V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

Прихідько Д. О., к. психол. н. Крупський О. П.

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

ЧИННИКИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ ІНДУСТРІЇ ГОСТИННОСТІ М. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Індустрія туризму та гостинності є невід’ємною частиною сфери послуг, яка є одним з найважливіших секторів економіки України, що динамічно розвиваються у межах сучасної світової економіки. Однією з важливих складових індустрії гостинності є засоби розміщення, а саме готелі, мотелі та хостели. Туристичне готельне господарство – важлива складова сфери послуг України. Його ефективне функціонування є індикатором позитивних змін в економіці нашої держави, важливою передумовою інтенсифікації міжнародних зв’язків та інтеграції країни у світове співтовариство. Пріоритетним напрямком розвитку сфери туристично-готельних послуг є доведення їх якості до міжнародних стандартів і вдосконалення туристичних технологій, впровадження нових видів і форм обслуговування, що дозволить в більш повному обсязі задовольнити потреби клієнтів. Актуальність теми полягає в тому, що недостатній рівень інвестицій і капіталовкладень, недосконалість функціональної структури, низький рівень надання основних і додаткових послуг не дозволяють використовувати повністю наявний потенціал і зайняти гідне місце серед розвинених туристичних країн світу.

За останні 13 років кількість суб’єктів підприємницької діяльності у сфері готельного господарства в Дніпропетровській області в середньому зросла на 69 , про що свідчать данні наведені на сайті Головного управління статистики у Дніпропетровській області [1].

На території Дніпропетровської області в 2013 р. здійснювали діяльність у сфері готельного бізнесу 59 підприємств, які мали на балансі готелі із загальною кількістю 2,6 тис. номерів. Однією з найважливіших характеристик якості готельних послуг є рівень комфорту, адже поділ готелів за категоріями дозволяє приїжджим заздалегідь зорієнтуватися щодо пропонованих послуг, а також можливих цін. Категорії зірковості мали 42 готелів області, кількість яких до попереднього року не змінилася. Наявність структурних підрозділів сфери сервісу, які перебувають на балансі готелів, збільшилася на 27,2 порівняно з 2008 р. [1].

За 2012–2013 рр. підприємствами готельної сфери було обслуговано 133,3 тис. осіб, з них майже 17 тис. іноземців. Дніпропетровщину відвідали громадяни 111 країн світу. Найбільша кількість реєструвалася з Російської Федерації – 5,3 тис. осіб, Німеччини – 1,4 тис. та Великобританії – 1 тис. Кількість відвідувачів з Польщі, США, Туреччини, Франції та Італії коливалася від 364 до 709 чоловік [1].

Ще два роки тому Дніпропетровськ відчував гостру нестачу готелів усіх рівнів. Відроджуване після довгої депресії готельне господарство ледь справлялося зі зростаючими туристичними потоками: завантаження готелів в залежності від сезону становила 70 , а то і 80 . Сьогодні готельний бізнес знаходиться на підйомі. За останній час в місті з’явилося 18 невеликих готелів, готельєри взяли курс на розвиток готельної інфраструктури та підвищення рівня обслуговування, а через п’ять років інвестори обіцяють справжній зорепад. Поки ж, незважаючи на істотні зміни, місто потребує якісних готелів, здатних задовольнити запити гостей самого різного статусу [2].

