Д. т. н. Бондаренко В. І., к. т. н. Почепов В. М., Лапко В. В.

ДВНЗ «Національний гірничий університет», м. Дніпропетровськ, Україна

ПІДГОТОВКА ГІРНИЧИХ ІНЖЕНЕРІВ В СУЧАСНИХ УМОВАХ РИНКУ ПРАЦІ

Кафедра підземної розробки родовищ Державного ВНЗ «Національний гірничий університет» більше 110 років веде підготовку фахівців для гірничодобувної галузі. Випускники кафедри плідно працюють на провідних гірничих підприємствах України й обіймають будь-які інженерні посади – від гірничого майстра до директора шахти. За цей період склалися певні традиції у підготовці гірничих інженерів. Але на теперішній час у зв’язку зі зміною форм власності гірничих підприємств, сучасним станом економіки, прагненням України до євроінтеграції, з’явилася потреба у підготовці фахівців, які необмежені набуттям знань тільки гірничої справи та розвитком у них конкретних інженерних навичок.

Це ставить перед кафедрою завдання – підготовку фахівців, що володіють сучасними інформаційними технологіями, основами менеджменту у виробничий сфері, маркетингу інноваційної продукції, розумінням професійної іноземної мови. Сучасні гірничі інженери, які очолюють або займають певні посади у службах та на дільницях гірничого підприємства, повинні володіти сучасними навичками керування гірничим підприємством та спеціальною поглибленою підготовкою з використанням тісної інтеграції наукової та інноваційної діяльності.

Для вирішення цього питання колектив кафедри працює за трьома основними напрямками підготовки висококваліфікованих фахівців.

Перший – розширення спеціалізацій навчання студентів при підготовці майбутніх гірничих інженерів.

Кафедра веде підготовку майбутніх фахівців з напряму підготовки 0503 «Розробка корисних копалин» за спеціальністю 7.05030101, 8.05030101 «Розробка родовищ та видобування корисних копалин (підземним способом)» і за 6 спеціалізаціями.

• Підземна розробка пластових родовищ.

Об'єкт діяльності фахівців – геологічне середовище, техніка і технології підземного видобутку корисних копалин пластових родовищ.

Професійні функції фахівців – оперативно-виробниче управління гірничим підприємством, проектування технологічних систем гірничого виробництва, розрахунково-аналітичне забезпечення виробничих рішень, інженерно-технічне забезпечення видобутку корисних копалин підземним способом.

• Підземна розробка рудних родовищ.

Об'єкт діяльності фахівців – геологічне середовище, техніка і технології підземного видобутку корисних копалин рудних родовищ.

Професійні функції фахівців – оперативно-виробниче управління гірничорудним підприємством, проектування технологічних систем виробництва, розрахунково-аналітичне забезпечення виробничих рішень, інженерно-технічне забезпечення видобутку рудних копалин підземним способом.

• Проектування шахт та підземних споруд.

Об'єкт діяльності фахівців – процеси проектування, застосування та експлуатації технологій підземного видобутку корисних копалин.

Професійні функції фахівців – проектування будівництва нових, реконструкції та технічного переозброєння вугільних підприємств, локальних комплексів для діючих підприємств із метою їх модернізації, підтримки видобутку вугілля, підвищення безпеки робіт і поліпшення умов праці, підвищення ефективності виробництва, зниження негативного впливу на навколишнє середовище.

• Підземна розробка родовищ з поглибленим вивченням інформаційних технологій.

Об'єкт діяльності фахівців – процеси проектування, застосування та експлуатації технологій підземного видобутку корисних копалин.

Професійні функції фахівців – комп'ютерне проектування технологій видобутку твердих корисних копалин підземним способом та планування розвитку гірничих робіт, розрахунково-аналітичне забезпечення виробничих рішень з використанням комп'ютерного моделювання та графіки.

• Розробка родовищ корисних копалин з поглибленим вивченням професійної англійської мови.

Гірничі інженери зі знанням загальної та професійної англійської мови завжди конкурентоспроможні на світовому ринку праці.

Можливості:

– навчання і стажування в провідних ВНЗ гірничого профілю країн Європейського Союзу, північної Америки та Австралії;

– отримання диплома міжнародного зразку;

– працевлаштування на гірничих підприємствах Європи та світу.

• Розробка родовищ корисних копалин з поглибленим

вивченням менеджменту у виробничій сфері.

Об'єкт діяльності фахівців – гірничодобувні підприємства, бізнес-структури гірничих виробництв.

Професійні функції фахівців – планування, організація, мотивація, комунікації, керування, процеси розробки й прийняття рішень, контроль гірничодобувного виробництва.

Другий – підготовка висококваліфікованих кадрів на замовлення гірничих підприємств, з метою оволодіння навиками майбутнього фахівця для конкретного замовника та подальшого працевлаштування студентів.

Так уже на протязі 3-х років кафедрою проводиться підготовка гірничих інженерів для роботи на вугільних шахтах ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Починаючи з 4-го курсу, студенти проходять конкурсний відбір та співбесіду з провідними керівниками компанії, в результаті чого укладається договір на підготовку спеціалістів. Цей договір надає можливість студентам отримувати додаткову стипендію й мати гарантоване працевлаштування після закінчення університету. Навчання проводиться за індивідуальними програмами підготовки, які обговорюються та узгоджуються з керівництвом ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». В результаті студенти виконують та захищають дипломні проекти реального характеру. Розглянуті в них технологічні та технічні рішення впроваджуються на шахтах компанії.

Третій – підготовка спеціалістів і магістрів кафедри для навчання за кордоном, участь студентів у програмі «Подвійний диплом».

У 2012/2013 навчальному році чотири студенти кафедри беруть участь у міжнародній магістерській програмі спільно з Монтан-Університетом (Австрія) та ТУ«Фрайберзька гірнича академія» (Німеччина) за форматом Міжнародного університету ресурсів IUR, що дасть їм можливість отримати диплом про вищу освіту Державного ВНЗ«Національний гірничий університет» та диплом європейського зразку.

Підводячи підсумки, відзначимо, що для впровадження якісної підготовки гірничих інженерів потрібні скоординовані дії кафедри з підприємствами-роботодавцями та подальший розвиток взаємовідносин із закордонними установами та підприємствами.