Знанецький В. Ю.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара , Україна

ЩОДО АСПЕКТІВ ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІЙНО-КОМУНІКАТИВНОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ В ПРОЦЕСІ ВИКЛАДАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Соціально-економічні зміни, які відбулися в країні за останні десятиліття, а також стрімкий розвиток засобів комунікації викликали переорієнтацію напрямку навчання іноземній мові в процесі професійної освіти від навчання читанню як пріоритетної задачі до навчання спілкуванню.

У сучасних умовах розвитку й постійного розширення всебічних міжнародних контактів іноземна мова стає найважливішим засобом професійної комунікації фахівців різних профілів, що й спричинило посилення мотивації у вивченні мов міжнародного спілкування.

У зв'язку з існуючими соціально-економічними умовами в країні існує гостра потреба у фахівцях, здатних об'єднати теоретичну підготовку та практичні вміння, необхідні для творчої діяльності в професійній сфері. Перед професійною освітою на сьогодні стоїть завдання підготовки таких фахівців. Сучасне навчання зорієнтоване не стільки на одержання конкретних знань або формування деяких окремих умінь і навичок, скільки на розвиток пізнавального потенціалу особистості, підвищення здатності до навчання, оволодіння новими системами знання, розвиток творчого потенціалу особистості та розширення її творчих можливостей. Така орієнтація освіти неминуче веде до зміни мети та змісту навчання. Метою стає зростання особистісного потенціалу людини, виховання здатності до адекватної діяльності в майбутніх предметних і соціальних ситуаціях, а змістом – все, що забезпечує досягнення цієї мети.

Наповнення освіти новим змістом і постановка якісно інших цілей привели до необхідності розробки й впровадження нових технологій. Навчання іноземним мовам є складовою професійної освіти, що забезпечує відповідність підготовки фахівця соціальному замовленню. Тому розробка способів навчання усному спілкуванню іноземною мовою з урахуванням спеціальності вважається однією з нагальних проблем у сучасній методиці викладання іноземної мови у вищій школі. Кінцевою вимогою до просунутого рівня володіння іноземною мовою є наявність іншомовної комунікативної компетенції, необхідної для вивчення та осмислення закордонного досвіду в профілюючих і суміжних галузях науки й техніки, а також для ділового професійного спілкування.

Для виконання соціального замовлення необхідне усвідомлення магістральних напрямів сучасної дидактики. Перший напрямок – пошук шляхів, засобів і методів активізації навчання, другий – розробка нових технологій навчання, що забезпечують формування інтересу студентів до самого процесу добування знань у ситуаціях, які припускають творчість.

При навчанні студентів університету професійно орієнтованому спілкуванню іноземною мовою варто враховувати специфіку процесу навчання іншомовної професійно орієнтованої комунікації: використання комунікативного підходу в навчанні іншомовної професійно орієнтованої комунікації; застосування провідних видів мовленнєвої діяльності, таких як говоріння, аудіювання, читання та письмо, у навчальному процесі в умовах, що моделюють ситуації реального професійного спілкування іноземною мовою; моделювання ситуацій професійного спілкування, які створюють максимальне зближення навчального процесу й реальної професійної комунікації іноземною мовою.

Однією з навчальних технологій, що можуть бути застосовані в процесі викладання іноземної мови є кейс-метод, відомий у практиці викладання багатьох дисциплін як метод конкретних ситуацій.

Традиційною сферою застосування кейс-методу були й залишаються бізнес-освіта й навчання державних службовців. Однак широке функціональне поле кейс-методу створює можливості для його використання у гуманітарній та у природничо-науковій вищій освіті. Цінність положень кейс-методу для методики викладання, зокрема іноземної мови, полягає в його поліфункціональності, здатності вирішувати низку поставлених завдань у комплексі.

Таким чином, процес навчання іншомовному професійно- орієнтованому спілкуванню у ВНЗ розглядається нами як важлива передумова формування іншомовної професійно-комунікативної компетенції студентів, яка відбиває зміст, сутність та специфіку даного процесу. Формування іншомовної професійної комунікативної компетенції майбутніх фахівців (студентів) обумовлено соціально-економічними змінами ринкової економіки й нагальними потребами суспільства до значної трансформації цілей і завдань професійної освіти й визначається як володіння індивідом необхідною сумою знань, умінь і навичок, що визначають ступінь сформованості його професійної діяльності.