Часовських Ю. П.
ОКВНЗ «Інститут підприємництва «Стратегія», м. Жовті Води, Україна
ПРОДУКТИВНО-ТВОРЧІЙ ПОТЕНЦІАЛ КОМУНІКАЦІЙ – ФАКТОР ЕФЕКТИВНОСТІ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ
Потенціал окремих підприємств й економіки в цілому визначається люд ським інтелектом. Відмінність людського інтелекту, як ресурсу полягає у тим, що він має можливість розвитку у процесі його використання. Людський інтелект є визначальним фактором щодо інших ресурсів через доцільність та методи їхнього використання. Розвиток людського інтелекту збільшує фактори виробництва. На розвиток людського інтелекту впливають комунікації. Ступінь використання ресурсів залежить вiд взаємин людей у процесі їхньої взаємодії.
Проблеми розвитку підприємств і економіки в цілому взаємозалежні. Ці проблеми стосуються усіх галузей знань. У їх вирішенні беруть участь фахівці різних сфер науки і техніки. Вирішення проблем потребує взаємин фахівців різних галузей. Те, у який спосіб організація і фахівець визначає для себе об'єкт i зміст процесу взаємодії, те, яка система взаємозв’язків створюється, дозволяє або не дозволяє ефективно вирішувати проблеми. При цьому людина виступає як суб'єкт соцiально-економiчних відносин.
Як суб'єкт соцiально-економiчних відносин і елемент організаційної системи кожний фахівець водночас є суб'єктом органiзацiйних відносин. Органiзацiйні відносини – це відносини людей у межах окремої органiзацiї i відносини людей, що приналежні до різних органiзацiй. По-перше тому, що ці відносини регламентуються політикою i правилами органiзацiї, до яких вони належать. По-друге тому, що взаємодія органiзацiй здійснюється відповідно їх функціям, як процеси комунiкацiї. По-третє тому, що органiзацiї які взаємодіють, є елементами загальної органiзацiйної системи вищого порядку, такий як держава або міждержавні організації.
Органiзацiйнi відносини вимагають нормативної, рольової, iнформацiйної визначеності, фіксують стійку структуру зразків поводження людей [1].
Органiзацiйнi відносини між суб'єктами на свідомому рiвнi реалізуються у процесах комунiкацiї. У маркетингу i менеджменті комунiкацiя визначається як процес передачі iнформацiї i її розуміння одним суб'єктом взаємин іншому. [2, с. 337] Сутність потенціалу соцiально-економiчних взаємин, джерело сiнергiчного ефекту органiзацiйної системи розкривається визначенням: акт комунiкацiї несе в собі поряд з репродуктивним продуктивно-творчий потенціал. При чому повідомлення повинні бути сприйняті i правильно застосовані [3, с. 103] Визначення вказує на спосіб підвищення ефективності використання людського інтелекту. Ця властивість комунiкацiї дозволяє свідомо підходити до побудови взаємин між суб'єктами, до створення комунікативних зв’язків, до сприйняття i розуміння в максимально можливому ступені потенціалу комунікації і способу його використання, до розуміння природи обмежень ефективності цього процесу. Це визначення надає можливість оцінювання засобів комунiкацiї, які у значній мірі визначають ефективність суб’єктів соцiально-економiчних відносин. Це підтверджується О. Юлдашевою, яка приходить до висновку, що основою роботи підприємств стають їхні відносини з економічними суб'єктами, чи здатність органiзацiї до встановлення i розвитку ефективних відносин з партнерами. Відносини перетворюються на найважливіший ресурс, що є у підприємства на рiвнi з матеріальними, фінансовими, iнформацiйними [4, с. 36].