Сьогодні Дніпропетровськ пропонує гостям послуги 59 готелів усіх категорій. Велика частина з них представлена малими готелями від 3 до 20 номерів, в 4-х готелях («Україна», «Жовтнева», «Динамо», «Південна») номерний фонд складає від 40 до 100 одиниць і тільки 3 готелі міста («Світанок», «Свердловськ», «Дніпропетровськ») відносяться до формату великих готелів (більше 100 номерів). Майже 60 підприємств розташовані в центральній частині міста. За даними Дніпропетровського державного центру стандартизації, метрології та сертифікації, на сьогоднішній день сертифікати відповідності отримали 16 готелів. Єдиним п’ятизірковим готелем у місті є «Україна». 4 зірки мають 5 готелів («Асторія-люкс», «Катеринославська», «Академія», «Парк-Готель», «Європейська), 3 зірки – 6 готелів («Дніпропетровськ», «Надія», «Схід», «Меридіан», «Асторія», «Транзит»), 2 зірки – 3 готелю («Світанок», «Патріот», «Центральна»), 1 зірку – 2 готелю(«Південний», «Свердловськ»). Важливою подією стала поява ще одного п’ятизіркового – готельного комплексу «Sunrise» в місті Підгороднє, в 20 км від центру Дніпропетровська, чотиризіркових готелю «GoodZone» бізнес-готелю Reikartz Днепропетровск та готелю «MENORAH HOTEL». Проте у Дніпропетровську, на жаль, не має жодного готелю з відомих готельних ланцюгів таких, як «ІnterContinental Hotels Group», «Hilton», «Marriott» та «Redissоn», що суттєво гальмує розвиток готельного господарства Дніпропетровська та України на міжнародному ринку гостинності  [3].

Прорив у розвитку готельного бізнесу експерти пов’язують із зростанням ділового туризму – як внутрішнього, так і зовнішнього, що, в свою чергу, обумовлено бізнес-привабливістю Дніпропетровська як індустріального центру, де зосереджені великі грошові потоки. Сьогодні майже 60–70 приїжджають – цебізнесмени, представники ділових кіл. Якщо в 2004 році кількість всіх постояльців дніпропетровських готелів становило близько 132 тис., з них 17 тис. – іноземці, то в 2005 році – близько 144 тис., з них близько 20 тис. – іноземці. Загальний приплив туристів в Дніпропетровськ з кожним роком збільшується приблизно на 25 . Цілком очевидно, що 2500 місць, якими сьогодні мають міські готелі, не в змозі задовольнити зростаючий попит. А це означає, що готельне господарство потребує збільшення кількості готелів, особливо з номерним фондом від 60 до 120 одиниць. У зв’язку із збільшеною діловою активністю особливо не вистачає 3–4-зіркових готелів до 100 номерів, з конференц-залами, номерами з окремими кабінетами, кімнатами для охорони. Будівництво 2–3-х готелів такого класу знизило б гостроту проблеми при розселенні досить представницьких офіційних делегацій. Сьогодні їх розселити буває важко. Приміром, такі 4-зіркові готелі, як «Парк-Готель», «Європейська», що вважаються бізнес-центрами, розташовують невеликою кількістю номерів. До того ж у «Парк-Готелі» всі номери 1-кімнатні [4].

Незважаючи на те, що в багатьох готелях підвищується якість обслуговування, розширюється обов’язкова супутня інфраструктура, а басейнами, розкішними SPA – центрами і навіть катанням на яхтах вже нікого не здивуєш, рівень оснащеності готелів і комфортність проживання далеко не на висоті. Це не приховують і самі готельєри. Якщо в 5–4-зіркових готелях рівень обслуговування і проживання вже наближений до європейських зразків, то в сегменті 2–3-зіркових готелів ситуація, м’яко кажучи, залишає бажати кращого. Ціни ж у готелях всіх категорій дуже високі (рис. 1). Тим часом у Європі за $70–80 можна оселитися в пристойному номері з гідним обслуговуванням. У нас же на ці гроші можна розраховувати на мінімум сервісу. На думку готельєрів, відсутність серйозної конкуренції на ринку, а також брак номерного фонду у зв’язку зі зростаючим потоком приїжджих змушують тримати ціни на досить високому рівні. До того ж вони не стоять на місці. У порівнянні з минулим роком номери в переважній більшості готелів подорожчали на 10–20 [5].

