Д. політ. н. Дунаєва Л. М., к. психол. н. Кременчуцька М. К., к. політ. н. Нікогосян О. О.

Одеський національний університет імені І. І.Мечникова, Україна

ДОСВІД ОНУ ІМЕНІ І. І. МЕЧНИКОВА ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У СИСТЕМУ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ

В Інституті інноваційної та післядипломної освіти Одеського національного університету імені І.І.Мечникова вже шість років діє Центр безперервної освіти. Центр виконує функції регіонального навчального і науково-методичного центру підвищення кваліфікації, професійної перепідготовки та освіти дорослих.

Основними завданнями Центру є участь у реалізації державної освітньої політики шляхом підвищення кваліфікації та стажування вчителів і викладачів вищої школи, укладання з державними підприємствами, установами й організаціями договорів та організації різних форм короткотривалої професійної перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців різних галузей; організації довготривалих курсів підвищення кваліфікації з метою отримання додаткових спеціалізацій слухачів на базі освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр».

Центр організовує і проводить наукові та науково-практичні конференції, семінари, тренінги, практикуми, у тому числі із застосуванням новітніх методів та засобів навчання; бере участь у наукових, освітніх проектах та заходах (відомчих, міжвідомчих та міжнародних); співпрацює у галузі підвищення кваліфікації з навчальними закладами України та зарубіжних країн; реалізує проекти і програми міжвузівського співробітництва.

Відповідно до основних завдань своєї діяльності Центр співпрацює та надає методично-консультаційну допомогу місцевим органам державної виконавчої влади та органам місцевого самоврядування з питань підвищення кваліфікації та професійної освіти дорослих, виконуючи регулятивну, організаційну, координуючу, аналітичну, контролюючу функції, а саме: визначає зміст підвищення кваліфікації, стажування та професійної перепідготовки відповідно до потреб замовника та відповідно до державних стандартів освіти; визначає форми, засоби та види організації підвищення кваліфікації та курсів професійної перепідготовки; розробляє та створює систему навчально-методичного забезпечення для усіх видів та форм підвищення кваліфікації вчителів та викладачів вищої школи, фахівців різних галузей економіки; впроваджує та супроводжує програмно-інформаційні комплекси з дистанційного навчання за навчальними програмами Центру; розробляє та створює систему навчально-методичного забезпечення для усіх видів та форм підвищення кваліфікації вчителів та викладачів вищої школи.

Виключної актуальності в останні роки набуває проблема організації навчання дорослих та осіб пенсійного віку, підтримка їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, надання спеціалізації, підвищення кваліфікації за спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності.

За ці роки Центром було перепідготовлено понад 350 фахівців, майже 300 особам було видано свідоцтва про підвищення кваліфікації встановленого зразка. Особливо важливою робота Центру стала зараз із прийняттям Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року, який надав можливість українцям у віці від 45-ти років, які мають страховий стаж не менше 15 років, отримати право на прискорене навчання новій професії або підвищення кваліфікації.

Зараз в рамках роботи Центру безперервної освіти розробляється модель і концепція психолого-педагогічного супроводу освітньої діяльності в університетах третього покоління. Розглядаються можливості підготовки фахівців в галузі андрагогіки та геронтопсихології, розробляються та впроваджуються освітні та соціально-адаптивні програми для осіб третього віку.

У контексті заявленої проблеми, мова йде про зміст безперервної освіти як освіти протягом усього життя, що гранично розсуває межі цього поняття, оскільки до нього в такій постановці можна віднести і процес навчання молоді, і різні форми навчання осіб пенсійного віку. Це варіативна система надання освітніх послуг, що дозволяє індивіду скористатися ними у відповідності за своїми особистісними потребами та запитами у різні періоди життя.

Створення такої освітньої системи націлене на вирішення багатьох соціальних та економічних проблем, а також об'єктивно сприятиме продовженню активного життя літніх людей, пенсіонерів і осіб похилого віку. Одним з найважливіших елементів пропонованої освітньої системи має стати забезпечення літнім людям нових можливостей докласти свої сили і знову опинитися затребуваними на ринку праці. Так, комп'ютерні технології, які істотно змінили характер праці, можуть зробити пенсіонерів важливим сегментом системи трудових відносин. Значна маса працездатних пенсіонерів-надомників може бути залучена у виробничий процес, що позначиться на їхньому економічному становищі і самовідчутті. Проте, цьому повинен передувати процес перекваліфікації та перепідготовки, включаючи елементи психологічної освіти.

Слід звернути увагу на те, що у територіальних центрах праці та соціального захисту, як правило, працюють викладачі тієї ж вікової групи. У Центрі безперервної освіти при Одеському національному університеті працює саме молодь (асистенти, бакалаври та магістри), яка є провідником тієї культури, що відсутня в досвіді осіб похилого віку, тому саме молоді люди стають експертами в питаннях соціальних очікувань та існування літніх людей в технологічному світі. Поява в стінах вищої школи літніх людей буде для них важливим чинником ресоціалізації, залучення до суспільного життя, стимулом для спілкування, поліпшення загального життєвого настрою, підвищення рівня індивідуального здоров'я.