Відносини, що є проявом інтелектуального ресурсу, не можуть бути поставлені в один ряд з матеріальними й іншими ресурсами, тому що, вони визначають їхню кiлькiсть i якість, способи їхнього використання. Дане визначення комунiкацiї дозволяє виявити основу трансформації умов взаємодії суб’єктів – сiнергiчний ефект, що виникає за рахунок використання продуктивно-творчого потенціалу комунiкацiї. Сучасні органiзацiї не просто стають більш гнучкими, вони перетворюються у вiртуальнi системи мереж, у суму контактів мiж постачальниками, фахівцями, споживачами i суспільством у цілому. Такий напрямок розвитку економічних систем обумовлено характером взаємин суб’єктів у прагненні використання потенціалу комунiкацiй [5, с. 152].
У суспiльствi, що побудоване на принципах комунікації, де комунікації це найважливіший чинник, людина стає головним суб'єктом у виробленні та перетворенні iнформацiї [6]. Філософський зв'язок людина – відносини – iнформацiя – ефективність позначає тенденції розвитку економічних систем і значення концепції маркетинг-менеджменту як основи для визначення та реалізації інтересів суб'єктів економічних відносин.
Процес комунікації забезпечується передачею iнформацiї. Характеристики суб’єктів соціально-економічних відносин визначають ступінь впливу один на одного в процесі сприйняття i використання iнформацiї. Вивчення iнформацiйної взаємодії як об'єкта філософського дослідження привела Н. А. Кузнєцова, Н. Л. Мусхелишвили i Ю. А. Шрейдера до формування принципів iнформацiйного забезпечення взаємин суб’єктів. Це принцип тезаурусу, що означає необхiднiсть в апріорній iнформацiї, достатньої для дешифрування i засвоєння отриманого повідомлення. Апріорна iнформацiя припускає знання i використання учасниками процесу комунiкацiї однакових кодів, мов, понять. Наступний принцип iнформацiйного обміну – це принцип фасцінації або привабливості повідомлення. Привабливість повідомлення визначають мотиви i мета одержувача, форми повідомлення i т. д. I, нарешті, принцип маєвтики чи родопомочі, вiдповiдно до якого в процесі iнформацiйної взаємодії адресат може одержати більше iнформацiї, чим повідомляв відправник. Проблема розуміння розглядається як когнітивна проблема. Згідно принципу маєвтики iнформацiйне повідомлення діє як стимулятор формування особистого знання адресата, що провокує в ньому творчу уяву [7, с. 84].
Доречною є ілюстрація продуктивно-творчого характеру комунiкацiй та принципів iнформацiйного обміну словами Сенеки про те, що освічена людина може довідатися за день більше, ніж неосвічена людина за усе своє життя.
Сказане вище дозволяє стверджувати, що можливості ефективного використання потенціалу організації окремими людьми з обмеженою кількістю зв’язків та невеликими групами обмежені. Можливість одержання синергiчного ефекту за рахунок використання продуктивно-творчого потенціалу взаємин в умовах ізольованості обмежена. Це збігається з висновками Ф. Котлера, котрий в огляді кращої практики забезпечення маркетингової переваги визначає як погану практику застосування iєрархiй, як добру – застосування мереж, як чудову – роботу командою. Слабкими він вважає вертикально iнтегрованi структури, нормальними плоскі органiзацiї з мінімальною кількістю рівнів та стратегiчнi альянси [8, с. 391].
Структура і зміст інформації повинні відповідати принципам тезаурусу, маєвтики, фасцінації. Аналітики маркетингових комунiкацiй вказують на три характеристики джерел маркетингової iнформацiї, що беруть участь у соцiально-економiчних відносинах. Це довіра, привабливість i влада [9, с. 235].
