Коміссаров В. Ф., Ковальова Л. П.

ДВНЗ «Національний гірничий університет», м. Дніпропетровськ, Україна

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ОСВІТНЬОЇ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ

Євроінтеграція як стратегічний напрямок розвитку країни зумовлює перебіг не тільки економічних, соціальних процесів, які відбуваються в країні, але й освітніх. В цій роботі вища освіта розглядається як ключовий фактор подальшої європейської інтеграції України.

Економічний розвиток, соціальний добробут суспільства є неможливий без наявності висококваліфікованих кадрів. А в період всеохоплюючої глобалізації забезпечення однакового рівня освіти є передумовою досягнення конкурентоспроможності підприємств на глобальному ринку. Тому при обраному країною курсі євроінтеграції питання мобільності студентів, поширення їх кругозору, перейняття досвіду є дуже актуальними.

Основним завданням цієї роботи є окреслення проблем інтеграції української освіти в Європейській простір, простеження перспективи розвитку цього співробітництва, як і донесення до читачів можливостей залучення до світового освітнього процесу. Дана робота присвячена розвитку міжнародних відносин вищих навчальних закладів України як системи і індивідуальна мобільність студентів, професорів та викладацького складу не є об’єктом дослідження.

В процесі написання роботи використані неформалізований метод аналізу документів як джерела емпіричної інформації (аналіз даних статистики, звітів, стандартів, законодавчих актів, міжнародних угод, документів планування); компаративний метод; економіко-статистичний метод аналізу; метод експертних оцінок, розробка власних висновків та припущень.

В сфері європейської вищої освіти відбулися значні зміни, що насамперед є результатом впровадження Болонської декларації 1999 року. На початку розробки Болонської декларації пріоритетними напрямами були: організація триступеневої системи вищої освіти (бакалавр, магістр, доктор), забезпечення гідної якості навчання, визначення терміну навчання та признання дипломів на території всіх країн, що прийняли Болонську декларацію. На черговому засіданні в квітні 2012 року пріоритетними цілями Болонського процесу були визначені: мобільність, можливість працевлаштування та забезпечення якості освіти, та освіта задля підтримки працездатності Європи, зокрема в подоланні кризисних явищ.

На офіціальній Інтернет сторінці Делегації Європейського союзу в Україні зазначено – українські ВНЗ мають можливість приймати участь в наступних програмах:Erasmus Mundus і Tempus. Еразмус Мундус – освітня програма ЄС, спрямована на активізацію міжнародного співробітництва та підвищення мобільності серед студентів, викладачів, науковців європейських університетів та вищих навчальних закладів третіх країнах на всіх континентах. Метою програми є активізація міжкультурного діалогу серед країн, що не є членами ЄС.

Темпус – це програма зовнішньої допомоги Європейського Союзу. Її мета – сприяти модернізації системи вищої освіти у країнах-партнерах (країнах-сусідах) ЄС через активізацію співпраці між вищими навчальними закладами держав-членів ЄС та країн-партнерів.

Незважаючи на активну участь в зазначених програмах,. освітню інтеграцію України до ЄС не можна назвати повністю успішною. Її неефективність зумовлена наступними причинами:

1) відсутністю чіткої триступеневої системи вищої освіти;

2) нерозумінням нової сутності ектс як системи накопичення кредитів;

3) відсутністю англомовних програм високої якості;

4) недовірою зарубіжних партнерів українській системі освіти:

5) відсутністю системи та єдиного підходу до підвищення координаторів міжнародних програм;

6) низьким рівнем свідомості суспільства на тему Болонського процесу і його сутності.

Відповідно до опитування, що проводилось головним Темпус-офісом в Україні більше, ніж 30% опитаних не мають однозначного ставлення до Болонського процесу, тобто не мають поняття, що включає в себе Болонський процес. Тому інформаційна політика, пропаганда засад процесу є необхідністю подальшого розвитку.

Проблему недовіри зарубіжних партнерів до вітчизняних навчальних закладів та відсутності англомовних програм можна вирішити за допомогою участі в програмі «Темпус». До 2012 року українськими ВНЗ були реалізовані проекти, що дозволили зарекомендувати себе як надійних партнерів на західному освітньому ринку. Так, в рамках програми «Темпус» були реалізовані проект «Мережа дистанційного навчання для підвищення кваліфікації в сфері туризму» (2009 рік), проект Харківської національної Юридичної Академії»Право Інтелектуальної Власності: Нова Магістерська Програма для Національного консалтингового електронного центру з управління інтелектуальною власністю» (2011 рік), Житомирським державними технічним університетом в 2012 році розпочато розробку і впровадження магістерської та докторської програм «Безпека людини на територіях забруднених радіоактивними речовинами». Реалізація проектів в рамках програми «Темпус» надає можливість українським ВНЗвирішувати одну з найгостріших проблем – впровадження англомовних програм. Відповідно до статистики, представленої Інститутом міжнародної освіти, кількість англомовних програм в країнах Європи в 2011 році збільшилося до 3 701 з 1 500 у 2008 році. Сьогодні Нідерланди, Німеччина, Франція, Швеція очолюють ренкінг країн з найбільшою кількістю англомовних магістерських програм та інституціями, що їх пропонують. Наявність англомовних програм – це передумова мобільності студентів, це можливість розробки та впровадження наступних програм обмінів і мобільності [3].

Отже, тільки чітке виконання принципів Болонського процесу та подальша співпраця в рамках проекту «Темпус», на даному етапі розвитку, може стати для України потужним імпульсом для освітньої інтеграції.

Список використаних джерел:

1. Бадзьо Ю. Болонський процес: головні принципи входження в Європейський простір вищої освіти: науково-методичне видання / Ю. Бадзьо. – К. : Політехніка, 2003. – 195 с.

2. Розширення ЄС: Ширша Європа – нові рамки відносин Україна – ЄС. – Представництво Європейської комісії в Україні, Молдові та Бєларусі [Електронний ресурс].  – Режим доступу:http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/higher_en.htm

3. English taught Master’s programs in Europe [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.ile.org