Рябуха Т. В., Гостищева Н. О.

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького, Україна

ЕЛЕКТРОННИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК ЯК ЕЛЕМЕНТ ПРОЦЕСУ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Модернізація сучасної мовної освіти вимагає пошуку ефективних шляхів активізації процесу навчання іноземної мови. При цьому стратегічною метою є формування у студентів здібностей до іншомовного спілкування на міжкультурному рівні [2]. Отже, основним завданням навчання іноземної мови є розвиток комунікативних здібностей. Для того, щоб навчити іноземної мови як засобу спілкування, важливо створювати обстановку реального спілкування, налагодити зв'язок викладання іноземних мов з життям.

Одним з напрямків сучасного навчання є використання комп'ютерних засобів і телекомунікаційних технологій для отримання нових знань на всіх ступенях навчання. Застосування інформаційних засобів навчання надає хороші технічні можливості для реалізації різноманітних дидактичних ідей і принципів організації навчального процесу, наповнює діяльність викладача принципово новим змістом. Однак, це не є показником того, що комп'ютер, який бере на себе частину функцій викладача, здатний витіснити його з процесу навчання. Навпаки, застосування інформаційних технологій покликане активізувати процес викладання іноземної мови, підвищити ефективність навчального процесу. Також вони дозволять досягти більшої глибини розуміння матеріалу, який вивчається. Одним з елементів і засобів інформаційного навчання є електронні видання (підручники, посібники, програми).

Електронний навчальний посібник – це програмно-методичний комплекс, який забезпечує можливість самостійно засвоїти навчальний курс або його розділ. Він поєднує в собі властивості звичайного підручника, довідника та лабораторного практикуму [2].

Електронний навчальний посібник має наступні переваги:

- дозволяє охопити 100% кількісний склад студентів;

- підвищує якість навчання,

- зменшує час на пошук і оформлення літератури;

- матеріал, необхідний для користування, можна роздрукувати.

Використання електронного навчального посібника під час навчання іноземної мови допомагає полегшити доступ до інформації і скоротити час на вивчення мови. Він може виконувати чисельні функції, виступаючи в ролі викладача, екс­перта, партнера по спілкуванню. Студенти можуть застосовувати електронний навчальний посібник відповідно до своїх індивідуальних потреб на різних етапах роботи і в різних якостях.

Електронний навчальний посібник може вирішувати абсолютно різні завдання. Насамперед, слід виділити два різновиди навчальних програм:

- програми для використання в аудиторії;

- програми для самостійної роботи вдома.

Перші повинні бути зручним інструментом для викладача, який веде заняття, допомагати йому демонструвати різні матеріали, виступати в ролі лабораторної установки дляпроведення лабораторної роботи, тестувати студентів. Другі мають бути захоплюючими і цікавими, частково замінювати викладача (допомогати, пояснювати, відповідати на питання, надавати необхідну довідкову інформацію) [3].

До основних компонентів змісту електронного навчального посібника можна віднести інформативний, репродуктивний, творчий, емоційно-ціннісний, діяльнісний та інтерактивний. Застосування електронних посібників сприяє формуванню таких важливих навичок і умінь, як виділення ключової інформації в об'ємних текстах, вміння узагальнювати і робити висновки, формування самостійного мислення.

Електронний навчальний посібник дозволяє вирішувати наступні завдання на уроці іноземної мови: введення лексики (з допомогою яскравої наочності, аудіювання та графічного образу з транскрипцією); закріплення лексики; робота над граматикою; удосконалення вмінь та навичок вимови слів і словосполучень; аудіювання (прослуховування тексту/діалогу та виконання завдань); проміжне та підсумкове тестування; ознайомлення студентів з культурою інших країн тощо.

І все ж, електронний навчальний посібник не може виступати самостійним елементом навчального процесу; він – лише елемент навчально-методичного комплексу, який має полегшити розуміння і запам'ятовування (причому активне, а не пасивне) найбільш істотних понять, тверджень і прикладів, залучаючи в процес навчання інші, ніж звичайний підручник, можливості людського мозку, зокрема слухову та емоційну пам'ять, а також використовуючи комп'ютерні пояснення.

Список використаних джерел:

1. Быстрова Ю. А. Применение компьютерных технологий как средства формирования познавательного интереса у студентов высшей школы: автореф.: магистра педагогики: 540350 / Ю. А Быстрова. – Актау, 2005. – 25 с.

2. Клименков А. Технологии: Пять рифов обучающих программ / А. Климен­ков // Компьютерра. – 2007. – № 15. – С.22-23.

3. Ниязова А. Е. Активизация процесса обучения учащихся 7-8х классов обще­образовательной школы говорению на английском языке: дис. ... канд. пед. наук: 13.00.02 / А. Е. Ниязова. – СПб., 2004. – 227 c.