайне «сліпе» копіювання західного досвіду. Міжнародні стандарти фінансової звітності потрібно розглядати, перш за все як ефективний інструмент для виходу на міжнародні ринки капіталу, як новий комплексний підхід у процесі формування фінансової інформації. Підприємствам агропромислового сектору економіки доводиться вирішувати задачу: як залишитись «на плаву» в умовах динамічного розвитку ринку, та пристосуватись до прискорених темпів змін і циклам ділової активності, а також обробляти інтенсивні потоки інформації.

 

Список використаних джерел:

1.              Концептуальна основа фінансової звітності [Електронний ресурс] / Рада з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (РМСБО). – 2010. – Режим доступу: http:// www . zakon4.rada.gov.ua/laws/show/929_009

2.              Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 1 (МСБО 1) «Подання фінансової звітності» [Електронний ресурс] / Рада з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку зі змінами станом на 1 січня 2012 року. – Режим доступу: http:// www . zakon4.rada.gov.ua/laws/show/929_013/paran2#n2

3.              Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»: затв. наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. № 87 (зі змінами і доповненнями) // Все про бухгалтерський облік. – 2011. – № 10.