Ільїнський В. В., Нестерова О. Ю.

ДВНЗ «Національний гірничий університет», м. Дніпропетровськ, Україна

ІНФОРМАЦІЙНА КУЛЬТУРА СУЧАСНОГО ФАХІВЦЯ В КОНТЕКСТІ КОМПЕТЕНТІСНОГО ПІДХОДУ

Сучасна особистість, зокрема студент вищого навчального закладу, постійно стикається зі значними масивами різноманітної інформації. Тому серед важливих завдань системи освіти дослідники визначають завдання формування і розвитку компетенцій, що визначають якість роботи з інформацією, – інформаційних компетенцій, які у поєднанні з інформаційними цінностями розглядаються як інформаційна культура. Слід зазначити, що інформаційна культура стає невід’ємною складовою життя сучасної особистості, зокрема фахівця у певній галузі знань. Адже вона пов’язує між собою і визначає такі аспекти діяльності людини, як соціальна активність, приватне життя, професійна діяльність.

Питання визначення переліку релевантних знань, умінь, навичок та компетенцій, які формують основу інформаційної культури сучасної особистості, є певним чином унікальним для кожного суспільства, адже вони формуються під впливом фактів та явищ, характерних для суспільства, що розглядається.

Проблема дослідження інформаційної культури насамперед потребує уточнення термінології. Так, українські та російські науковці переважно користуються терміном «інформаційна культура», натомість вчені далекого зарубіжжя пропонують термін «інформаційна грамотність».

При реалізації концепції інформаційної культури для вирішення актуальних завдань сучасної вищої освіти на рівні проектування змісту освіти та змісту навчання доцільно визначати інформаційну культуру як систему якостей фахівця, що конкретизується компетенціями, які є передумовою успішності виконання фахівцем професійних функцій.

При характеристиці цих компетенцій слід спиратися на надбання зарубіжних дослідників, якими розроблено систему стандартів інформаційної грамотності. Так, беручи до уваги стандарти інформаційної грамотності, розроблені зарубіжними науковцями [1; 2], під інформаційними компетенціями ми розуміємо здатність застосовувати у своїй діяльності такі уміння:

1) розпізнавати інформаційні потреби;

2) знаходити та оцінювати інформацію;

3) зберігати та відтворювати інформацію;

4) ефективно використовувати інформацію;

5) користуватися інформацією для створення та передавання знань;

6) розуміти економічні, правові та соціальні аспекти, пов’язані з використанням інформації, отримувати доступ та використовувати інформацію з дотриманням етичних та правових норм.

Формування і розвиток названих умінь та навичок має спиратися на сучасні освітні концепції, проте з урахування специфіки навчального матеріалу. За допомогою табл. 1 розглянемо найефективніші, на думку австралійських дослідниць К. Брюс, С. Едвардс, М. Люптон [3] схеми розвитку інформаційної грамотності в умовах системи освіти.

Таблиця 1. Порівняльна характеристика схем розвитку

 інформаційної грамотності (за К. Брюс, С. Едвардс, М. Люптон)

№ п/п

Назва схеми

Ключова особливість

1.

Змістовна

Увага до того, що той, хто навчається, має знати у галузі інформаційної грамотності

2.

Компетентісна

Увага до того, що той, хто навчається, повинен уміти робити, та яким має бути рівень компетенції

3.

Навчання навчатися

Допомога в отриманні знань, навчання розвиває професійне мислення

4.

Особистої важливості

Актуалізація ролі інформаційної грамотності для особистості на власному досвіді

5.

Соціального впливу

Актуалізація ролі інформаційної грамотності для суспільства, її зв’язку з суспільними проблемами

6.

Спорідненості

Актуалізація зв’язків інформаційної грамотності з явищами навколишнього світу

Як бачимо, усі розглянуті схеми, окремо чи у поєднанні, можуть бути використані при вирішенні проблеми розвитку і формування інформаційної культури в умовах підготовки фахівців. Проте, найзначнішим потенціалом у зв’язку з тенденціями сучасної системи освіти в Україні має компетентісна схема, за термінологією українських науковців – компетентісний підхід.

Список використаних джерел:

1. Association of Libraries of Czech Universities (2007). Information Literacy Standards of a University Student, [online]. – Praha: Working group IVIG ALCU CR. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.knihovny.cvut.cz/ivig/standardy-student.html

2. Australian and New Zealand Information Literacy Framework principles, standards and practice. Second edition [Електронний ресурс] / Editor Alan Bundy // Adelaide Australian and New Zealand Institute forInformation Literacy. – Режим доступу: http://www.anziil.org/ index.htm

3. Bruce C. Six Frames for Information literacy Education [Електронний ресурс] / C. Bruce, S. Edwards, M. Lupton. – 2006. – Vol 5. – January. – Режим доступу: http://www.ics.heacademy.ac.uk/ italics/vol5-1/pdf/sixframes_final%20_1_.pdf