V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

Шадура К. В., Білій А. І.

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СТРАХОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ

У сучасних економічних умовах страхування дана галузь економіки України протягом останніх років має стабільний значний щорічний приріст обсягів наданих послуг. Водночас, незважаючи на номінальне зростання обсягів страхового ринку, галузь забезпечує перерозподіл незначної частини внутрішнього валового продукту [1].

Ринки страхування в основному зосереджені у великих промислових центрах, в основному це Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса і Запорожжя. У Західному регіоні маленька кількість страховиків пов’язана з відсутністю в ньому великих промислових підприємств, а також дуже низькою платоспроможністю населення.

Найбільша кількість компаній займається такими видами страхування, як страхування майна та страхування від нещасних випадків.

Повноцінний страховий ринок не може існувати без конкуренції. Завдяки Закону України «Про страхування», прийнятому в квітні 1999 року, на українському страховому ринку з’явилися правила та умови різних міжнародних страхових корпорацій та груп [2].

У 2000-х роках на український страховий ринок вийшло багато міжнародних компаній, наприклад, AXA Group, UNIQA, PZU Ukraina, Generali Garant, «Альфа страхування», «Allianz Україна», «AIG Україна», які бачили високий потенціал зростання українського ринку страхування.

Сьогодні розвиток страхового ринку відбувається на фоні змін макроекономічної ситуації в державі і посиленні державного регулювання та нагляду за страховою діяльністю.

Розвиток страхового ринку України потребує розв’язання проблем зі страхування життя, пенсійного, медичного страхування.

Ринок добровільного медичного страхування має величезний потенціал розвитку в Україні. Це пов’язано з тим, що на сьогоднішній день ринок розвинений ще слабо, проте має найбільшу динаміку зростання.

Багато найбільших компаній страхують своїх співробітників, забезпечуючи їм соціальний пакет, що є додатковою перевагою для працівників при виборі роботодавця. Навіть у деяких країнах Європейського Союзу даний вид страхування так швидко не розвивається. Наприклад, Польща аналізує український досвід добровільного медичного страхування з метою використання його прикладу у себе. Однак добровільне медичне страхування є досить збитковим продуктом, оскільки споживачі послуг завжди намагаються максимально використовувати всі медичні послуги, які передбачені страховкою. Це змушує страхові компанії встановлювати високий відсоток франшизи у випадку, якщо клієнт бажає скористатися дорогими медичними послугами [3]. В цілому можна сказати, що ринок добровільного медичного страхування буде активно розвиватися в найближчі роки.

Аграрне страхування має великі перспективи розвитку, враховуючи те, що агросектор в Україні найбільш динамічно розвивається і привабливий для інвесторів. Українські аграрні підприємства мають величезний потенціал для розвитку і представляють підвищений інтерес серед іноземних інвесторів. Частка агросектору в структурі національного ВВП становить близько 15 . Навіть на піку фінансово-економічної кризи, українські агрокомпанії отримали понад 12 світових інвестицій [4].

Аналіз сучасного стану, тенденцій і проблем розвитку вітчизняного страхового ринку свідчить про певні здобутки та численні недоліки, притаманні функціонуванню як окремих страхових компаній, так і всієї системи страхування. Ринок страхування в Україні зможе активно розвиватися за умови наявності нормативно-правової бази, розробленої на основі міжнародних стандартів. Це можливо за умови внесення змін до чинного законодавства. Необхідно також підвищувати популярність страхових послуг. Рівень довіри населення до системи страхування, як і раніше залишається досить низьким. Тому необхідно зробити цей ринок максимально доступним, прозорим і зрозумілим для населення. Нормальна ситуація, коли на страховому ринку співвідношення розміру отриманих страхових премій до розміру страхових виплат становить 70–80 . Зараз цей показник в Україні знаходиться на рівні 20–25 . Це відбувається за рахунок наявності на ринку великої кількості дрібних страхових компаній, які, по суті, не займаються страхуванням, а працюють по системі надання виплат за умови отримання достатньої кількості страхових премій. Вони не мають достатніх резервів, а тому рівень невиплат по страхових випадках є дуже високим і знижує рівень довіри населення до ефективності страхування.

Необхідно передбачити розширення переліку страхових послуг, інфраструктури, удосконалення порядку оподаткування страхової діяльності, подальшу інтеграцію України в міжнародні структури.

Список використаних джерел:

1. Гуцуляк С. А. Страховое дело в Украине: навч. посіб. / С. А. Гуцуляк, К. П. Залетів, А. И. Перетяжко, В. И. Шевченко. – К.: Международная агенция «BeeZone», 2005. – 614 с.

2. Мних М. В. Страхування в Україні: сучасна теорія і практика: підручник / М. В. Мних. – К.: Знання України, 2006. – 284 с.

3. Охріменко О. О. Страховий захист: менеджмент, маркетинг, економіка безпеки: навч. посіб. / Охріменко О. О. – К.: Міжнародна агенція «BeeZone». – 416 с.

4. Статистика страхового ринку України від Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринку фінансових послуг України (Нацкомфінпослуг).