К. е. н. Піддубна О. О., Субора Д. С.

ОКВНЗ «Інститут підприємництва «Стратегія», м. Жовті Води, Україна

АВТОМАТИЗАЦІЯ ОБЛІКУ НАУКОВОЇ РОБОТИ У ВИЩОМУ НАВЧАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ

На сьогоднішній день загострюються проблеми якості освіти у зв’язку з швидким збільшенням обсягів людських знань і постійним ускладненням соціальних та технологічних процесів. Якісний рівень освіти забезпечується за допомогою впровадження відповідних механізмів, що відображають стан освіти та її складових на всіх етапах освітнього процесу. Але перш за все рівень знань спеціалістів залежить від кваліфікаційного рівня викладачів.

В Україні проблема якості освіти та надання якісних освітніх послуг проголошена національним пріоритетом і передумовою національної безпеки держави, додержання міжнародних норм та вимог законодавства України щодо реалізації права громадян на освіту. Актуальним завданням стало забезпечення доступності здобуття якісної освіти протягом життя для всіх громадян. Забезпечення якісної освіти вимагає від вищих навчальних закладів першочергову увагу приділяти кадровому забезпеченню підготовки бакалаврів, спеціалістів, магістрів.

При обчисленні показників кадрового забезпечення та підготовки кадрів необхідними є знання про структуру, а також кількісні та якісні характеристики педагогічного навантаження науково-педагогічних працівників. Значну частину навантаження науково-педагогічних працівників (НПП) вищого навчального закладу складає наукова робота. В зв’язку з вищезазначеним виникає проблема обліку наукової роботи науково-педагогічних працівників. В даній статті таку проблему пропонується розв’язати за допомогою програмного продукту, створеного в середовищі Microsoft Office Access, як розширення функціональних можливостей системи управління базами даних відділу кадрів вищого навчального закладу.

Процес проектування бази даних, що входить до загального життєвого циклу застосування, який використовує бази даних реляційного типу, охоплює основні етапи проектування баз даних, а саме: побудова інфологічної та даталогічної моделей. Етап інфологічного моделювання можна поділити на два: концептуальне та логічне. Концептуальне проектування – створення концептуального подання бази даних, що передбачає визначення типів найважливіших сутностей і зв'язків, що існують між ними, і атрибутів. Логічне проектування – перетворення концептуального уявлення в логічну структуру бази даних, включаючи проектування взаємозв'язків. Результат такого проектування для обліку наукової роботи НПП обласного комунального вищого навчального закладу «Інституту Підприємництва «Стратегія» представлено на рис. 1.

Програма розрахована на користувачів, які не мають особливих навиків роботи з програмою MS Access. Для зручного користування було створено форми, які допомагають робітникам відділу кадрів аналізувати, знаходити, редагувати і видаляти потрібну для них інформацію, за допомогою кнопок.

Після відкриття програми автоматично відкривається головна форма. Тут знаходяться кнопки, які допомагають користувачеві вирішувати поставленні завдання. Крім того, є можливість переглянути інформацію з трьох головних таблиць, на яких будується дана програма. Це «Загальні відомості», «СКК (список кадрів кафедри)» і «Публікації». Інформація, яка міститься в цих таблицях, вказана на рис. 1. Так, натискаючи на відповідну кнопку користувач може переглянути відомості про викладачів, які його цікавлять. Також в головній формі можна знайти кнопки, що закривають дану програму і закривають форму для подальшого редагування і зміни функцій програми, яка була створена.

Кожна відкрита таблиця представляє собою нову форму, в якій ви можете редагувати вже існуючі дані, знаходити інформацію стосовно конкретного викладача чи роздруковувати наявну інформацію.

Рис. 1. Структура бази даних

Рис. 1. Структура бази даних

Дана програма дозволяє згрупувати масив інформації за різними запитами. Наприклад, на запит про певного викладача можна отримати інформацію про його рівень, кваліфікацію, участь у науково-практичних конференціях, перелік публікацій у наукових видання та інші характеристики його наукової діяльності для подальшого аналізу кадрового потенціалу ВНЗ.

В подальшому програма може бути доповнена іншою інформацією, наприклад, інформацією про проходження курсів підвищення кваліфікації, захист дисертації і т. ін. Заплановано доповнення програми обліку наукової роботи НПП калькуляторами, які будуть розраховувати стаж роботи, аудиторне навантаження і тому подібне.

Отже, розроблена програма дасть можливість обчислювати показники кадрового забезпечення спеціальності в автоматичному режимі.