V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

К. е. н. Редько В. Є., Самоїщенко О. В.

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

РОЛЬ ІНТЕЛЕКТОНОМІКИ В РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНОГО ТУРИЗМУ

Глобалізація світогосподарських процесів та високі темпи розвитку міжнародного туризму вимагають від вітчизняних підприємств туристичної індустріїформування потужного інтелектуального потенціалу, оскільки сьогодні людство вийшло на траєкторію постіндустріального розвитку, коли конкурентоздатність країн визначається пріоритетами знань, інновацій та інформації.

За даними ЮНВТО міжнародний виїзний ринок туристів України в 2013 р. виріс на 15 і увійшов у десятку ринків, що відправляють туристів за кордон [1].Прогнози Державного агентства з туризму і курортів свідчать, що в 2023 р. кількість іноземних туристів перевищить 50 млн осіб на рік. Такі тенденції розвитку міжнародного туризму в України переконують в необхідності інтелектуалізації трудового потенціалу, здатного не тільки задовольнити постійно зростаючий попит на туристичний продукт, а й використати свої творчі здібності та знання щодо розробки, просування на ринок та реалізації туристичних послуг з метою найякіснішого надання туристичного сервісу, в основі чого лежить економіка знань. Тому метою цієї роботи стало визначення ролі інтелектономіки в розвитку міжнародного туризму.

В сучасних умовах понаджорсткої конкурентної боротьби на туристичному ринку, особливостей роботи туроператорів з турагентами й інформатизації інтелектуальний капітал дозволяє створювати цінності і забезпечувати конкурентоздатність як окремим підприємствам туристичної сфери діяльності, так і суспільству. Інтелектуальний капітал трактується як сукупність актуальних активів фірми (нації), заснованих на інтелектуальних здібностях її спіробітників, що реалізуються в процесі творчо-інноваційної діяльності і забезпечують досягнення цілей господарства як феномена культури [2, с. 6]. Отже, в основі інтелектономіки та інтелектуального капіталу лежать знання й інформація. З одного боку, створення ідеальних окремих туристичних послуг й туристичного продукту спрямоване на вдосконалення духовного світу особистості, креативність інтелекту якої зростає після відтворення духовних і фізичних сил і перетворюється після подорожі зі здібностей на здатності. З іншого боку, постійне удосконалення процесу надання туристичних послуг вимагає спеціальних знань, які формуються протягом постійної самоосвіти, і перетворення зі знань на нові ідеї.

Слід відзначити, знання не тільки мають більше значення, ніж інформація, а вони ще виступають ресурсом, який можна оцінювати та яким можна управляти. Тому економіку знань можна розглядати як економіку, що заснована безпосередньо на виробництві, розповсюдженні та використанні знань, підґрунтям яких є креативність інтелекту особистості. Економіка знань має ряд важливих особливостей, які вимагають переосмислення сучасного підходу до туристичного бізнесу. По-перше, структурні економічні зміни, обумовлені розробкою нових продуктів та інновацій, що з’являються внаслідок розвитку новітніх технологій. Сучасні технології, у тому числі, Інтернет зламує бар’єри до обміну знаннями, а інтелектономіка характеризується розвитком інтерактивних систем управління знаннями, які стали реально можливими лише після того, як Інтернет став доступним в якості головного посередника. По-друге, зайнятість та розвиток висококваліфікованих кадрів розглядається як засіб конкурентної переваги та довгострокового економічного зростання, а це є важливим питанням для індустрії туризму, оскільки спостерігається практика перешкоджанню зайнятості й утриманню висококваліфікованих співробітників. По-третє, економіка знань характеризується, не дефіцитом ресурсів, а дефіцитом інформації та знань. В-четвертих, створення нової парадигми комерції знань нівелює важливість вигідного місцезнаходження туристичної фірми при ухваленні рішення про покупку туру, оскільки в умовах інтернет-суспільства й інформаційних технологій не має особливого значення де знаходиться підприємство.

З позиції розвитку видів міжнародного туризму в XXI ст. можна відзначити новий розвиток традиційних форм туризму й широке застосування новітніх технологій у туризмі.

На початку XXI ст. деякі традиційні форми туризму отримали новий вектор розвитку. Так, медичний туризм є одним з найяскравіших прикладів видів туризму, що отримав нове бачення в сучасних умовах. Причини, які спонукають людей шукати вирішення своїх проблем зі здоров’ям за кордоном, носять найрізноманітніший характер: більш низька вартість послуг, наявність необхідних природних компонентів, висококваліфіковані фахівці, а сьогоднішнім ноу-хау є ультрасучасні медичні послуги, що надаються тільки в певних країнах (клініках) світу. Іншою не менш важливою тенденцією в сучасному розвитку туризму є застосування високих технологій у формуванні нових напрямів, таких як, наприклад, космічний туризм [3]. Космічний туризм – польоти в космос або на навколоземну орбіту в розважальних або науково-дослідних цілях за приватні кошти. На кінець 2012 р. в космосі побували вісім туристів [4].

Отже, інтелектономіка й туристичний бізнес тісно пов’язані між собою, оскільки інтеграція ефективності бізнесу й високої якості туристичного сервісу вимагають соціокультурних чинників розвитку особистості через самоосвіту й творче мислення, особливості використання яких в туризмі потребують подальших досліджень.

Список використаних джерел:

1. В 2013 году продолжится активный рост международного туризма [Eлектронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.media.unwto.org/ru/press-release/2013-01-29/v-2013-godu-prodolzhitsya-aktivnyi-rost-mezhdunarodnogo-turizma

2. Бервенко О. В. Інтелектуальний капітал: економічний зміст і особливості формування в транзитивному суспільстві: автореф. на здоб. вчен. ступеня канд. екон. наук.: спец. 08.01.01 «Економічна теорія» / О. В. Бервенко. – Х., 2002. – 18 с.

3. Абдуразакова Я. М. Современный международный туризм: тенденции и перспективы [Електронний ресурс] / Я. М. Абдуразакова // Вестник АГТУ. Сер.: Экономика. – 2010. – № 2. – Режим доступу: http://www.astu.org/content/userimages/file/economic_2_2010/22.pdf

4. Космический туризм/ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ru.wikipedia. org/wiki/ D0 9A D0 BE D1 81 D0 BC D0 B8 D1 87 D0 B5 D1 81 D0 BA D0 B8 D0 B9_ D1 82 D1 83 D1 80 D0 B8 D0 B7 D0 B