Д. е. н. Решетілова Т. Б., к. е. н. Палєхова Л. Л.

ДВНЗ «Національний гірничий університет», м. Дніпропетровськ, Україна

ПІДХОДИ ЩОДО ПІДГОТОВКИ МАРКЕТОЛОГІВ ДЛЯ ПРОМИСЛОВОЇ СФЕРИ У БРАНДЕНБУРЗЬКОМУ ТЕХНІЧНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ (НІМЕЧЧИНА)

Однією з важливіших сучасних задач української вищої освіти є підготовка висококваліфікованих спеціалістів з маркетингу для вітчизняних промислових підприємств, які сьогодні вкрай потребують впровадження прогресивних методів досягнення конкурентоспроможності та успішної інтеграції у глобальний міжнародний ринок. Необхідність швидкої адаптації промислового сектору до нової технологічної та економічної парадигми зумовлює стрімке зростання вимог до професійних здібностей маркетологів, їх готовності виконувати професійні функції на рівні, що відповідає європейським та міжнародним стандартам [1]. У цьому контексті є актуальним вивчення науково-методичних підходів до підготовки маркетологів у найбільш прогресивних закордонних закладах вищої освіти та застосування найкращого досвіду у вітчизняній практиці.

Великий практичний інтерес представляє досвід Бранденбурзького технічного університету, м. Коттбус – Німеччина (далі – БТУ), що позиціонує себе як генератор розвитку прикладних наук та провідник впровадження прогресивних наукових досягнень у практику промислових підприємств і регіонів [2]. Відповідно до місії БТУкафедра маркетингу та інноваційного менеджменту є лідером у Німеччині в області дослідження і застосування методів розробки ринкових стратегій та інновацій з особливою орієнтацією на екологічно сталий промисловий розвиток.

Вивчення структури та змісту навчальних програм з підготовки маркетологів у БТУ (бакалаврського та магістерського рівня) показало наступне. Насамперед, комплекс дисциплін, що пропонується студентам, спрямований на вивчення сучасних тенденцій щодо регулювання ринкових процесів та оволодіння новітніми маркетинговими технологіями. Загальний перелік дисциплін з професійного блоку маркетингу в основному збігається з тим, що викладається в багатьох українських вишах, наприклад в Національному гірничому університеті, м. Дніпропетровськ (далі – НГУ). У тому числі вивчаються такі предмети, як управління маркетингом, методи досліджень у галузі управління бізнесом, маркетинг промислових підприємств, маркетинг послуг, міжнародний маркетинг, електронна комерція тощо.

Проте в БТУ пропонується ряд предметів з поглибленим вивченням деяких напрямів маркетингової діяльності, що є необхідними для вирішення ринкових проблем промислових підприємств (інноваційний маркетинг, ринковий дизайн продукту, маркетинг в окремих галузях – енергетики, машинобудування, промислових послуг тощо) та промислових регіонів (маркетинг територій, маркетингове партнерство та управління мережами, маркетингове управління об’єктами Всесвітньої спадщини тощо). Треба підкреслити, що викладання дисциплін відрізняється широким міждисциплінарним підходом і фокусуванням на завданнях сталого розвитку, тобто контекстом інтеграції економічних, соціальних та екологічних цілей.

Досвід БТУ дозволив переглянути та гармонізувати з європейським підходом деякі програми дисциплін, що викладаються маркетологам в НГУ. Наприклад, в програму дисципліни маркетинг промислових підприємств включено теми або блоки питань з більш ретельного вивчення маркетингу окремих видів промислових товарів та послуг. Розроблено та застосовується у навчальному процесі дослідницька ділова гра, яка дозволяє сформувати цілісне уявлення про професійну діяльність у галузях інноваційного маркетингу, інвестиційного маркетингу та екологічного маркетингу на промислових підприємствах різних галузей господарства.

Сучасна система вищої освіти Німеччини взагалі характеризується цілями максимально розвинути навички самоуправління та самостійного вирішення професійних завдань. З цією метою в БТУ практикується широке залучення студентів до участі в адміністративній та науковій діяльності з офіційним статусом помічників (німецькою –Studentische Hilfskräfte). Наприклад, у штаті кафедри маркетингу та інноваційного менеджменту працює 27 студентів-помічників [3]. Таким чином студенти не тільки отримують певну матеріальну допомогу, але й відпрацьовують свої управлінські і науково-пошукові навички, мають можливості виконувати бакалаврські та магістерські дипломні роботи у рамках реальних наукових проектів, що замовляються промисловими підприємствами, місцевою адміністрацією м. Коттбус або самим університетом.

Велика увага приділяється вихованню у студентів культури виконання професійних дій. У тому числі з перших років навчання студентів вчать методиці викладення результатів дослідження, мистецтву доведення своєї думку опонентові, методам та культурі вести дискусії. Так, кафедра маркетингу та інноваційного менеджменту розмістила на порталі БТУ Положення (керівні принципи) для студентів щодо презентації у процесах проведення семінарів, захисту контрольних або інших робіт, дипломів та дисертацій. Цікаво, що Положення дуже ретельно розписує не тільки вимоги до організації, структури та змісту презентаційних виступів, вміння зацікавити аудиторію, але й деталізує вимоги до культурного рівня доповіді, у тому числі загальної грамотності, професійності та образності мови, доброзичливості обличчя, стриманості рухів, виправданості міміки і жестів тощо. Оцінка за захист робіт, що презентуються, виставляється з урахуванням усіх таких вимог.

Спираючись на досвід БТУ та узагальнюючи науково-методичні розробки інших наукових і навчальних закладів, кафедра маркетингу НГУ зараз теж веде активну роботу з вироблення основних принципів та методичних підходів до професійного виховання маркетологів. Такі принципи впроваджуються у навчальний процес усіх дисциплін, що викладаються кафедрою. Зараз здійснюється розробка Положення для студентів з проведення презентацій у процесі захисту самостійних, контрольних або інших робіт.

Список використаних джерел:

1. Палєхова Л. Л. Загальні та специфічні характеристики потреб промислових підприємств у вищій освіті персоналу / Л. Л. Палєхова // Науковий вісник НГУ. – Дніпропетровськ, 2006. – № 4. – С. 100–103.

2. Brandenburgische Technische Universität. Cottbus [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.tu-cottbus.de/btu.