К. е. н. Гейко Л. М.
Одеський національний економічний університет, Україна
ПРОБЛЕМИ ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕГРАЛЬНОГО ПОКАЗНИКА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ
Швидкі зміни зовнішнього середовища підприємств зумовили появу нових методів, систем і підходів до управління конкурентоспроможністю. Найбільш поширеними є методи оцінки за допомогою спеціальних експертних досліджень і на основі відомих даних, що дозволяють розрахувати інтегральний показник конкурентоспроможності.
Проблеми застосування інтегрального показника конкурентоспроможності пов’язані з методологічними труднощами його кількісного розрахунку. Це приводить до застосування широкого спектру експертних оцінок. При цьому пропонуються різні способи здійснення експертних оцінок, різні автори обґрунтовують різні групи чинників, які необхідно включати в сукупний (інтегральний, груповий) показник.
Поширеним виразом визначення інтегрального показника конкурентоспроможності є наступний [1, с. 360]:
, (1)
де K i – часткові показники конкурентоспроможності окремих сторін діяльності підприємства; W i – вагомість окремих чинників у загальній сумі; N – загальна кількість сторін діяльності підприємства.
Коефіцієнти вагомості окремих чинників визначаються експертно способом послідовних порівнянь.
Е. В. Попова пропонує розраховувати інтегральний показник конкурентоспроможності за допомогою функції бажаності [2]. При цьому для оцінки конкурентоспроможності підприємства пропонується обирати велике число чинників, що впливають на рівень конкуренції ( показники ефективності виробничої діяльності, фінансового стану підприємства, ефективності організації збуту і просування товару, конкурентоспроможності товару тощо), а показник конкурентоспроможності підприємства розраховувати у вигляді середньої геометричної зваженої:
, (2)
де a 1 , a 2 , a 3 , a 4 , a 5 – коефіцієнти вагомості показників ефективності; e 1 , e 2 , e 3 , e 4 , e 5 – частні показники ефективності діяльності підприємства.
Метод оцінки конкурентоспроможності на основі норми споживчої вартості припускає оцінку не продукту або послуги, а сукупності маркетингових, управлінських і організаційних рішень, тобто економічної технології компанії. Розрахунок проводиться на основі алгоритму оцінки конкурентоспроможності економічних технологій, що використовує показник конкурентоспроможності.
Даний метод дозволяє достатньо точно виявити і оцінити реальні потреби потенційних споживачів і властивості продукції і послуг. У загальному вигляді формула споживчої вартості – це співвідношення суми вимог до товару (суми властивостей товару) до суми потреб в цих властивостях товару.
Норма споживчої вартості – величина безрозмірна. Норма споживчої вартості) Q знаходиться в інтервалі від 0 до 1. Якщо Q = 1 , то це означає повну конкурентоспроможність продукції на даному етапі часу. Якщо ж показник Q = 0 , то це означає повну неконкурентоспроможність продукції.
Інтегральний показник конкурентоспроможності на основі норми споживної вартості розраховується за формулою (3):
, (3)
, (4)
де P j – частний показник конкурентоспроможності на основі норми споживчої вартості за j -им блоком значущих властивостей; N , m , y , z – вагові коефіцієнти, що встановлюються залежно від вибраної концепції маркетингу; n – кількість значущих властивостей і потреб в j -ому блоці.
Даний метод має як позитивні, так і негативні сторони. Позитивним є те, що оцінка конкурентоспроможності підприємства ґрунтується на оцінці сукупності маркетингових, управлінських і організаційних рішень підприємства, що дає можливість точніше оцінити реальні потреби потенційних споживачів. Недоліком методу є те, що для збору необхідної для аналізу інформації використовуються тільки експертні методи, що не дає можливості отримати абсолютно об’єктивні показники, і відповідно, об’єктивно визначити рівень конкурентоспроможності підприємства.
Список використаних джерел:
1. Управління конкурентоспроможністю підприємства: навч . посіб . / [ Клименко С. М., Дуброва О. С., Барабась Д. О. та ін. ] . – К.: КНЕУ, 2006. – 527 с.
2. Фасхиев Х. А. Как измерить конкурентоспособность предприятия ? [Електронний ресурс] / Х. А. Фасхиев , Е. В. Попова. – Режим доступу: http://www.dis.ru/market/arhiv/2003/4/8.html