К. т. н. Коміссаров В. Ф., Коміссаров В. В.

ДВНЗ «Національний гірничий університет», м. Дніпропетровськ, Україна;  ТОВ «НВ-Україна»

АНАЛІЗ НАПРЯМКІВ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ  ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ

Перехід людства від індустріальних до науково-інформаційних технологій зумовлює інтеграційні процеси вітчизняної освіти до європейського та світового освітніх просторів. Одним з них останнім часом став Болонський процес, в світі якого, постає нагальна потреба внесення змін до чинних законів України «Про освіту» та «Про вищу освіту».

14 липня 2007 року Європейська Комісія затвердила нове покоління грантових програм на період 2007-2013 років в областях: освіта, професійна підготовка, культура, молодь та громадянство. Новий цикл програм LIFELONG LEARNING PROGRAMMES 2007-2013[1] замінює програми Socrates, Leonardo da Vinci і включає 4секторні програми: шкільна освіта (Comenius), вища освіта (Erasmus), професійне навчання (Leonerdo da Vinci), навчання дорослих (Grundtvig. Завершальною є Jean Monet, яка зосереджується на підтримці викладання інтеграції в Європу, як університетської навчальної дисципліни, а також підтримує ключові інституції та асоціації, в данійгалузі. Бюджет циклу програм складає 6, 970 мільйонів евро за період 2007–2013 рр. Програма Erasmus, яка також відома як План Дій Європейської Спільноти для Мобільності Студентів Університету, була започаткована 1987 році і спрямована на підтримку створення Європейського Простору Вищої Освіти (EHEA). Comeniusзосереджується на першому періоді освіти (від дошкільної до початкової та середньої школи). Leonardo da Vinci – відіграє важливу роль при підготовці громадян Європи до вступу на ринок праці. Програма Grundtvig має мету вирішувати потреби навчального процесу для дорослих.

Transversal programs-співпраця з питань освітянської політики та інновацій, мови, інформаційних та телекомунікаційних технології в освіті. Jean Monnet-має ціллю поширення знань про Європейську інтеграцію на світовому рівні. Наразі акція охоплює 60 країн світу і близько 800 університетів.Tempus. Програма розроблена для надання допомоги соціальним і економічним перетворенням в країнах-партнерах, сприяє розвитку в цих країнах систем вищої освіти шляхом широкого співробітництва із партнерами з країн ЄС. На сьогодні відкрита програма Tempus IV, яка надає два типи грантів: гранти, які надаються групам університетів, що співпрацюють разом для удосконалення навчальних програм, менеджменту університету та розвитку співпраці вищої освіти і суспільства; гранти, спрямовані на здійснення структурних реформ в галузі вищої світи, в сфері університетського менеджменту та співпраці вищої освіти і суспільства. З точки зору студентської мобільності Tempus IV є додатком до програми Erasmus Mundus, яка спрямована на широкомасштабну і довготривалу студентську мобільність. Величина грантів для проектів, в яких беруть участь українськіуніверситети знаходиться в межах 500 000 євро – 1 500 000 євро. Erasmus Mundus.Освітня програма ЄС,призначена для країн, які не належать до ЄС і є програмою співпраці та мобільності у сфері вищої освіти. Програма складається з чотирьох блоків:

· магістерські курси що пропонуються об’єднаням щонайменше трьох університетів у щонайменше трьох різних країнах Європи;

· стипендії: висококваліфікованим студентам старших курсів і науковцям з усього світу;

· партнерства: магістерські курси, які мають змогу налагоджувати партнерські відносини з ВНЗ у третіх країнах;

·підвищення привабливості європейської вищої освіти: підтримка заходів, спрямованих на покращення престижу, прозорості та доступності європейської вищої освіти.

Co-operation Programmes with Industrialised Countries. Першочерговим завданням Програми співпраці із розвинутими країнами є поширення взаєморозуміння між народами ЄС та країнами-партнерами, а також покращення розвитку їх людського ресурсу. В результаті її виконання повинна бути налагоджена активна співпраця ізАвстралією, Японією та Новою Зеландією, подібно до тієї, яка існує на сьогодні із США та Канадою [2]. 10 липня 2012 року Європейська Комісія опублікувала нові конкурси на 2013 рік за всіма пріоритетними напрямками Сьомої рамкової програми РП7. Конкурси оголошено в рамках всіх підпрограм: «Співробітництво» (Cooperation), «Люди» (People), «Ідеї» (Ideas), «Можливості» (Capacities) [3]. Оголошені конкурси є останніми конкурсами Сьомої Рамкової програми ЄС. Наступна Програма «Горизонт 2020» починається з 1 січня 2014 року. Аналіз вищенаведених напрямків освітних програм европейської політики добросусідства свідчить про те, що українським ВНЗ є над чим працювати при викладанні сучасних управлінських підходів в галузях:

1. Відкрите суспільство. Передусім потребують реальних змін формування громадянського суспільства, самоврядування, адміністративно-територіальна реформа, муніципальне управління за рахунок впровадження рецептивного публічного адміністрування.

2. Реалізація Кіотського протоколу в Україні, який підтримує боротьбу зі зміною клімату шляхом розширення його фінансових механізмів, а також розробку методів пом'якшення наслідків та адаптаціних стратегій

Європейська ідея, втілена в національній меті (вступ до ЄС), усе більше опановує українське суспільство. Вона прискорює насамперед розвиток громадянськогосуспільства.

Для переходу на якісно новий рівень відносин з ЄС Україна передусім потребує радикальних реформ, спрямованих на реальне завершення, а не тільки декларуванняпереходу до ринкової економіки та сталого розвитку.

Долучення до світових стандартів освіти та науки, входження в європейський освітянський процес є пріоритетним завданням для наших ВНЗ на сучасному етапірозвитку.

Список використаних джерел:

1. The Lifelong Learning Programme: education and training opportunities for all [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://ec.europa.eu/education/programmes/newprog/index_en.html#call

2. Co-operation with industrialised countries [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ec.europa.eu/education/external-relation-programmes/doc74_en.htm

3. Загальні питання РП7: структура, правила участі, схеми фінансування, пошуки партнерів, оформлення документації [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.fp6-nip.kiev.ua/assets/FP7info.pdf