Качуровський С. В.
Вінницький національний аграрний університет, Україна
ПРОЕКТУВАННЯ ТА СТАНДАРТИЗАЦІЯ СКЛАДСЬКОГО ТЕХНОЛОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ АПК
Ціллю проектування складського процесу на підприємстві АПК є формування інформаційної моделі, що виконує вимоги виробництва у відповідності до характеристик технологічного процесу.
Послідовність моделювання складського технологічного процесу підпорядковується тій же логіці, що й моделювання будь якої логістичної системи.Формується ціль створення складу, тобто визначаються функції складу, що ґрунтуються на створенні складу на даній ділянці ланцюгу товароруху. Визначаються вимоги, яким має відповідати складський процес. Розробляються моделі складського технологічного процесу. Виконуються розрахунки, що дозволяють обрати варіант, який забезпечить виконання встановлених задач при мінімальних витратах технічних, фінансових та трудових ресурсів. Розробляються внутрішні нормативні документи, що перетворюють обрані моделі в правила, за якими буде працювати склад, та весь персонал складу.
Правильно організований технологічний процес роботи складу повинен забезпечувати: чітке і своєчасне проведення кількісного і якісного приймання товарів; ефективне використання засобів механізації навантажувально-розвантажувальних транспортно-складських робіт; раціональне складування товарів, що забезпечує максимальне використання складських об'ємів і площ, а також збереження товарів і інших матеріальних цінностей; раціональну організацію складських операцій з вибору товарів із місць зберігання, комплектуванню і підготовці їх до відвантаження; чітку роботу експедиції і організацію централізованої доставки товарів споживачам; послідовне і ритмічне виконання складських операцій, що сприяє планомірному завантаженню працівників складу, і створення сприятливих умов праці.
До основних показників, за допомогою яких можна оцінити раціональність технологічного процесу на складі, відносять: швидкість складського процесу, збереження споживчих властивостей товарів економічність затрат. На рівні складу ці показники виражаються в параметрах утримання переробки одиниці вантажів. Проте оптимізувати цей показник можна лише у рамках оптимізації усієї системи руху товару, оскільки з точки зору логістики ефективність технологічного процесу у будь-якій ланці логістичного ланцюга визначається рівнем сукупних витрат на просування матеріального потоку по усьому ланцюгу.
Умовою виконання вимог і досягнення показників є дотримання принципів організації матеріальних потоків на складі: пропорційність; паралельність; безперервність; ритмічність; прямоточність; потоковість.
Пропорціональність процесу означає, що усі його частини, операції, пов'язані між собою, мають бути пропорційними, тобто відповідати одна одній по продуктивності, пропускній спроможності або швидкості. Порушення цього принципу створює умови для виникнення вузьких місць, зупинок і перебоїв в роботі.Відповідно до цього принципу плануються пропорційні витрати праці в одиницю часу на різних ділянках.
Паралельність технологічного процесу на складі вказує на одночасне виконання окремих операцій на всіх стадіях процесу. Розділення і кооперація праці робітників складу, розставляння устаткування, робляться у відповідності з основними стадіями технологічного процесу. Паралельне виконання робіт сприяє скороченню циклу робіт, підвищенню рівня завантаження робітників і ефективності їх праці. Принцип паралельності організації процесу реалізується в більшій мірі на великих складах з інтенсивними потоками товарів.
Усунення або скорочення всякого роду перерв в технологічному процесі називається безперервністю технологічного процесу. Безперервність складського процесу забезпечується організаційними заходами, наприклад змінною роботою експедиції.
При ритмічності потоки можуть бути рівномірними і наростаючими. Ритмічність є передумовою постійності у витратах енергії, часу, праці впродовж робочого дня. Вона зумовлює належний режим праці і відпочинку працівників, а також завантаження механізмів. Відсутність ритмічності часто залежить не лише від роботи самого складу, але і від зовнішніх чинників: нерівномірності доставки вантажів, транспортних засобів.
Прямоточність означає максимальне випрямлення технологічних маршрутів руху товарів як в горизонтальному, так і у вертикальному напрямах. Прямоточність забезпечує скорочення трудових витрат.
Потоковість – взаємозв'язок усіх операцій технологічного циклу і підпорядкування їх єдиному розрахунковому ритму. Виконання кожної попередньої операції є одночасно підготовкою до наступної. Розміщення робочих місць (зон), устаткування і необхідних інструментів робиться відповідно до послідовності технологічного процесу, спрямованістю і швидкістю переміщення матеріального потоку.
Передача предметів праці з однієї операції на іншу здійснюється з мінімальними перервами за допомогою спеціальних транспортних засобів. Потокові методи на складах пов'язані із застосуванням конвеєрних систем. Вони виключають циклічність рухів і зустрічних потоків, характерні для одиничних методів організації процесу.
Вище перераховані вимоги, яким повинен відповідати технологічний процес будь-якого складу. Іншим джерелом вимог до складів є пов'язані із складом служби компанії. Проектуючи складський процес, необхідно встановити, чого чекають від складу служби постачання і збуту, служба транспорту, а також, можливо, інші, тісно пов'язані із складом служби сільськогосподарського підприємства. Ці вимоги мають бути враховані при проектуванні складського технологічного процесу.