Д. т. н. Прокопенко В. І.

ДВНЗ «Національний гірничий університет», м. Дніпропетровськ, Україна

ДЕЯКІ АСПЕКТИ ПОЛІПШЕННЯ ЯКОСТІ АТЕСТАЦІЇ ВИПУСКНИКІВ УНІВЕРСИТЕТУ

Сучасна освіта розширює обрії життя, надихає і створює можливості особистісного розвитку людини. Тому рівень її освіти, є надзвичайно складним і відповідальним завданням кожного. На сьогодні саме Державний ВНЗ «Національний гірничий університет» надає технічну й економічну освіту на рівні, який відносить його до провідних ВНЗ країни і розкриває перед випускниками багато можливостей для професійного становлення.

Державнаатестація випускників у гірничому університеті здійснюється відповідно до чинних нормативних актів МОН України. Випуск фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня (ОКР) бакалавра у 2012 році склав 3207 осіб. Оцінки «відмінно» та «добре» на державному екзамені одержало 75,8% випускників, видано дипломів з відзнакою 8% (у 2011 р. – 7,5%). Випускниками ОКР спеціаліста захищено 2136 дипломних проектів і робіт (збільшення – 11%), на «відмінно» і «добре» оцінено 86,8% кваліфікаційних робіт.

Обсяг випуску магістрів швидко росте. Якщо в 2002 році цей обсяг по університету становив 82 магістра, то в 2012 році було випущено 677 магістрів. На «відмінно» й «добре» оцінено 92,7% кваліфікаційних робіт (зниження – 3%). Частка дипломів спеціалістів і магістрів «з відзнакою» – 13.7% від загального обсягу випуску (у 2011 р. – 10,8%). Однак не може влаштовувати значна кількість оцінок «задовільно» при складанні випускного іспит: у цілому по факультетах денної форми навчання у бакалаврів – більш 20%, у спеціалістів – 13%. Цей іспит, нехай не повною мірою, проте визначає рівень підготовки випускників до професійної діяльності. Продовжили навчання в аспірантурі 33 магістри і спеціалісти, 38 випускників прийнято на роботу в університеті. Роль факультетів у підготовці магістрів за денною формою навчання можна оцінити за даними, що приведені на рис. 1. Протягом 2009–2012 рр. якість підготовки спеціалістів за результатами захисту дипломних робіт істотно не змінилася (рис. 2).

Кафедри, факультети, університет, у цілому, приділяютьзначні зусилля, час і досвід, щоб не допустити зниження якості навчального процесу й рівня підготовки кадрів. Із цією метою проводиться багато додаткових заходів, але і викладачі, і кафедри в цілому вимогливість до оцінювання знань студентів намагаються не знижувати. Як і раніше залишається значним число відрахованих студентів.

За оцінками голів Державних екзаменаційних комісій із захисту дипломних робіт, випускаючі кафедри університету здійснюють підготовку фахівців, які, в основному, відповідають сучасним вимогам ринку праці. Деякі дипломні роботи містять вирішення науково-практичних питань, що мають актуальне значення для міста Дніпропетровськ та області. Випускник кафедри аерології та охорони праці Є. В. Кулік виконав роботу на тему «Дослідження та оптимізація параметрів системи дегазації при подальшому розвитку гірничих робіт на шахті «Добропольська»«, спеціаліст-випускник кафедри маркшейдерії Г. А. Погребняк виконав «Проект мір з охорони при підробці лінії електропостачання лавого пласта шахти ім. О. Г. Сташкова», студент І. Б. Бень (по кафедрі геоінформаційних систем) виконав магістерську роботу «Оцінка можливостей прогнозування епідемії грипу в Україні за даними Interne-сервісів», студент В. А. Боздров по кафедрі автоматизації і комп’ютерних систем у роботі ОКР спеціаліста виконав проект «Автоматизація процесу зневоднення концентрату з детальною розробкою системи автоматичного управління процесом фільтрування», магістр Є. І. Єфіменко по кафедрі економічного аналізу та фінансів виконав кваліфікаційну роботу «Підвищення прибутковості комерційних банків на базі впровадження нових кредитних продуктів».