Дiяльнiсть у процесі соцiально-економiчних відносин визначається взаємним впливом суб’єктів, тобто владою. Влада пов'язується з обміном інформацією. Фахівець з менеджменту Ч.Бернард визначив владу як iнформацiйний зв'язок [10, с.173]. Теорія менеджменту визначає поняття влади як здатність однієї людини впливати на поводження іншої людини. Утворюючи соцiально-економiчну систему суб'єкти відносин впливають на поводження один одного, тобто створюють владну систему. Питання відносин суб’єктів у такий спосіб зводиться до розподілу ступеня впливу по відношенню друг до друга. Розрізняють владу загрози, владу заохочення, законну владу, владу експерта, референтну владу i iнформацiйну владу [11, с. 378–379] Влада реалізується в процесі органiзацiйних відносин шляхом iнформацiйної взаємодії. Наприклад, влада експерта існує за умов потреби в знаннях експерта і поінформованості, що експерт володіє відповідним знанням. Взаємини суб’єктів залежать вiд мотивації, яка визначається змістом повідомлень у процесі комунікації. Це зокрема пояснюється теорією чекань, що пояснює, яка iнформацiя впливає на рішення iндивiда щодо дій [12, с. 267].
Взаємини суб’єктів соцiально-економiчних систем характеризуються ступенем пiдпорядкованостi. У випадку рівноправних відносин ефективність взаємин залежить від зацiкавленостi сторін, у випадку підпорядкування одного суб'єкта іншому взаємини описуються теорією прийняття повноважень запропонованої фахівцем з управління Ч. Бернардом. Повноваження визначене як iнформацiя, на основі якої учасник органiзацiї направляє свої дії i визначає, що він буде або не буде робити в межах завдань органiзацiї. Якщо підлеглий не приймає повноважень вiд керівника, то передача повноважень не відбувається. [13, с. 311]. Це вiдповiдає висновку про те, що суть діалектичної взаємодії суб'єкта й об'єкта влади полягає в тому, що їх відносини, як i відносини двох будь-яких взаємодіючих компонентів, не належать однієї з взаємодіючих сторін. Вони характеризуються двостороннє спрямованим процесом [14].
Поняття влади при розгляді взаємин суб’єктів зв'язано з поняттям волі, з оцінкою значення волі для суб’єктів i їхніх взаємин. Значення волі суб’єктів соцiально-економiчних відносин визначається як вирішальне для розвитку й існування соцiально-економiчних систем. Обмеження добровільності, стають загрозою для всієї системи взаємин [15, с. 120]. Воля суб’єктів соцiально-економiчних відносин припускає вибір, що ґрунтується на змiстi iнформацiйного повідомлення при достатньої до нього довірі після оцінки його достовірності. Довіра визначає можливість використання повідомлення.
На поводження суб'єкта соцiально-економiчних відносин iнформацiя впливає в ступені, який залежить вiд ступеня довіри, тобто віри. Віра визначається як особливий стан психіки, що приводить до повного i беззастережного прийняття людиною iнформацiї.
Відносини мiж суб'єктами складаються в залежності вiд ступеня довіри один одному, вiд власної оцінки можливого поводження інших суб’єктів. Довіра у величезній частини відноситься до емоційної, тобто погано раціоналізуємій сфери людської психіки [16, с. 79, 90]
Довіра як морально-психологічний стан суб'єкта відносин здобуває особливу значимість у процесі розвитку, ускладнення соцiально-економiчної системи. Оцінка довіри з погляду ефективності економічних відносин полягає у наступному: довіра в усе більшому ступені впливає на динаміку економічних відносин. Економічна вага фактору довіри зростає. Зміцнення довіри мiж партнерами сприяє зниженню сукупних економічних витрат [17, с. 31].
Оцінка фактора довіри присутня в роботах вітчизняних i закордонних фахiвцiв маркетинг-менеджменту. Системи маркетингових каналів розглядаються як соцiальнi мережі [18, с. 214]. У соціальних мережах застосовуються соціальні інструменти, якими є особистiснi характеристики й iмiдж контактуючих осіб, створення атмосфери довіри i зобов'язання, особисті контакти, органiзацiйна культура i т. д. Без соціального iнструментарiю ефективність маркетингової дiяльностi визнається невиправдано обмеженої [19, с. 34]. Добрі відносини з зовнішнім середовищем i сприятлива суспільна думка є умовою досягнення максимуму реалiзацiї комерційних цілей [20, с. 49].
Умовами ефективності iнформацiйних систем на основі продуктивно-творчого потенціалу комунiкацiй є: дотримання принципів тезауруса, фасцінації i маєвтики; забезпечення волі вибору та довіри.
