К. педаг. н. Хмизова О. В.

Чормоморський державний університет імені Петра Могили, м. Миколаїв, Україна

РОЗВИТОК КОМУНІКАТИВНИХ І ОРГАНІЗАТОРСЬКИХ ЯКОСТЕЙ У МАЙБУТНІХ ЕКОНОМІСТІВ У ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

Глобалізація світової економіки викликає необхідність змін у характері професійної економічної освіти. Суттєвими факторами високої фахової компетентності майбутніх економістів є досягнення відповідного рівня іншомовної комунікативної компетенції, формування професійних компетенцій, які забезпечать ефективне розв’язання професійних завдань, успішну комунікаційну взаємодію в умовах професійного середовища, психологічне налаштування на діяльність в умовах конкуренції та нестабільності на ринку праці. Важливою умовою розв’язання цього завдання є розвиток комунікативних і організаторських якостей у майбутніх фахівців, зокрема, у процесі навчання професійної англійської мови.

Зазначимо, що окремі аспекти формування професійної компетентності майбутніх економістів за допомогою іноземної мови вивчали С. Радецька, О. Рембач, Л. Сікорська; інноваційні підходи до методики викладання фахової іноземної мови пред­ставлено у дослідженнях О. Авксентьєвої, О. Письменної, О. Плотнікової, Л. Чер­но­ватого; навчання презентації іноземною мовою – у роботах Ю. Авсюкевич, І. Зимньої.

Метою доповіді є окреслення основних методів розвитку комунікативних і ор­ганізаторських якостей у майбутніх економістів у процесі навчання професійної англійської мови.

Результати проведеного аналізу досліджень у галузі методики навчання іноземних мов показують, що методи навчання англійської мови за професійним спрямуванням можна умовно розподілити на дві групи: процесуальні і компетентнісні. Так, перша група акцентує увагу на різних способах придбання мовного досвіду, спираючись на психологічні процеси особистості. Друга група об’єднує ті методи, де основою виступає система суджень про природу вербальної комунікації та її складові, тобто, про мову, мовлення, види мовленнєвої діяльності. Застосування викладачем різних сполучень методів з вказаних груп визначатиме характер технології навчання.

Розвиток комунікативних і організаторських якостей у майбутніх економістіву процесі навчання професійної англійської мови здійснюється на засадах особистісно орієнтованого підходу, що спрямований на розвиток особистості як суб’єкта навчальної діяльності, формування індивідуальних освітніх стратегій і навичок самоконтролю. Вказане також знаходить відображення у модульній технології навчання, яка сприяє гнучкій побудові навчального матеріалу та варіативності способів його використання.

Слід зазначити, що застосування інтерактивних методів навчання створює умови для формування комунікативних і організаторських якостей у майбутніх фахівців. Наприклад, метод «прес» використовується тоді, коли у дискусії виникають суперечливі питання, і учасникам необхідно чітко і стисло аргументувати власну позицію з проблеми, що обговорюється. Метод «рівний – рівному» передбачає самостійну підготовку студентами матеріалу до заняття і повідомлення його одногрупникам у різних формах.

Кейс-метод спрямований на вирішення проблемних ситуацій, пов’язаних з май­бутньою професійною діяльністю, тобто навчання шляхам розвитку аналітичних умінь, умінь приймати рішення, усної англомовної комунікації та роботи в команді [2]. Наприклад, теми, що пропонуються для англомовних автентичних кейсів: «Types of industry. Sectors of business», «Three Mrule» (1 курс); «Design and development», «Managers. Levels of management» (2 курс); «Merger and acquisition», «Subcontracting (outsourcing)» (3 курс); «Barriers to international trade», «Production: factors and models» (4 курс).

Метод сценарію заснований на поєднанні запланованих навчальних змістів з інтересами студентів. Отримуючи ключові питання від викладача, майбутні фахів­ці спільно створюють історію (сценарій).

Метод «вебінг», що полягає у «сплетенні павутиння» слів навколо ключового поняття за допомогою асоціативних зв’язків і логічних операцій, розвиває пізнавальні процеси, уміння порівнювати і зіставляти мовні явища.

Ефективним є поєднання ділової англомовної презентації з рольовою грою, а також із методом проектів, фінальною стадією якого стає представлення основних результатів дослідження аудиторії у форматі презентації [1]. Основними темами, що пропонуються майбутнім економістам для презентації-інформування, є: презентація фірми, компанії («Profit andwealth (steps of starting a business)», 1 курс), нового продукту, послуги («Market research», 2 курс), результатів роботи наприкінці року («Management matters», 2 курс), презентація бізнес-плану («Business strategy», 3 курс). Для презентації-переконання ─ це презентація товару для продажу (1-2 курси), переконання потенційних інвесторів вкласти гроші в певний проект (3-4 курси).

Аналізуючи сучасні методи розвитку комунікативних і організаторських якостей у майбутніх економістів у процесі навчання іноземної мови, неможливо не відзначити широке використання Internet та інформаційно-комунікаційних технологій, що також сприяє підвищенню мотивації та активності студентів, поєднанню індивідуальної та групової роботи.

Отже, системне впровадження інтерактивних методів навчання фахової англійської мови на засадах особистісно орієнтованого підходу забезпечує таку побудову освітнього процесу у вищому навчальному закладі, що створює умови для розвитку комунікативних і організаторських якостей майбутніх економістів.

Список використаних джерел:

1. Авсюкевич Ю. С. Методика навчання презентації англійською мовою студентів економічних спеціальностей : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук:13.00.02 «Теорія і методика навчання: германські мови» / Ю. С. Авсюкевич. – К., 2009. – 21 с.

Долгоруков А. Метод case-study как современная технология профессионально-ориентированного обучения / А. Долгоруков [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.vshu.ru/lections.php?tab_id=3&a=info&id=2600