Сіренко В. Е., Орлянська І., Смирнова Т. А.

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

НАПРЯМКИ ІНОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ РАКЕТО-КОСМІЧНОЇ ГАЛУЗІ

Нові політичні та економічні умови, процеси глобалізації вимагають сучасних організаційних підходів до здійснення космічної діяльності, розв'язання проблем ефективності космонавтики, її комерціалізації. Важливим напрямком удосконалення організаційно-управлінського механізму у цій сфері є створення проектно-орієнтованих виробничо-комерційних систем.

Ракетно-космічна галузь України має значний економічний та науково-технічний потенціал. Економіка ракето-космічної техніки почала активний розвиток за часів Радянського Союзу, але після розладу країни підприємства ракетно-космічного сектора опинились у скрутному становищі.

Завдяки зусиллям Національного космічного агентства України (НКАУ) – спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, створеного для забезпечення реалізації державної політики у галузі космічної діяльності, – кризу вдалось призупинити. Винятково важливим для забезпечення успішного функціонування підприємств галузі є залучення інвестицій для відновлення виробництва, фінансування науково-дослідних робіт у перспективних напрямах, впровадження сучасних технологій [1].

Вже протягом багатьох років успіхи і досягнення ракетобудування в Україні значною мірою пов'язані із співпрацею підприємств країни з вищими навчальними закладами, які мають високий науково-технічний потенціал, методичну та експериментальну базу та багаторічний досвід науково-технічних досліджень у сфері високих технологій, проводять реальну роботу в галузі прикладних і фундаментальних досліджень [2].

Не мало важливу роль в розвитку ракетобудування відіграють підприємства і організації, спрямовані на розвиток ракетної техніки в Дніпропетровській області. До них можна віднести:

- Придніпровський науковий центр НАН України і МОН України;

- Державне підприємство Конструкторське бюро «Південне»;

- Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара;

- Державна бюджетна організація Дніпропетровський регіональний центр інноваційного розвитку;

- ПОО «Технологічний парк «Машинобудівні технології».

Придніпровський науковий центр НАН України і МОН України проводить дослідження в інтересах економіки і соціального розвитку Придніпровського регіону і за результатами досліджень спрямовує зусилля вчених регіону, незалежно від їх наукової спеціалізації, на вирішення комплексних регіональних проблем переважно міжгалузевого характеру.

Дніпропетровський Національний університет імені О. Гончара – один з основних вузів Дніпропетровська і України, який співпрацює з КБ «Південне» і поповнює ракетобудівної підприємства молодими фахівцями.

Діяльність Державної бюджетної організації Дніпропетровський регіональний центр інноваційного розвитку та Технологічного парку «Машинобудівні технології» є складовою частиною загальної роботи з інноваційного розвитку продуктивних сил і в т. ч., спрямована на формування інфраструктури державної підтримки інноваційного розвитку продуктивних сил регіону [3].

Але все ж головними розробником і виробником ракето-космічної техніки є підприємства ДКБ «Південне» та Виробниче об'єднання «Південний машинобудівний завод», які мають величезний досвід роботи в цій сфері промисловості та співпраці з науково-дослідними інститутами та вищими навчальними закладами по всій Україні[2]. ДКБ «Південне» було розроблено понад 20 типів бойових міжконтинентальних ракет чотирьох поколінь і 5 ракетних комплексів, 10 типів ракет-носіїв «Зеніт», «Циклон», «Дніпро», «Маяк» та ін Після запуску 16 березня 1962 р. Першого Дніпропетровського супутника ДС-2 («Космос-1») було створено понад 70 типів космічних апаратів декількох поколінь (серії «Космос», «Метеор», «Океан») і 15 космічних комплексів світового рівня, виведено на орбіту близько 400 КА та ін. [3]. Крім цього активно йде співпраця з іншими країнами, такими як Росія (наземний старт на Байконурі), Бразилія (побудова космодрому Алкантара та випробування РН «Циклон-4») і США (програма «Морський старт») [4].

В даний час перед конструкторами і науковцями стоять важливі завдання забезпечення високого рівня конкурентоспроможності серед інших ракетобудівних підприємств за рахунок акумулювання та впровадження в розробки передових ідей різних галузей науки.

Не так давно, а саме 7 лютого цього року, голова обласної ради Євген Удод взяв участь в обговоренні перспектив розвитку ракетно-космічної галузі України та галузевої науки. Голова обласної ради привітав учасників наради з підписанням Генеральної угоди між ДП КБ «Південне» та ВУЗами МОН України про спільні дослідження в області створення ракетно-космічної техніки та складу Координаційної ради [2].

Майже за 50 років свого існування світова космонавтика довела свою значущість в галузях стратегічного, політичного, наукового та соціально-економічного розвитку держав. На сьогоднішній день космічна діяльність інтегрує і використовує досягнення таких найважливіших високотехнологічних галузей, як комп'ютерне програмне забезпечення, електроніка, зв'язок, біотехнології, створення нових матеріалів та ін. Космічна діяльність пов'язана з міжнародною торгівлею та політикою, глобальними ринками, міжнародною конкуренцією, стандартизацією та регулюванням. Все це робить космічну діяльність однією з найважливіших рушійних сил світової економіки, знаменує новий глобальний етап у її розвитку [1].

Список використаних джерел:

1. Яворський М. С. Основні стратегії економічного розвитку ракето-космічної техніки в Україні / М. С. Яворський // Наука та Наукознавство. – 2001. – № 4. – С. 4–13.

2. Новость с информационного агентства МОСТ «В Днепропетровске обсудили перспективы развития ракетно-космической техники» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mostdnepr.info/news/society/v_dnepropetrovske_obsudili_perspektivy_razvitija_raketno_kosmicheskoj_otrasli.htm

3. Статья «Инновационно-технологический кластер «Ракетно-космическая техника» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nas.gov.ua/rsc/psc/structure/Pages/in04.aspx

4. Статья «С берегов Днепра – на орбиты» [Електронний ресурс] // Еженедельник 2000 – Аспекты – Космос. – Режим доступу: http://www.2000.net.ua/2000/aspekty/kosmos/75036