Ірчишина М. В.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Україна

АКТИВІЗАЦІЯ УВАГИ ТА ПІДВИЩЕННЯ МОТИВАЦІЇ СТУДЕНТІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Пожвавлений розвиток технологій та підвищення рівня міжнародних відносин за допомогою всесвітньої мережі Інтернет, за якими ми спосте­рігаємо в наш час, призводить до збільшення обсягів інформації та до інтен­сифікації як процесів викладання різних дисциплін, так і до їх вивчення. Перед кожним викладачем постає досить непросте завдання – підпорядкову­вати та постійно оновлювати навчальний матеріал і методи та прийоми ви­кладання, постійно підвищувати ефективність роботи студентів та підтриму­вати їх інтерес до самостійного вивчення предмету. І найбільш актуальними ці питання є саме коли йдеться про вивчення іноземної мови, адже кожен висококваліфікований спеціаліст повинен мати змогу самостійно опрацьову­вати закордонні матеріали та користуватися іноземною мовою у повсякден­ному житті хоча б на початковому рівні.

Але незважаючи на те, що потреби нашої держави у висококваліфіко­ваних спеціалістах, здатних до встановлення ділових контактів та ділового співробітництва з іноземними партнерами, спеціалістах, що володіють іноземною мовою на фаховому рівні, знаходять відображення в робочих навчальних програмах ВНЗ країни [3], не всі викладачі та студенти однаково ефективно співпрацюють. Однією з причин цього є відсутність у студентів позитивної мотивації та неспроможність викладача активізувати увагу та інтерес учнів до вивчення предмету.

Причинами виникнення подібної ситуації, як зазначають вчені, котрі давно займаються вивченням цієї проблеми О. В. Горбачева, О. І. Коваль та М. О. Скуратівська [2; 3] називають багато різних факторів: неправильна ор­ганізація навчального процесу, вибір методів, що не відповідають інтере­сам студентів тощо [4]. Проте важливим в даній ситуації є і думка самих учнів.

Аналізуючи відгуки студентів та їх поради щодо покращення взаємодії з викладачем, можемо виділити наступні пункти:

· Викладач має створювати враження успішної людини, тобто охайно виглядати, бути у гарному настрої та бути підготованим до уроку. Добро­зичливе ставлення до студентів допомагає створити атмосферу, необхідну для плідної співпраці. Острах далеко не завжди є позитивним показником роботи педагога, адже негативні емоції, котрі відчуває учень, звертаючись до вчителя призводять лише до стресу та втрати уваги.

· Викладач має уважно і з повагою ставитися до кожного студента [ 4 ] , беручи до уваги його право на помилку або невдачу у виконанні того чи іншого завдання. Відчужене ставлення викладача від аудиторії впродовж лекцій сприяє виникненню «стіни» між педагогом та учнями [2].

· Викладач має творчо ставитися до підготування уроку. Важливо знати новітні методи викладання іноземної мови, спеціальні навчальні техніки та прийоми, щоб оптимально підібрати той чи інший метод викладання від­повідно до рівня знань, потреб, інтересів студентів. Адже методи навчання не є якимись простими «алгоритмізованими одиницями», їх раціональне та вмотивоване використання на уроках іноземної мови вимагає креативного підходу з боку викладача, адже «педагогіка є наукою і мистецтвом одно­часно, тому і підхід до вибору методів навчання має ґрунтуватися на твор­чості педагога» [1,  с. 159-160].

На думку Н. Нікітіної дуже важливим є також емоційний аспект. Ши­роке поширення одержав прийом «емоційна зав'язка». Для того щоб з самого початку заняття підігріти інтерес студентів до поданої тематики або мате­ріалу заняття, слід зробити вже сам початок заняття незвичним, яскравим, в деякій мірі неординарним [2]. Цього можна досягти за рахунок подачі цікавого історичного факту, цікавої інформації, щодо тематики даного заняття, яскравих прикладів з літератури, науки тощо.

Ефективним прийомом також є створення в аудиторії здорової конку­ренції. Вплив на почуття самолюбства дуже сильно впливає на активну діяль­ність студентів. Цей спосіб активізації уваги студентів при вивченні інозем­ної мови хороший ще тим, що його можливо і бажано використовувати в групах або підгрупах, що дає можливість задіяти і активізувати відразу всю групу студентів, а не окремі її елементи. При цьому позитивний результат в будь-якому випадку забезпечується, оскільки, як мінімум, одна підгрупа виграє, а хто програв буде до чого прагнути в наступний раз [2] .

Отже, на сьогоднішній день активізація пізнавальної діяльності сту­дентів у вивченні іноземної мови є однією з найбільш актуальних проблем педагогіки. В організації освітнього процесу іноземної мови значна роль від­водиться мотивації студентів. Успішна мотивація студентів сприяє встанов­ленню пріоритетів, активації і концентрації мислення, підвищує інтерес до вивчення іноземної мови в цілому і виконання окремих завдань зокрема.

Список використаних джерел:

1. Кузьмінський А. І. Педагогіка: підручник / А. І. Кузьмінський, В. Л. Оме­­ляненко. – К.: Знання-Прес, 2008. – С. 159-160.

2. Нікітіна Н. Засоби активізації уваги студентів ВНЗ при вивченні іно­земної мови. Національний Технічний Університет України «КПІ» [Елек­тронний ресурс] / Н. Нікітіна. – Режим доступу: http://www.kamts1.kpi.ua/node/732

3. Скуратівська М. О. Cучасні методи та технології викладання іно­земних мов [Електронний ресурс] / М. О. Скуратівська. – Режим доступу: http://intkonf.org/skurativska-mo-suchasni-metodi-ta-tehnologiyi-vikladannya-inozemnih-mov-u-vischiy-shkoli-ukrayini

4. Шумілов П. Моти вация студентов: как ее повысить [Электронный ресурс] / П. Шумілов . – Режим доступа: http://selfdevelop.ru/advance/motivaciya - studentov-kak-ee-povysit.htm