Гонтар М. М., Кобченко А. А.

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

НАУКОВО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ОБМІН ЯК КАТАЛІЗАТОР РОЗВИТКУ АВТОМОБІЛЬНИХ КОРПОРАЦІЙ

Світові науково-технологічні відносини найбільш поширені та активно впроваджуються у створені глобального ринку інноваційних технологій, «ноу-хау», ліцензій та патентів. Сучасні тенденції світового економічного розвитку виносять, на якісно новий рівень, науково-технологічні взаємовідносини міжнародних корпорацій, і даний ефект найкраще прослідковується у розвитку автовиробників-гігантів. На цій основі посилюватимуться процеси інтелектуалізації виробництва і праці, зростатиме ефективність використання всіх ресурсні.

В умовах сьогодення кращого результату досягає тільки той, у кого є найкраща технологічна розробка або новітня технологія. Але варто зазначити, що не всі компанії мають змогу фінансувати науково-технічні дослідження та випробувати концептуальні розробки у всьому спектрі технічних галузей, і тому компанії спеціалізуються в певних науково-технічних напрямах. В даній ситуації, доцільним стає міжнародний науково-технологічний обмін, як найкоротший та найефективніший шлях розвитку різних компаній у всьому світі. Підвищення результативності та ефективності функціонування компаній неможливе без політики співробітництва, консолідації зусиль у високотехнологічних галузях.

У промислово розвинених країнах світу автомобільні концерни інвестують у науково-технологічні розробки 3–5% свого обороту (Volkswagen – 5%, BMW – 4,8%, Ford – 4,7%, Toyota – 4,2%). Високі темпи науково-технічного обміну в другій половині XX століття привели до того, що протягом останніх десятиліть для міжнародної торгівлі характерно залучення в оборот особливого товару – науково-технічних досягнень, тобто відбувається активний міжнародний обмін технологіями. Купуючи технології, фірми за відносно короткий термін досягають світового рівня якості і високої конкурентоспроможності виробленої продукції, отримують нові ринки збуту і збільшують обсяги реалізації продукції [1].

Яскравим прикладом об’єднання зусиль, досвіду та ексклюзивних технологічних розробок для експансії нової ніші на автомобільному ринку, може слугувати тандем двох різних як за філософією, так і за цілями компаній BMW і Toyota Motor.

BMW і Toyota Motor підписали угоду про розширення співпраці і про спільні розробки. До кінця 2013 р. компанії обіцяють представити спільно розроблену концептуальну платформу середньо-розмірного спортивного автомобіля. У ній будуть використані технології зниження ваги, над якими компанії також працюють разом, об'єднавши існуючий досвід та напрацювання. Компанії також продовжують створення нових технологій в області екологічно чистих автомобілів. BMW і Toyota планують створити літій-повітряний акумулятор, який буде здатний накопичувати більше енергії, ніж його попередник, літій-іонний акумулятор. BMW і Toyota уклали контракт про поставку з початку 2014 дизельних моторів 1,6 і 2 л німецького концерну для автомобілів Toyota, призначених для європейського ринку [2].

Отже, з вище сказаного можна зробити висновок, що науково-технічний обмін дозволяє не тільки ділитися вже напрацьованими технологіями, але є можливість створювати нові інноваційні продукти, які допоможуть обом компаніям ще сильніше закріпити свої лідируючи позиції на ринку автомобілів.

Прикладом обміну технологіями та уніфікації платформ автомобілів, може слугувати корпорація Volkswagen AG, яка володіє декількома авто компаніями, і це дає змогу обмінюватися технологічними досягненнями в середині корпорації. Спільними зусиллями була розроблена високотехнологічна платформа MQB, яка дозволяє значно скоротити витрати на розробку нового авто.

У цьому році концерн Volkswagen AG починає випуск автомобілів марок Audi, Seat, Skoda і Volkswagen на базі модульної платформи з поперечним розташуванням двигуна, або скорочено MQB. В останні роки всі підприємства концерну готувалися до цієї події. По всьому світу тисячі інженерів концерну Volkswagen і ще багато тисяч інженерів компаній-постачальників брали участь в одному з найбільших проектів по створенню модульної платформи, яка буде застосовуватися для всіх сегментів від Polo до Passat, забезпечуючи надійне майбутнє концерну Volkswagen. З цією метою протягом останніх років йшла оптимізація по всіх напрямах, важливим для споживачів та суспільства і сьогодні, і в майбутньому – це ефективність, безпеку, комфорт, дизайн і задоволення від управління автомобілем [3].

Підведемо підсумок, науково-технологічний обмін дозволяє компаніям розширити для себе технологічне поле дій, завдяки об’єднанню зусиль, а також досягти нових успіхів в проектуванні автомобілів нового покоління, розвиток яких відбувається надзвичайно швидко. Тому науково-технологічний обмін є кращим інструментом для прискорення розвитку компаній та досягнення нових технологічних вершин,як в тандемі декількох корпорацій, так і в середині однієї, яка має в своїй обоймі декілька різнопланових автовиробників.

Список використаних джерел:

1. Зміст, особливості та характерні риси міжнародного технологічного обміну [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mybntu.com/economy/trade/soderzhanie-osobennosti-i-xarakternye-cherty-mezhdunarodnogo-texnologicheskogo-bmena.html

2. BMW і Toyota створять спільну платформу [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.vedomosti.ru/auto/news/8366902/bmw_i_toyota_sozdadut_sovmestnuyu_platformu_sportkara_k

3. На початку нової ери: Volkswagen представляє MQB [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.volkswagenag.com/content/vwcorp/info_center/en/news/2012/02/The_ beginning_of_a_new_era_Volkswagen_introduces_the_Modular_Transverse_Matrix_MQB.html