К. е. н. Клименко О. О.

ДВНЗ «Національний гірничий університет», м. Дніпропетровськ, Україна

ОСНОВИ МІЖНАРОДНОЇ ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ EMLYON BUSINESS SCHOOL

В умовах глобалізації світової економіки дедалі актуальнішими стають питання співробітництва освітніх закладів та світових організацій для підвищення ефективності підготовки конкурентоспроможних фахівців, що сприятиме євроінтеграції освітніх систем. До того ж система забезпечення якості вищої освіти у Болонському процесі та механізм її імплементації в Україні передбачає забезпечення якості вищої освіти, що є багатоплановим завданням і включає організацію навчального процесу, яка найбільш адекватно відповідає сучасним тенденціям розвитку національної та світової економіки та освіти [1].

Для досягнення поставленої мети маємо можливість скористатися досвідом країн, які досягли успіху у даному питанні. Відповідно до видання Financial Times, яке опублікувало перелік найбільш популярних та впливових шкіл менеджменту, міжнародна європейська бізнес-школа (HEC) після останніх сьомих років лідерства поступилася першим місцем мадридській IE Business [2]. На п’ятнадцятому місці знаходиться школа менеджменту міста Ліон (EMLYON Business School) [2], принципи діяльності якої обрано до уваги у даному огляді.

Основним центром уваги EMLYON Business School завжди виступає гнучкість, тобто здатність швидко та адекватно реагувати на зміни у зовнішньому середовищі, особливо це стосується ділового світу та освіти у сфері підприємництва. EMLYON Business School входить до складу торгово-промислової палати Ліону, керівництво школи – це представники світу бізнесу, які володіють знаннями та навичками водночас з підприємницької діяльності та освіти.

Освіта, що надається EMLYON Business School вважається унікальною, адже понад 140 років основою викладання є власний досвід з підприємництва та інновації. Сьогодення вимагає від фахівців з менеджменту вміння направляти та керувати командами у світі, країни якого тісно взаємопов’язані, а стан якого швидко змінюється.EMLYON готує студентів для такої діяльності, пропонуючи доступ до можливості навчання та праці у любій точці світу, також можна обрати один з двох багатонаціональних кампусів у Ліоні та Шанхаї, де разом навчаються більше 80 різних національностей [3].

Усі програми, що пропонуються слухачам, викладаються англійською мовою, що дає можливість отримати освіту усім бажаючим. Близько 40% студентів EMLYON та 50% викладачів – іноземці [3]. Міжнародний склад школи забезпечу унікальний культурний досвід. Під час навчання у студентів є можливість дізнатися та обмінятисявласними методами та способами взаємодії різноманітних культур. Така взаємодія дозволяє зав’язати у подальшому і міжнародні відносини.

Понад 40 років EMLYON співробітничає з міжнародними бізнес-школами, на сьогодні більш ніж 120 угод з міжнародних обмінів з великими академічними інститутами [3] дозволяють реалізовувати різноспрямовані програми навчання.

Запорукою успіху у своїй діяльності EMLYON вважає не лише міжнародну спрямованість, але й інноваційні підходи до викладання. У цьому закладі студенти не пасивно приймають участь у програмах навчання, вони самі частково їх формують. Участь студентів у програмах EMLYON залежить від проектів, що вони виконують, особистісних характеристик та мотивації. Роль закладу полягає у забезпеченні тієї ресурсної бази (тобто зміст, методи, способи), яка необхідна студенту для досягнення своїх амбіціозних планів.

Одним із інноваційних методів освіти виступає підприємницький підхід у навчанні, а саме:

· активне навчання, що створює передумови для ініціативи та творчості;

· системний підхід, який руйнує бар’єри та поєднує різноманітні дисципліни для розв’язання складних проблем;

· досвід взаємодії з різноманітними культурами, навичками та точками зору;

· можливість навчання на власному досвіді;

· розвиток критичного погляду та мислення щодо існуючих точок зору.

Такий підприємницький підхід у навчанні допомагає студентам оволодіти навичками з інноваційної діяльності, дозволяє їм ризикувати та бути відкритим світові. Адже сьогоднішні студенти багато разів змінять свою професію та контекст власного майбутнього професійного розвитку. Безпосередня участь студентів у формуванні власних навчальних програм надає їм можливості остаточно визначитися з тим, чого вони прагнуть. Вони не лише пасивно сприймають те, що викладається, студенти активно співпрацюють між собою та з викладачами, що дозволяє отримати освіту затребувану ринком праці, що відповідає сучасними вимогами світу бізнесу.

Список використаних джерел:

1. Електронний ресурс. – Режим доступу: http://old.niss.gov.ua/Monitor/juni08/16.htm – загол. з екрану

2. Електронний ресурс. – Режим доступу: http://news.finance.ua/ru/~/1/0/all/2012/12/08/ 292535- загол. з екрану

3. Електронний ресурс. – Режим доступу: http://www.em-lyon.com/fr/- загол. з екрану