Трофимчук А.П.
Львівський національний університет імені Івана Франко, Україна
СКЛАДОВІ ЕФЕКТИВНОЇ ГЕОЕКОНОМІЧНОЇ СТРАТЕГІЇ ДЕРЖАВИ
В умовах розвитку сучасного світового господарства та всеохоплюючого поширення глобалізаційних процесів країнам для того щоб залишатися конкурентоспроможними, потрібно застосовувати нові, все ефективніші економічні методи ведення господарства. Такі процеси безпосередньо пов’язані з розвитком поняття відкритості національної економіки держав, яке є невід’ємною частиною впровадження продуманої геоекономічної стратегії, яка дозволить швидко реагувати на зміни світового господарства.
Поняття відкритості економіки є в різній мірі властивим всім державам. Однак взаємозв’язок ефективності та відкритості, а також такого важливого елементу зовнішньополітичного курсу як геоекономічна модель, є в недостатній мірі дослідженим у сучасній економічній літературі. У публікаціях вчених зустрічаються різні аспекти трактування цих понять та чинників їх формування.
Проблемі побудови ефективної геоекономічної стратегії присвячені наукові дослідження таких українських вчених, як В. Новицький, А. Філіпенко, І. Пузанов, В. Базилевич, К. Живаго та інші. Серед іноземних вчених цю проблему досліджували В. Кочетов, М. Поумер, Дж. Сакс та інші.
Розвиток економічного життя сприяє змістовному збагаченню економічної науки, вдосконаленню інструментарію якісного та кількісного вивчення економічних процесів і явищ, поглибленню розуміння їх складних взаємозв’язків. Водночас в економічній теорії ще досі існує безліч неоднозначностей у трактуванні багатьох економічних явищ. Одним з них є поняття «відкрита економіка». Серед українських та іноземних вчених немає одностайності щодо визначення цього терміну однак проаналізувавши різні підходи до трактування відкритої економіки можемо зробити узагальнений висновок що відкрита економіка це перш за все конкурентоздатний, ефективний механізм, включений у міжнародні економічні відносини. Поняття відкрита економіка і ефективна хоч і мають розбіжності, але в більшій мірі вони взаємопов’язані. Як приклад можна розглянути економіку Південної Кореї в яку закладена ідея максимальної відкритості, головною умовою якої є висока конкурентоспроможність. Це твердження можна проілюструвати зв’язком між показниками динаміки ВВП і міжнародної торгівлі, які у своєму рості демонструють зв’язок. Так у 2009 та 2010 роках при позитивному сальдо торговельного балансу 40,4 млрд дол. та 41,2 млрд дол. спостерігалося також економічне зростання з 0,3 до 6,3 відповідно [2].
У цей період також така тенденція зростання показників торговельного балансу та економічного росту спостерігалося у Японії та Китаї. Так сальдо торговельного балансу для Японії у 2009–2010 році зросло з 28,7 млрд дол. до 75,7 млрд дол., економічне зростання відповідно з -5,5 до 4,7 . У Китаї сальдо торговельного балансу у цей період знизилося 196,1 млрд дол. у 2009 та 181,8 у 2010 році. Але це не привело негативного значення економічного зростання з 9,2 у 2009 до 10,4 у 2010 відповідно [2].
В. Є. Новицьий пов’язую термін «відкритість» в економіці з поняттям «ефективного розвитку». Зазначаючи те що у міру збільшення відкритості підвищується економічна ефективність як на макро так і на мікроекономічному рівні, а також збільшується взаємна залежність країн [1, с. 35]. Така залежність може бути як позитивною, пов’язаною з потенціалом міжнародного поділу праці, явищем інтернаціоналізації тощо, а також негативною, яка виникає через дефіцит факторів виробництва, енергосировинних ресурсів, складністю завдань ринкової трансформації.
Важливим для здобуття та підтримки лідируючих економічних позицій країни у світі є перехід до геоекономічної моделі зовнішньоекономічних зв’язків яка б забезпечувала розвиток всіх вище перелічених елементів, а саме відкритості, ефективності і конкурентоспроможності національної економіки.
Ефективною можна назвати геоекономічну стратегію застосовану Китаєм починаючи з 1978 року, з початку економічних реформ. Зменшення експортної квоти, поступова лібералізація, нарощування конкурентоздатності та ефективності привело до розвитку економіки та встановлення її як найбільшої у світі.
Підсумовуючи можна зробити висновок про важливість побудови відкритої, конкурентоспроможної та ефективної економіки всіма державами світу. Що приведе до формування світової економічної системи у її ідеальному розумінні
Список використаних джерел:
1. Новицький В. Є. Міжнародна економічна діяльність України / В. Є. Новицький. – К.: КНЕУ, 2003. – 948 с.
2. OECD Statistical Profiles. The Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD), 2013. – [Електронний ресур]. – Режим доступу: http://www.oecd.org