V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

К.е.н.Редько В. Є., Бєляєв І. С.

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

РЕГІОНАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ В УКРАЇНІ

Туризм сьогодні – це галузь економіки, яка не тільки задовольняє потреби населення у фізичному та духовному відпочинку, а й виступає головною рушійною силою економіки багатьох країн. Розвиток цієї сфери сприяє підвищенню рівня освіти, вдосконаленню системи медичного обслуговування населення, впровадженню нових засобів поширення інформації тощо. Так частка туризму налічує близько 10 світового валового національного продукту (ВНП), 11 світових споживчих витрат, 5 загальних податкових надходжень, 7 обсягу інвестицій і третю частину світової торгівлі послугами. За прогнозами експертів ЮНВТО, кількість подорожей в світі до 2020 року досягне 1,6 мільярда туристських прибуттів, з яких 717 млн припаде на Європу [1].

Туризм в Україні визнаний одним із пріоритетних напрямів соціально-економічного розвитку як в країні в цілому, так і в її регіонах і містах, що підтверджено Концепцією Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року [2], але існує багато перешкод для його успішного функціонування, визначення яких на регіональному рівні і стало метою цієї роботи.

У Дніпропетровській області на державному обліку перебуває 11,9 тисяч нерухомих пам’яток, в тому числі 318 пам’яток архітектури, переважно ХVІІІ–ХХ ст., 114 природно-заповідних територій та об’єктів, в тому числі 15 заказників державного і 33 – місцевого значення, 51 пам’ятка природи, 8 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 3 заповідних урочища [3]. Не дивлячись на індустріальний характер Дніпропетровщини, тут розвиваються дайвінг, мисливський та водний туризм, існують перспективи розвитку круїзів, тощо. Особливої уваги потребує розквіт етнічного туризму, візитною карткою якого є Петриківський розпис, включений в 2013 р. ЮНЕСКО до Списку нематеріальної культурної спадщини людства [4].

Не дивлячись на величезний туристичний потенціал в області досі ще не розроблено Програму регіонального розвитку туризму, виконання якої мало б стати каталізатором й вектором шляху для підприємств туристичної індустрії Дніпропетровщини, сприяло б просуванню місцевого туристичного продукту на світовий ринок. Слід відзначити, що в області тільки міською владою Кривого Рогу затверджені «Програма розвитку промислового туризму у місті Кривому Розі на 2013–2015 роки».

Дніпропетровська область є атрактивним туристичним регіоном, але однією з основних проблем туристичної привабливості є технічна, соціальна й економічна недосконалість інфраструктури, яка має бути розрахована на туриста з середніми доходами, а не тільки на «багатих». Наприклад, в 2013 р. в Дніпропетровській області здійснювали свою діяльність понад 80 закладів готельного господарства, середня вартість номеру складала 740 грн, і всього 4 хостели, з середньою вартістю місця 100 грн за добу.

Успішне використання рекреаційного потенціалу, задоволення потреб туристів у подорожах вимагають висококваліфікованих кадрів, підготовлених відповідно до галузевих стандартів вищої освіти України й міжнародних стандартів. Одним із закладів вищої освіти, що взяв на себе відповідальність у підготовці спеціалістів з туризму є Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара.

Інвестування галузі туризму передбачає сукупність умов, ресурсів і заходів, необхідних для здійснення інвестиційного процесу. Так останнім часом проблема інвестування у багатьох вітчизняних наукових працях ототожнюється з проблемою залучення іноземних інвестицій. Такий підхід, на нашу думку, є некоректним. Для інвестиційного забезпечення розвитку галузі слід розглядати та залучати усі можливі джерела, а саме: іноземні джерела, внутрішні інвестиційні джерела підприємств, державні субсидії тощо. Зокрема, на першій міжнародній бізнес-конференції «ABC: Ukraine & Partners» в 2013 р. Дніпропетровщина презентувала свій інвестиційний потенціал бізнес-колам України та Європи шляхом представлення п’яти інвестиційних проектів у сфері культури та туризму, три з яких присвячені відродженню козацької історії регіону [5].

Інтернаціоналізація туризму та глобалізація світових економік за сприяння державного регулювання повинна визначити ефективні шляхи міжнародного співробітництва і створення економічних й організаційно-правових основ становлення туризму як прибуткової галузі економіки України.

Таким чином, основними проблемами регіонального туризму є: недосконалість нормативно-правової бази з туризму, відсталість туристсько-рекреаційної інфраструктури регіону й сервісу від світових стандартів якості, нерозвиненість готельного та ресторанного господарства за спрямованістю на споживача з середнім рівнем доходів, недостатність розробок екскурсій та непродуманість туристичних маршрутів, низьке використання атрактивності туристсько-рекреаційного потенціалу регіону для внутрішніх й іноземних туристів, слабке інвестування туристичної галузі не дивлячись на перспективність її розвитку. Вирішення цих проблем забезпечить конкурентоспроможність регіонального туристичного продукту не тільки на національному туристичному ринку, а й на світовому просторі, що потребує подальших досліджень.

Список використаних джерел:

1. Офіційний сайт Всесвітньої туристичної організації [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.unwto.org

2. Концепція Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року // 1 серпня 2013 р. – № 638-р. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon0.rada.gov.ua

3. Любіцева О. О. Туристичні ресурси України: навч. посіб. / О. О. Любіцева, Є. В. Панкова, В. І. Стафійчук. – К.: Альтерпрес, 2007. – 369 с. 

4. Внесення Петриківського розпису до переліку нематеріальної Світової спадщини ЮНЕСКО. Урядовий портал [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua

5. Дніпропетровщині відзначили Всесвітній День туризму та День туризму в Україні / Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськості ОДА. – Офіційний веб-сайт Дніпропетровської обласної державної адміністрації [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.adm.dp.ua