V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

К. е. н.Ульянова Л.П.*, Пархоменко Ю.Ю.**, Щербаков М. Є.***

*Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара, Україна;**Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені В. Лазаряна, Україна;***Полтавська державна аграрна академія, Україна

АКТИВІЗАЦІЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ – ВАЖЛИВА ПЕРЕДУМОВА ЕФЕКТИВНОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

Стабільність розвитку національної економіки залежить від ступеня розвитку кожної з її галузей та інфраструктурних елементів. В українській економіці однією з провідних галузей є залізничний транспорт, який слугує для дальніх і масових перевезень майже всіх видів продукції і товарів. Важливість залізничного транспорту полягає, по – перше, у тому, що Україна знаходиться на шляху між країнами Європи та Азії, які стрімко розвиваються. І через територію України проходять транспорті коридори як Схід – Захід та Балтика – Чорне море. По-друге, він має такі переваги як низькі тарифи, відносна безпека і регулярність перевезень. В результаті, і це вже підтверджено економічними розрахунками, ефективне використання залізничного транспорту є передумовою для стабільного розвитку та підйому економіки країни, розширення зовнішньоекономічної діяльності, посилення конкурентоспроможності та збільшення обсягів виробництва продукції, розширення зв’язків між підприємствами та захисту економічних інтересів України.

Але на теперішній час діяльність як транспортної системи в цілому, так і залізничного транспорту, зокрема, не відрізняється стабільністю, фіксується зменшення обсягу перевезень, зменшується бюджетне фінансування, внаслідок збільшення витрат зменшуються прибутки залізниці та погіршується загальний стан сектору.

Гострою проблемою залізничного транспорту є постійне старіння основних фондів. Станом на кінець 2013 року фізичний знос основних фондів залізниці становить майже 90 , тягового рухомого складу – 94 . Вантажні вагони зношені на 83 , а колійне господарство – на 84,6 . Покращення технічного стану залізничного сектору та підняття його конкурентоспроможності до сучасних вимог не можливе без застосування програм інвестування у розвиток залізниці та сприянню зростанню інвестиційної привабливості підприємства.

Інвестиційна привабливість залізничного підприємства являє собою економічну категорію, яка характеризується стабільністю фінансових показників, прибутковістю акцій і достатнім рівнем виплачуваних дивідендів. Вона формується завдяки конкурентоспроможності продукції, орієнтованості на споживачів, що означає якісне задоволення потреб клієнтів. Особливе місце для залучення фінансових ресурсів посідає інноваційна діяльність у стратегії підприємства.

Для підвищення інвестиційної привабливості залізничного транспорту необхідно: збільшити капіталізацію та сприяти прибутковості залізниці, вдосконалитинормативно – законодавчу базу та забезпечити її використання. Що стосується останнього, та в цьому напрямку, були здійснені певні зрушення, так, у 2012 році прийнято Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування». Цей закон визначає правові, економічні та організаційні особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, управління і розпорядження його майном та спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави. Також, внесені зміни до Закону України «Про залізничний транспорт» та інше.

Пошук шляхів активізації інвестиційної діяльності передбачає необхідність виділення та детального аналізу основних інвестиційних джерел фінансування залізничного транспорту. Серед них:

- фінансування за власні кошти залізниці – це кошти виділені з прибутку Укрзалізниці;

- ресурси державного бюджету;

- кредитні позики банків та міжнародних фінансових організацій;

- лізинг як спосіб придбання основних виробничих фондів, що є одним з поширених фінансових операцій;

- залучення коштів завдяки інструментів фондового ринку.

Перший вид фінансування, а саме фінансування за власні кошти, здійснюється за рахунок частини прибутку та амортизаційних відрахувань. Прибуток не може вважатися суттєвим джерелом, оскільки за сучасних умов прибутки, які отримують залізниці внаслідок вантажних перевезень, йдуть на покриття збитків від пасажирських перевезень. Амортизаційні відрахування знецінюються інфляцією, це призводить, в свою чергу до того, що первісна вартість складових основнихзасобів в декілька разів нижче ціни нових. Одним з рішень покращення стану є переоцінка основних засобів та, як наслідок, збільшення амортизаційного фонду. Проте необхідно враховувати, що це призведе до зростання собівартості.

Щодо державного фінансування, то воно здійснюється для підтримки підприємництва у межах державних програм. Розрізняють такі види фінансування інвестицій як дотації, пай, пряме (цільове) кредитування, надання гарантій по кредитам.

Одним з залучених джерел інвестиційних ресурсів є кредит та позики банків, які отримує підприємство під заставу майна і товарно-матеріальних цінностей. Ці кошти йдуть на погашення попередніх боргів та оновлення оборотних засобів. В той же час сума цих коштів не є вагомою для подальшого розвитку залізниці. Так наприклад, ДТГО «Львівська залізниця» 15 січня 2014 року за результатами тендеру уклала угоду з ПАТ «Дочірній Банк Сбербанку Росії» на відкриття кредитної лінії на 30 млн у гривневому еквіваленті. Кредитну лінію на виконання програми капітальних інвестицій та на поповнення обігових коштів, у тому числі рефінансування запозичень, залізниця відкриває на три роки у доларах під 13 річних.

Прикладом інвестицій є лізинг. Найпоширенішим видом, який діє на залізниці є фінансовий лізинг. Він представляє собою передачу основних засобів для виконання операційної діяльності на певний період, протягом якого залізниця викуповує орендоване майно. Укрзалізниця реалізує комплекс заходів на виконання «Програми оновлення локомотивного парку залізниць України на 2012–2016 рр.». Договори з лізингодавцем на придбання локомотивів укладено терміном на 7 років з виплатою 9,5 річних. Лізингові виплати розраховані на сім років. Усі платежі прив’язано до долару США. Загальна вартість предмета закупівлі включає в себе вартість предмета лізингу та суму витрат лізингодавця, пов’язаних з виконанням договорів лізингу. Вартість лізингових послуг (на рівні 9,5 річних) дорівнює вартості залучених коштів Укрзалізницею  на міжнародних ринках капіталів  у травні 2013 року, є безперечно привабливою для галузі та, в свою чергу, свідчить про впевненість інвесторів у фінансовому стані та фінансовій стабільності Укрзалізниці.

Інструментами фондового ринку, які найчастіше використовуються залізницями є випуск облігацій. Попит на такі залізниці є достатньо великим, завдяки надійності таких інструментів.

Підводячи підсумок необхідно відмітити, що зазначені джерела інвестування, хоча і отримали розповсюдження, ще на даному етапі не забезпечують в повному обсязі відновлення основних фондів, а це призводить до зниження конкурентоспроможності, втрати позицій на транспортному ринку та має негативний вплив натранзитний потенціал транспортної системи України. Активізація інвестиційної діяльності з комплексним використанням можливостей усіх джерел фінансування дозволить забезпечити динамічний розвиток та ефективне функціонування залізничного транспорту.