Рис. 1. Обсяги випуску магістрів факультетами денної форми навчання

Рис. 1. Обсяги випуску магістрів факультетами денної форми навчання

Рис. 2. Результати захисту кваліфікаційних робіт спеціалістами

Рис. 2. Результати захисту кваліфікаційних робіт спеціалістами

Наведений перелік ще може бути доповнений багатьма дипломними роботами випускників НГУ, що заслуговують на увагу для життєзабезпечення адміністративних установ, промислових підприємств та комерційних організацій Дніпропетровського регіону. Один з найстаріших ВНЗ України Національний гірничий університет випускає кваліфікованих фахівців, які на практиці підтверджують набуті знання та навички для вирішення завдань за своєю спеціальністю. Аналіз методичного забезпечення процесу дипломування, що мають випускаючі кафедри, змісту та якості оформлення дипломних робіт, результатів їх захисту на засіданні ДЕК дозволили автору доповіді визначити деякі аспекти поліпшення якості державної атестації випускників університету. Ці аспекти полягають у наступному.

По-перше, тепер випускаючі кафедри вважають за необхідне здійснювати державну атестацію бакалаврів на підставі підготовки й захисту випускниками дипломної роботи. Певна частина випуску бакалаврів по закінченні цього етапу навчання може приступити до практичної діяльності та для працевлаштування їм буде потрібен диплом, який свідчитиме про отриманий рівень кваліфікації. Це викликає необхідність більш відповідального визначення змісту і структури індивідуального завдання на виконання кваліфікаційних робіт бакалаврів згідно з професійними задачами та уміннями випускників, що встановлені в освітньо-кваліфікаційних характеристиках. Методичні вказівки, що підготовлені кафедрами до виконання цих робіт, мають бути скореговані відповідно до вимог сучасних стандартів МОН України та скороченого часу дипломування.

По-друге, в деяких кваліфікаційних роботах магістрів технічне завдання складено за формою завдання спеціаліста, що не відображає особливостей наукового змісту магістерської роботи. Саме, з урахуванням цих особливостей має бути сформульоване індивідуальне завдання на виконання магістерської роботи. Слід мати на увазі, що дослідження за темою магістерської роботи мають бути спрямовані на встановлення загальнонаукових результатів, що можуть бути перевірені на конкретному прикладі, а не навпаки. Вступна частина багатьох робіт не містить рубрик загальної характеристики (актуальність, мета, завдання, методи дослідження, наукова новизна результатів тощо). Це свідчить про різний рівень дотримання випускаючими кафедрами Стандарту вищої освіти НГУ.

По-третє, при виконанні дипломної роботи студенти недостатньо вивчають результати наукових досліджень та досвід діяльності підприємств. Оформлення пояснювальних записок та демонстраційного матеріалу потребують повного дотримання державних стандартів. Ураховуючи можливість якісної презентації та захисту проектних і наукових результатів, яку надають комп’ютерні технології, демонстраційний матеріал має відображати творчий підхід автора до вирішення проектної або наукової задачі та, загалом, отриманих результатів, які подані на здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівня підготовки.

По-четверте, випускаючі кафедри недостатньо практикують попередній захист дипломних робіт, передусім, студентами, що не продемонстрували належного творчого ставлення до підготовки цих робіт. Деякі кафедри для спеціальностей, за якими здійснюється випуск фахівців, на своїх сайтах не мають достатнього методичного забезпечення щодо вказівок, вимог та рекомендацій з підготовки та захисту кваліфікаційних робіт.

По-п’яте, слід читко визначатирізницю між магістерськими науковими та проектними роботами спеціалістів, до того ж вони мають захищатися в різних державних комісіях. Випускаючі кафедри не виявляють достатньої наполегливості щодо публікації усіма магістрами результатів досліджень в наукових виданнях. Треба стимулювати апробацію результатів магістерських робіт на конференціях, олімпіадах, конкурсах науково-дослідницьких робіт.

Питання державної атестації випускників університету – одне з важливіших питань організації навчального процесу, оскільки результати атестації у цілому відображають результати викладацької роботи з бакалаврами протягом чотирьох років, а з фахівцями й магістрами – ще один – два роки.