Список використаних джерел:
1. Багинский В. В. Организационные отношения: структура и функции (социально-философский анализ): дис. ... канд. филос. наук / В. В. Багинский // АМ Украины; Институт Философии. – К., 1993. – 128 с.
2. Schermerhorn Jr. John R. Management for productivity. New York: Jhon Wiley & sons, Inc. 1984.
3. Воронин А. А. Техника как коммуникационная стратегия / А. А. Воронин // Вопросы философии. – 1997. – N 5. – C. 96–105.
4. Юлдашева О. Маркетинг взаимодействия: философия и методология межфирменных коммуникаций / О. Юлдашева // Маркетинг. – 1999. – N 3. – С. 32–39.
5. Гурков И. Теория организаций / И. Гурков, Б. З. Мильнер // Вопросы экономики, 1998. N 11. – C. 152–154.
6. Джинчарадзе Н. Г. Iнформацiйна культура особи: формування та тенденцiї розвитку (соцiально-фiлософський аналiз): дис. ... докт. филос. наук / Н. Г. Джинчарадзе // Київський ун-т iм. Т. Шевченка. – К., 1997. – 425 с.
7. Кузнецов Н. А. Информационное взаимодействие как объект научного исследования (перспективы информатики) / Н. А. Кузнецов, Н. Л. Мусхелишвили, Ю. А. Шрейдер // Вопросы философии. – 1999. – N1. – С. 77–87.
8. Kotler P. Winning Through Value-Oriented Marketing, Senior Managers' Seminar, Marketing Institute of Singapore. 28 January 1994.
9. Crosier Keith Marketing Communicatios // Marketing Theory and Practice / edited by Michael J. Baker. – 3d ed. – London.: MACMILLAN PRESS LTD, 1995. – P. 216–249.
10. Дункан Джек У. Основополагающие идеи в менеджменте. Уроки основополжников ме не джмента и управленческой практики : пер. с англ. / Джек У. Дункан . – М.: Дело, 1996. – 272 с.
11. Donnelly, James H. Fundamentals of management / James H. Donnelly, Jr., James L. Gibson, John M. Ivancevich. – 9th ed. Chicago, Richard D. Irwin, Inc.
12. Hughes R. L. Leadership: Enhancing the lessons of experience / R. L. Hughes, R. C. Ginnett, G. J. Curphy. – Homewood, Illinois: Richard D. Irwin, Inc., 1993.
13. Мескон М. Х. Основы менеджмента: пер. с англ. / М. Х. Мескон, М. Альберт, Ф. Хе доури ; общ. ред. и вст. ст. Л. М. Евенко. – М.: Дело, 1992. – 702 с.
14. Байрачная Л. К. Власть: содержание, структура, функции (социально-философский анализ): дис. ... канд. филос. наук / Л. К. Байрачная // Харьковский политехнический институт . – Х ., 1992 . – 179 с.
15. Мильнер Б. З. Теория организаций (Курс лекций) / Б. З. Мильнер. – М.: ИНФРА-М, 1998 . – 336 с.
16. Зинченко В. П. Психология доверия / В. П. Зинченко // Вопросы философии .– 1998. – № 7 . – C. 76 –93 .
17. Мильнер Б. Фактор доверия при проведении экономических реформ / Б. Мильнер // Вопросы экономики. – 1998. – № 4. – C. 27 –38.
18. Ennis Sean Channel Management // Marketing Theory and Practice / Edited by Michael J. Baker. – 3d ed. – L.: MACMILLAN PRESS LTD, 1995. – P. 198–215.
19. Юлдашева О. Маркетинг взаимодействия: философия и методология межфирменных коммуникаций / О. Юлдашева // Маркетинг. – 1999. – № 3. – C. 32 –39.
20. Яновский А. «Паблик рилейшнлз» как средство обеспечения экономического благопо лучия предприятия / А. Яновский // Маркетинг . – 1998. – № 2. – C. 48 –56.