Рожко З. П.
Вінницький коледж Національного університету харчових технологій, Україна
ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ВІННИЦЬКОГО РЕГІОНУ
На етапі сучасного розвитку виробництва виникла необхідність аналізувати діяльність регіонів України в залежності від їх спеціалізації, так як на даний момент виникла проблема виробництва і споживання сільськогосподарської та харчової продукції. Тому не є винятком Вінницький регіон, який завжди був одним із виробників необхідної продукції.
Розвиток регіону залежить від економічного стану підприємств, а він за 2012 р. значно зріс порівняно з попередніми роками. За рівнем соціально-економічного розвитку серед регіонів України область піднялася і посідає 3 місце після, м. Києва та Дніпропетровської області. Поточного року обсяги промислового виробництва збільшились на 5,9%, а товарообіг – на 17,8%. Заробітна плата зросла на 17% і складає в середньому 1744,5 грн. Створено більше 9 тис. суб'єктів підприємницької діяльності, що на 47% більше рівня минулого року. Порівняно з аналогічним періодом минулого року надходження до місцевих бюджетів збільшились майже на 17%. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, за попередніми даними становить понад 200 млн. дол. СІІІА [3].
Серед областей України Вінниччина займає передові позиції практично в усіх галузях агропромислового комплексу. В зерновому виробництві досягнуто рекордного для держави показника – зібрано 3,6 млн. тонн зерна.
Розпочато роботу з наведення порядку на ринку молока: як наслідок, введено в дію додатково майже 164 молокоприймальних пунктів з необхідним обладнанням. Молока сьогодні вироблено 788 тис. тонн – найбільше серед регіонів. Серед областей України, Вінниччина займає перші місця з виробництва молока, чисельності поголів'я великої рогатої худоби.
Експорт харчової промисловості – 117 млн. дол., що на 12,3% більше до минулого року. 2012 року Вінниччина житиме відповідно до Програми соціально-економічного розвитку, який складається на кожний рік.
Так, основним підсумком економічного стану Вінниччини 2012 року можна вважати вдале зростання індексу промислового. виробництва, зростання надходжень до Зведеного бюджету та приріст доходів місцевих бюджетів, збільшення обсягів експорту товарів тощо.
Згідно з прогнозами, 2013 року в області очікується зростання обсягів промислового виробництва на 5%, інвестицій на 9,%. Крім того, зовнішній торговельний оборот має збільшитися майже на 6%, а виробництво сільськогосподарської продукції – на 1,6%. Також на мешканців Вінницької області очікує зростання заробітної плати на 13,%, тож у середньому вона має становити 2006 гривень, у порівнянні з 1743 гривнями 2012 року [2].
По суті головна мета Програми – успішний соціально-економічний розвиток області 2013 року та закладення підґрунтя для розвитку інвестиційно-інноваційної діяльності у майбутньому, а це покращення добробуту населення.
Так, 2013 року адміністрацією підтримується реалізація понад 20 потужних інвестиційно-інноваційних проектів, загальною вартістю більше 19 млрд. грн.
Серед них найбільший вплив матиме будівництво виробничого комплексу з вирощування та переробки птиці ВАТ «Миронівський хлібопродукти (буде створено 10 тисяч нових робочих місць, вартість проекту 1,5 млрд. дол.; введення в експлуатацію першої черги – 2013 рік, повне завершення будівництва – 2015 рік); а також будівництво нового цукрового заводу у Шпіково, ПП Кряж (до 2015 р.) Це буде високопродуктивний цукровий завод з виробничими потужностями, що дозволяють переробляти 12 тис. т цукру-сирцю на день, буде розташований на площі 38 га. Компанія проінвестує 350 млн. дол. США у спорудження заводу. Wiedemann Polska Projekt розробить проект заводу. Сучасні технології дозволять компанії впровадити безвідходне виробництво, що на 75% буде забезпечуватись власними енергоресурсами (біогаз вироблений із жиму) та на 100% електроенергією, яка буде вироблятися на когенераційній установці, розташованій на ТЕЦ потужністю 20 мВт. Компанія планує впровадити технологію «сухої» подачі цукрового буряку на переробку, що значно зекономить водні ресурси. Також буде змонтована 6-ступінчата випарна установка з апаратам тонкоплівкового типу й така схема кристалізації, що дозволяє отримувати високий відсоток виходу готової продукції – більше 15% при середньому українському показнику 12%. Готова продукція буде фасуватися в мішки з клапанами вагою 25 або 50 кг, мішки з зашиванням по 50 кг, «big-bag» мішки вагою 1 т й складатимуться у двох циліндричних силосах ємністю по 50 тис. т кожний. Передбачається, що завод в Шпіково буде працювати в сезон цукроваріння не менше 100 днів і буде виробляти більше 180 тис. т цукру на рік [1].
Загалом за останні чотири роки на Вінниччині відбулась суттєва зміна галузевої структури промислового виробництва. Натомість у загальному обсязі промислового виробництва збільшилась питома вага хімічної промисловості (з 6,3% до 15,3% галузевої структури промислового виробництва), оброблення деревини (3,2% до 11,4%).
Висновки. Отже, економіка регіону – це складна, характеристика економічних можливостей підприємств, щодо виготовлення та продажу на ринку конкурентоспроможної продукції. На мою думку Вінницький регіон має всі можливості для подальшого розвитку особливо, коли є всі необхідні ресурси і потенціал.
Список використаних джерел:
1. Електронний ресурс. – Режим доступу: http:// www.proagro.com.ua/art/4062395.html
2. Барецький В. Стан розвитку економіки області у 2012 році / В. Барецький // За резуль татами прес-конференції в облдержадміністрації від 30.12.2012.
3. Статистичний щорічник Вінницької області. – Головне управління статистики у Він ниць кій області. – Вінниця, 2011 –2012 р.