V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

Кобченко А. А., Чорна Ю. В.

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ТУРИСТИЧНОЇ ГАЛУЗІ В ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Із кожним роком  розвиток туризму в Україні, а зокрема в Дніпропетровській області  набуває все більшого розвитку. Спираючись на статистичні данніщороку нашу країну відвідує приблизно 17 млн іноземців, більшість з яких є громадянами країн СНД, а третина приїжджає з ЄС. Наша держава є одним зі світових лідерів з міжнародного туризму – за даними Всесвітньої організації туризму, Україна посідає сьоме місце за кількістю відвідувань щороку.

Туристична галузь має надзвичайно важливе значення не тільки для економіки нашої держави, а й для суспільства в цілому. Тому, розвиток цієї сфери суспільного життя повинен стати одним із пріоритетних завдань на найближче майбутнє.

Метою дослідження є окреслення найбільш важливих проблем розвитку туристичної галузі Дніпропетровщини та перспективи її розвитку.

На сьогодні туристичний потенціал Дніпропетровської області, нажаль, використовується не в повному обсязі через нераціональне використання туристичних ресурсів. Для вирішення цього питання вже планується розробка детальної та головне ефективної стратегії розвитку туристичної галузі на Дніпропетровщині [1].

Найближчим часом в регіоні буде створена робоча група, яка займатиметься розробкою екскурсійних маршрутів для іноземців, підготовкою екскурсоводів з володінням англійською мовою на високому рівні та покращення умов проживання для туристів.

Також було запропоновано розробку декількох маршрутів, які дозволять іноземним гостям по новому відкрити для себе Дніпропетровський регіон, а саме:

1. Дніпропетровськ – ракето-космічна столиця України.

2. Петриківські орнаменти.

3. Історія українського козацтва.

4. Православні вірування Дніпропетровщини.

5. Скіфо-сарматська історія Придніпров’я.

6. Індустріальний туризм.

2. «Зелений» туризм.

Данні напрямки нададуть можливість детально ознайомитися з культурою краю, його історією, релігією та природним потенціалом [1; 2].

На сьогодні однією з основних проблем розвитку туризму в Дніпропетровській області та на Україні в цілому є неефективне та нераціональне використання природних ресурсів, а також відсутність чіткої стратегії розвитку індустрії туризму та чіткого його регулювання. Недостатньо розвинений рівень мережі та об’єктів туристичної інфраструктури, їх невідповідність світовим стандартам, а також система транспортного обслуговування туристів та населення стають на заваді швидкому піднесенню та поширенню туристичної слави країни, часто ставлять охочих відпочити перед вибором. Тому розвиток туристичної інфраструктури та транспортних шляхів сполучення є одним із першочергових завдань.

Найболючішим питанням залишається якість надання туристичних послуг. Згідно цього показника Дніпропетровська область показує достатньо не поганий рівень розвитку в порівнянні з іншими адміністративними одиницями, але Україна значно відстає від багатьох держав із подібним рекреаційно-туристичним потенціалом. Внаслідок цього багато наших співвітчизників надають перевагу іноземним курортам, отримуючи фактично за ті самі гроші набагато вищий рівень обслуговування та комфорту при цьому збагачують державну скарбницю не своєї держави. Підняття рівня якості вітчизняних туристичних послуг до європейських стандартів значно прискорило б розвиток туризму в Україні та привабило б більше охочих відпочити з України та близького зарубіжжя.

До не менш важливих проблем туристичної галузі можна віднести також недостатню поінформованість населення про готелі та інші заклади відпочинку, тури по країні, туристичні послуги, а також відчутний податковий тягар для об’єктів туристичної діяльності [2; 3].

Серед вдалих прикладів, щодо вирішення проблем туристичної галузі в Дніпропетровській області це рішення ЮНЕСКО про включення Петриківського розпису до Списку нематеріальної культурної спадщини людства. Вперше в своїй історії Україна виборола такий почесний статус. Важливе та довгоочікуване для України рішення було прийнято під час 8-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яке відбулось у м. Баку (Республіка Азербайджан). У роботі 8-ї сесії взяли участь 600 експертів з 95 країн світу.

В останні три роки при підтримці уряду та керівництва Дніпропетровської області реалізується проект з просування Петриківського бренду за кордоном. Було проведено більше 50 виставок Петриківського розпису в багатьох країнах світу. Зокрема, Петриківський розпис вже презентовано в посольствах України країн Євросоюзу, Європейському Парламенті в Брюсселі, музеї сучасного мистецтва в Кувейті, в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі, а також у відомій іспанській культурно-науковій інституції «Ateneo de Madrid», університеті Мадрида і в містах Барселона і Малага.

Отже, можемо зробити висновок, що інтенсивний розвиток туристичної галузі Дніпропетровського регіону сприятиме зміцненню економічного стану та утвердженню як туристичної області.

Список використаних джерел:

1. Туризм Придніпров’я [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.turizm.com.ua

2. Стратегія розвитку туристичної галузі на Дніпропетровщині до 2015 року [Електронний ресурс ]. – Режим доступу: http://www.adm.dp.ua

3. Основні проблеми розвитку туристичної галузі Дніпропетровського регіону [Електронний ресурс ]. – Режим доступу: http://www.shirok-rn.dp.gov.ua