Рис. 1. Середня вартість проживання в номері за добу, грн

Рис. 1. Середня вартість проживання в номері за добу, грн

Постійно збільшується туристичний потік, зростання економічного потенціалу Дніпропетровська та його офіційне визнання як ділового центру України відкривають перед мегаполісом великі перспективи. Потужним імпульсом до розвитку готельного ринку стала участь України Євро Баскеті та отримання права на проведення фінального турніру чемпіонату Європи-2015 з баскетболу. У зв’язку з цим у нашому місті вже йде підготовка до змагань 2015 року: будується новий баскетбольний стадіон, облаштування якого обійдеться в 100 млн євро, поруч планується побудувати готельний комплекс «Олімпійський» з повним набором внутрішньої інфраструктури. Всього ж у місті обіцяє з’явитися кілька готелів різних категорій на 60 тис. місць, з них 3 – п’ятизіркових. Згідно з міжнародними вимогами, розміщення офіційних представників УЄБА, офіційних делегацій і членів команд має відбуватися тільки в 4–5-зіркових готелях. Готелі повинні перебувати в 10-кілометровій зоні від стадіону, і сервіс в них повинен бути відповідним: бізнес-центр, басейн, тренажерні зали та інші готелі для команд повинні бути в межах 60 місць – відповідно до загальним числом гравців і супроводжуючих осіб. Міська влада вже визначили 6 готелів, готових прийняти учасників міжнародного баскетбольного матчу (табл. 1) [6].

Таблиця 1. Готелі-учасники Евробаскет-2015

Назва готелю

Кількість зірок

Загальна місткість

1. «Україна»

5

67

2. «Парк – Готель»

4

43

3. «Академія»

4

32

4. «Дніпропетровськ»

2

595

5. «Світанок»

2

389

6. «Жовтнева»

3

120

Підготовка до чемпіонату також буде супроводжуватися будівництвом доріг і загальної інфраструктури міста, що буде значною мірою сприяти розвитку туризму. Кошти на ці цілі, а також на розвиток готельної інфраструктури місто отримає з державного та місцевих бюджетів, а також з кишені інвесторів.

Будівництво готелів стає пріоритетним напрямком на ринку сервісних послуг. Якщо врахувати, що в стадії проектування і будівництва зараз знаходиться рядпроектів, різних за форматом та рівнем передбачуваної зірковості, то ситуація на дніпропетровському готельному ринку може кардинально змінитися в найближчі 5 років.

В даний час розвиток індустрії готельно-ресторанного бізнесу в Україні гальмується низкою зовнішніх і внутрішніх факторів, одним з яких є зниження рівня доходів українських споживачів також обмежує попит на дорогі готельні номери. У рамках регіональних програм розвитку туристичної сфери Дніпропетровщини та України в цілому, влада повинна створювати комфортні умови роботи для підприємств, сприяти залученню інвестицій у розвиток матеріально – технічної бази підприємств туристичної та курортної індустрії, впровадженню новітніх технологій управління та функціонування індустрії туризму.

У Дніпропетровську дуже мало готелів високого класу. У більшості – все стандартно, без вишуканості, і немає тієї родзинки, яка б визначала обличчя того чи іншого готелю. До того ж рівень обслуговування ще далекий від європейських зразків. Так, іноземці давно вважають наше місто цивілізованим європейським мегаполісом, але назвати таким готельний сервіс поки не поспішають. На їх погляд, нашим готелям не вистачає атмосфери домашнього затишку, персонал недостатньо проявляє інтерес до гостя і не відрізняється звичної чемністю і дружелюбністю. Враховуючи високі вимоги гостей до проживання та обслуговування, 4-зіркові готелі будуть користуватися великою популярністю, їх будівництво мені здається перспективним. Сьогодні вкладати гроші в готельну сферу вигідно, головне – забезпечити гідний рівень сервісу.

Список використаних джерел:

1. Матеріали інформаційного сайту Головного управління статистики у Дніпропетровській області [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.dneprstat.gov.ua/statinfo/ tur/tur3.htm

2. Сайт Державного агентства України з туризму та курортів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.tourism.gov.ua

3. Матеріали інформаційного сайту Туристичного інформаційного порталу Дніпропетровщини [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.tourdnepr.com/content/view/ 321/241/

4. Матеріали інформаційного сайту Дніпропетровського міського інформаційного порталу [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.gorod.dp.ua/news/55143

5. Матеріали інформаційного сайту Системи онлайн-бронювання готелів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.booking.com/

6. Матеріали інформаційного сайту Українського інформаційного порталу «Коментарії в Україні» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.dnepr.comments.ua/news/ 2013/02/08/154614.html

7. Сайт Туристичної палати України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.tourpalata.org.ua/rus/oblasti-299-4237/