V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

Кобченко А. А., Кузнецова В. Д.

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна

РОЗВИТОК ІННОВАЦІЙНОЇ ТА ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ НАУКОВО-ТЕХНОЛОГІЧНОГО ОБМІНУ

На сьогоднішній день залучення іноземного капіталу є важливою умовою для технічного і технологічного стану народного господарства, саме іноземний капітал підвищує конкурентоспроможність вітчизняної продукції. Отже, інвестування стає можливим тільки в умовах науково-технічного прогресу. Саме НТП дозволяє зробити основний капітал більш дешевим і зменшити його витрати на одиницю продукції.

Метою дослідження є обґрунтування шляхів розвитку інноваційної та інвестиційної діяльності України в умовах науково-технологічного обміну.

Інвестиції та інновації – це достатньо близькі сфері ринку. К. Маркс у теорії інвестиційного процесу відводив значне місце інноваційній діяльності, він вважав, що саме інновації є фактором, що протистоїть натиску ринку на виробника, а з іншого – засобом, що стимулює інвестування. 

В наш час будь-яка інвестиційна тактика, що застосовується підприємством, буде направляти інноваційну діяльність у ту ж цільову сферу його життєдіяльності [2].

В нашій країні розвиток інноваційної та інвестиційної діяльності підтримується і визначається постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Програми розвитку інвестиційної та інноваційної діяльності в Україні» від 2 лютого 2011 року.

У цій постанові зазначено, що пріоритетами розвитку економіки на інноваційній основі є провадження освітньої, наукової та науково-технічної діяльності, здійснення заходів з концентрації інвестиційних ресурсів на реалізації інвестиційних та інноваційних проектів.

Також у цій постанові окреслені проблеми розвитку інвестиційної та інноваційної діяльності. Основні з них на нашу думку такі:

- недостатній обсяг заощаджень населення, коштів суб’єктів господарювання та держави для здійснення інвестицій з метою реалізації інвестиційних та інноваційних проектів;

- низькі темпи впровадження високих технологій;

- недосконалість законодавства щодо розвитку інноваційної діяльності;

- незначна кількість вітчизняних виробників високотехнологічної продукції, що беруть участь у міжнародному обміні технологіями, у зв’язку з недосконалістюзаконодавства щодо трансферу технологій [5].

Необхідно створити інвестиційне забезпечення інноваційної діяльності держави. Також необхідну увагу потрібно приділяти професійності управлінців, адже найважливішою ланкою цього процесу є саме їх уміння та можливості впровадити інвестиційно-інноваційні відносини в дії підприємства. Необхідно створити і послідовно реалізувати інноваційно-інвестиційний механізм, що відповідає новим економічним і соціально-політичним умовам.

Можна виділити найважливіший елемент інноваційно-інвестиційного механізму – це ресурсне забезпечення проектів і відповідних програм – кадрове, фінансове і технічне. Основна увага приділяється пошуку джерел фінансування. Наприклад, залучення іноземних інвестицій. Залучення іноземних інвестицій  стає необхідним за таких умов:

- обмеженість внутрішніх інвестиційних ресурсів;

- низька інвестиційна активність власних інвесторів;

- необхідність забезпечення разом з інвестиціями нової техніки та технології;

- бажання створити конкурентоспроможну економіку та освоїти світові ринки;

- потреби в модернізації соціальної інфраструктури суспільства [3].

За даними звіту про іноземні інвестиції в Україну ключовими інвесторами за кількістю проектів в Україні були США (12 ), Німеччина (12 ), Росія (10 ) і Франція (8 ). Найбільшими інвесторами в Україну за обсягом інвестицій в 2010 році були країни ЄС (54 ) та Росія (15,6 ) [1].

За даними Дежстат України прямі іноземні інвестиції (акціонерний капітал) в економіці України з країн ЄС станом на 01.01.2013 сягнули 43431,0млн дол. США, а станом на 01.07.2013 42819,9 млн дол. США. Прямі інвестиції (акціонерний капітал) з України в економіці країн ЄС станом на 01.01.2013 сягнули 6046,6 млн дол. США, а станом на 6053,7 млн дол. США [4].

На нашу думку відносини між Україною та Росією відіграють дуже важливу роль для стабільності інвестиційної діяльності, адже Росія – основний торговий партнер України. Багато галузей промисловості направлені на співпрацю з російськими підприємствами, саме тому врівноважені та стабільні відносини між державами можуть стати ключовим фактором для покращення інвестиційної діяльності на території України.

Отже, для покращення інвестиційної та інноваційної діяльності в Україні необхідно створити сприятливі умови для залучення інвестицій, підвищити темпи впровадження високих технологій, вдосконалити законодавство щодо розвитку інноваційної діяльності.

Список використаних джерел:

1. Звіт про прямі іноземні інвестиції в Україну [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www. ukrproject.gov.ua .sites/default…Ukraine…Ukr.pdf

2. Інвестування: підручник / [В. М. Гриньова, В. О. Коюда, Т. І. Лепейко, О. П. Коюда]. – К.: Знання, 2008. – 452 с.

3. Майорова Т. В. Інвестиційна діяльність: підручник – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 472 с.

4. Офіційний сайт Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2013/zd/ives/ives_u/ives0713_u.htm

5. Постанова «Про затвердження Програми розвитку інвестиційної та інноваційної діяльності в Україні» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakon4.rada.gov.ua/ laws/show/389-2011-п