К. ф.-м. н. Галочкіна О. О.

Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

ВЕБ-ТЕХНОЛОГІЇ ЯК ЗАСІБ МОДЕРНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ У ВНЗ

В умовах інформатизації освіти величезне значення приділяється інформаційно-комунікативній компетентності спеціалістів у всіх життєвих сферах. Світова практика підтверджує можливість покращення освіти на основі використання методів і засобів інформаційних комп’ютерних технологій. Інформаційні технології в освітньому процесі суттєво впливають на формування сучасної картини світу [1].

Використання інформаційних технологій в освітньому процесі є актуальним, оскільки обумовлене соціальною потребою в підвищенні якості освіти і практичною необхідністю використання комп’ютерних технологій у вищих навчальних закладах України. Модернізація навчального процесу потребує переходу від пасивних лекційних способів отримання навчального матеріалу, до активних форм занять, організації самостійної діяльності студентів, що дозволить планувати діяльність студентів у різних умовах, формувати професійні якості успішних громадян інформаційного суспільства. Досягненню наведених цілей може сприяти впровадження в навчальний процес нових засобів навчання, які засновані на використанні соціальних сервісів технології Веб 2.0.

У сучасній системі освіти соціальні сервіси ще не знайшли широкого застосування, оскільки впровадження їх в освітній процес вимагає переосмислення вимог як до методів і форм організації навчання, так і до ролі викладача, його професійної підготовки. Тому основною метою даної роботи є визначення напрямів використання соціальних сервісів у навчально-педагогічній діяльності ВНЗ.

Сучасні соціальні сервіси Веб 2.0 стали каталізатором революційних змін у способах взаємодії людей з глобальною мережею Інтернет. Завдяки інструментарію Веб 2.0 кожен має можливість стати творцем, а не пасивним споживачем інформації у Веб [2]. Активне включення в навчальний процес таких інструментів соціального програмного забезпечення Веб 2.0, як блоги, вікі, спільноти, підкасти та mLearning, надає велику свободу і студентам, і викладачам, що дозволяє першим значно розширити можливості самостійних занять, а іншим – застосовувати більш творчі підходи до навчання.

Технології Веб 2.0 відкривають необмежені горизонти для застосування їх у педагогічній діяльності, а саме [3]:

· використання відкритих, безкоштовних і вільних електронних ресурсів;

· самостійне створення мережевого навчального змісту;

· освоєння інформаційних концепцій, знань і навичок;

· управління та спостереження за діяльністю учасників мережевої спільноти, та ін.

Зокрема, блоги можуть використовуватися, як засіб спілкування студентів з приводу розкладу, тем контрольних робіт та домашніх завдань. Більш глибокі навчальні цілі переслідують блоги, які викладачі ведуть для додаткового обговорення тем курсу, стимулюючи студентів на самостійний аналіз отриманої інформації. У таких блогахвикладачі можуть формулювати питання і завдання для студентів, а також давати посилання на додаткові матеріали та ресурси по темі. Блог може стати хорошим доповненням до основного курсу як засіб організації процесу вивчення курсу. Прикладами використання блогів для організації спільної роботи можуть служити «Живойжурнал» (http://www.livejournal.ru), «Живой Интернет» (http://www.liveinternet.ru), «Blogger» (http://www.blogger.com).

Вікі (http://ru.wikipedia.org) може використовуватися як засіб накопичення знань по певній темі в процесі колективної роботи над нею. Наприклад, по завершенні деякого курсу студенти застосовують отримані знання на практиці і за допомогою вікі-ресурсу збирають нові ідеї, опис цікавих рішень, що мають відношення до курсу.Вікі – хороший інструмент для спільної роботи над навчальними проектами або, знову ж таки, групового обговорення питань курсу з можливістю давати посилання на додаткові матеріали.

Використання мережевих спільнот призводить до вільного розповсюдження навчальних матеріалів, у результаті чого в мережевому доступі виявляється величезна кількість матеріалів, які можна використовувати в навчальних цілях.

Підкасти («Audacity» – http://audacity.sourceforge.net, «PodOmatic» – http://www.podomatic.com) можуть використовуватися викладачами для розповсюдження серед студентів аудіо- і відеозаписів курсів або коментарів за навчальною програмою. Часто практикується й створення підкастів самими студентами, що дозволяє їм не тільки формувати аудиторію для обговорення навчальних завдань, але й розвивати свої навички підкастингу.

mLearning – термін для позначення доступу до навчального контенту звідусіль і в будь-який час за допомогою мобільних пристроїв із виходом в Інтернет.

Таким чином, використовуючи технології Веб 2.0 в освітньому процесі ВУЗу, студенти зможуть створювати свої персональні центри навчання. Блог або вікі може стане кореневим вузлом такого центру, а підписка на підкасти, додаткові посилання на важливі ресурси сформують все необхідне інформаційне наповнення, причому це буде робитися з точки зору інтересів самого студента.

Крім того, за допомогою цих інструментів у студентів з’являється можливість формувати персональні портфоліо досягнень у навчанні і дослідженнях, представляючи їх в електронному вигляді для обговорення і коментарів спільноті своїх однокурсників і викладачів.

Список використаних джерел:

1. Шахіна І. Ю. Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі / І. Ю. Шахіна // Інформаційно-комунікаційні технології в сучасній освіті: досвід, проблеми, перспективи: зб. наук. праць. – Львів, 2012. – С. 139–142.

2. Сервіси Web 2.0 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rcde.g-sv.ru/ content/node/8.

3. Використання соціального сервісу Google [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.incore.me/internet-texnologii/ispolzovanie-socialnogo-servisa-google.